Seks vücuda yararlı mıdır?

Üzerine defalarca yazıldı, çizildi, konuşuldu, tartışıldı. Her zaman şu sonuca varıldı ki seks insan vücuduna iyi geliyor. Dikkat, burada seksten kastımız güvenli seks. Her gün farklı bir insanla korumasız birlikteliklerin yol açabileceği zararları az çok tahmin ediyorsunuzdur. Hiç kimse hastalık kapma riskini artırmak istemez, değil mi Peki seks vücuda yararlı mıdır? Vücudumuzda nelere sebep olur?

  • Stresi azaltır

Seksin stres dindirici özelliği kanıtlanmıştır. Seks stres hormonu kortüzolun salınımını azaltır, vücuttaki dopamin, endorfin ve oksitosin hormonlarının salgılanma seviyesini artırır. Dopamin tek eşlilik hormonu, endorfin mutluluk hormonu, oksitosin ise bağlılık hormonu olarak biliniyor, bilginize. Yani seks yapmanın partnerinizle aranızdaki bağlı kuvvetlendireceği bir gerçek.

  • Yaşam kalitesini artırır

Seks esnasında salgılanan hormonların hayatınıza katacağı mutluluktan kuşkumuz yok. Bunun yanı sıra yapılan çalışmalar düzenli bir cinsel hayata sahip insanların depresyona girme ihtimalinin oldukça az olduğunu gösteriyor.

  • Uyku kalitenizi artırır

Orgazm sonrasında vücudunuzda “prolaktin” hormonu salgılanmaya başlar. Prolaktin hormonu ile diğer hormonlar birleşince vücudunuz sakin, huzurlu ve uykulu moda geçer. Birçok insanın seksten sonra daha iyi uyumasının nedeni bu hormonlardır. Buraya dikkat, maksimum miktarda prolaktin salınımı için uzmanlar tek eşliliği öneriyor. Yani vücudunuzda prolaktin miktarı aynı partnerle sevişmenizle doğru orantılı olarak salınıyor.

  • Bağışıklığınızı artırır

Evet, düzenli seks hastalıklarla mücadele etmenize yardımcı olur. Pensilvanya’da bulunan Wilkes Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada deneklere her hafta ne sıklıkla seks yaptıkları sorulmuş ve daha sonra tükürük örnekleri alınarak immünoglobulin A seviyeleri karşılaştırılmış. İmmünoglobulin A, vücudun bağışıklık sisteminde bulunan, virüs ve bakteri girişini engelleyen bir madde. Araştırmanın sonuçlarına göre haftada bir ya da iki kez cinsel birliktelik yaşayan deneklerin İmmünoglobulin A oranları yaşamayanlara oranla %30 daha fazla.

  • Kalp sağlığına iyi gelir

New England Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre, haftada en az iki kez sevişen erkeklerin kalp hastalığına yakalanma olasılığının %45 daha az olduğu belirlenmiştir. Ayrıca düzenli bir cinsel hayatı olan kadınların da hipertansiyon olma olasılıklarının düştüğü gözlemlenmiştir. Seksin de bir egzersiz olduğunu hatırlatalım, kalp ve vücut sağlığı için egzersizlerin önemini biliyoruz, değil mi?

  • Seks acıyı ve ağrıyı azaltır

Çalışmalar cinsel aktivitenin menstruasyon krampları, kronik sırt ve bacak ağrısını, hatta migreni bile azaltabildiğini göstermiştir. Baş ağrısı problemi olan 1000 Alman denek ile yapılan bir araştırmada kümelenme baş ağrısı olanların %30’unun ve migreni olanların %60’ının baş ağrısı çekerken seks yapmaları halinde ağrılarının kısmi veya tamamen rahatladığı bildirilmiştir.