Cilt temizliği nasıl yapılır?

Konu cilt olunca biz kadınlar için akan sular durur çünkü sağlıklı görünen bir cilt tüm vücudun sağlığının ve mutluluğun yansımasıdır. Bir bakıma cildimiz reklamımızdır, bizim hakkımızda ilk ipuçlarını o verir. Cildimizin ışıldaması, sağlıklı görünmesi için cildimizi hem içerden hem dışardan beslemek gerekir. Cilt temizliği de bunun en önemli adımlarından biri. Günün yorgunluğunu, makyaj izlerini ve tozunu, kirini ertesi güne kimse taşımak istemez, değil mi?

Peki cilt temizliği nasıl yapılmalı?

Öncelikle mutlaka cilt tipinizi belirlemeli ve cilt tipinize yönelik ürünleri tercih etmelisiniz. Temizleyici jeller yağlı ciltler için daha uygunken cilt temizleme sütleri kuru ciltler için daha uygun. Nemlendirici seçimi yaparken de cilt tipinizi göz önünde bulundurmanız çok önemli. Kuru bir cilde sahipseniz yağ bazlı, yağlı bir cilde sahipseniz su bazlı bir nemlendirici seçmelisiniz. En iyi cilt temizliği, cilt tipinizi bilerek ve cildinize yönelik çözümler sunacak ürünlerle yapılacak olan temizlik olacaktır. Cilt tipinizi biliyor musunuz? Ürünleriniz cilt tipinize yönelik mi? Cilt temizliğine başlamadan önce cilt tipinizi belirleyelim.

Cilt tipimi nasıl belirlerim?

  • Sabahları uyandığınız zaman cildinizi nasıl hissediyorsunuz? Kuru mu, yağlı mı?
  • Gün içinde cildinizde parlama ya da kuruma, gerilme oluşuyor mu?
  • Daha çok hangi bölgelerde parlama hissediyorsunuz?
  • Gözenekleriniz geniş mi? Siyah nokta probleminiz var mı?
  • Cildinizde pul pul dökülmeler oluşuyor mu?

Yağlı cilt sabah uyandığınız zaman ve gün içinde parlamalar yapan cilttir. Gözenekler geniştir, siyah nokta ve sivilce problemi yaygındır. Eğer cildin tümü değil de belli bir kısmında yağlanma varsa, örneğin sadece T bölgesi yağlıysa cilt tipiniz karma cilt tipidir. Kuru cilt nemsizlik hisseden, gerilen, pul pul dökülen, soyulan bir cilt tipidir. Gözenekleri genellikle küçüktür, pek sivilce problemi yaşamaz çünkü sebum salgısı çok azdır.

Cilt tipimi belirledikten sonra?

Cilt temizliği aşamasına artık geçebiliriz, tabi cildinize uygun ürünleri tespit edip aldığınızı varsayarak.

Öncelikle, cilt temizliği akşam değil sabah başlar. Kadınlar arasında çok yaygın bir sorun bu, nedensizce sabah kalktığımız zaman cildimizi temizlemeye üşeniyoruz fakat cilt temizliğine sabah başlamalıyız. Öncelikle sabahları cilt uygun bir temizleyici ile temizlenmeli, toniklenmeli, nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmeli. Makyaj yapacaksanız da bu adımları atlamamalısınız, makyajı güzel gösterecek olan temiz ve bakımlı cildinizdir.

Akşam tekrar yüzünüzü temizlemeli, toniklemeli, nemlendirmeli, yaşınıza uygun bir göz çevresi kremi kullanmalı ve gece kremi kullanmalısınız. Toniklememizin amacı makyajın ve temizleyicinin artıklarını silmek, gözenekleri kirle dolacak şekilde bırakmamaktır. Eğer gece kreminiz nemlendirme özelliği de barındırıyorsa akşamları ekstra nemlendirici kullanmanıza gerek kalmayabilir.

 

Tabii cilt temizliği günlük temizlik ile bitmiyor, bunun dışında haftalık ve aylık cilt bakımları da ihmal edilmemeli.

Haftalık cilt temizliği nedir?

Haftalık cilt temizliğinde günlük temizlemeden farklı olarak peeling ve maske işlemleri de yapılır. Peeling, cildi üst tabakasındaki ölü hücrelerden arındırma işlemidir. Cildiniz kuru ise peeling işlemini haftada bir yerine on günde bir yapmanızda fayda var. Cilt maskeleri ise genellikle cildin durumuna göre tercih edilir, çözüm amaçlıdır. Örneğin cildiniz kuru mu? Bir nem maskesi yapabilirsiniz. Aksine cildiniz yağlı mı? Dengeleyici bir maske uygulayabilirsiniz. Sivilce sorununuz mu var? Yosun, çamur ya da kil maskeleri deneyebilirsiniz.

cilt tipininize uygun bir temizleyici cilt temizliği için olmazsa olmaz

Aylık cilt temizliği nedir?

Aylık cilt temizliği ya da cilt bakımı, profesyonel ellerde yaptırmanız gereken bir işlemdir. Cildinize buhar verilmesi, maske yapılması, yağlı ise yağdan arındırılması, miliaların temizlenmesi gibi derinlemesine temizlik sağlayan işlemlerin yapılmasıdır. Aylık cilt bakımınızı muhakkak işini gerçekten bilen, güvenilir yerlerde yaptırmaya özen göstermelisiniz.