Evde yapabileceğiniz egzersizler

Evde yapabileceğiniz egzersizler

Zamanın yokluğu, spor salonlarının pahalılığı gibi bahanelerinizi artık bir kenara itmenin vakti geldi. Formda kalmak ya da fazlalıklarınızdan kurtulmak için, evinizde ya da herhangi bir yerde yapacağınız basit egzersizler sayesinde vücudunuza istediğiniz şekli verebilirsiniz. Biz de Bi’Bilenn olarak sizlere basit, masrafsız ve ekipmansız egzersiz yapmanın yollarını inceledik.

Evde sahip olduğunuz her şeyi egzersiz için kullanılabilirsiniz; bunların en başında da hiç kuşkusuz akla ilk gelen bir sandalye. Sandalyeyi kullanarak step up, push up, tricep dips, bulgar sguatı gibi egzersizleri yapabilirsiniz. Bacaklarınız için sandalyede koşu da oldukça faydalı bir egzersiz olacaktır. Evet, kulağa biraz tuhaf geliyor. Yapmanız gereken sandalyeye dik bir şekilde oturup, ayaklarınızı yukarı doğru kaldırıp, havaya doğru koşar adım atmak. Bu basit egzersizlerle bir ayda vücudunuzdaki farkı hissedebilirsiniz. Tabi ki egzersizleri düzenli yapmak koşuluyla.

Merdivenleri kullanarak egzersiz yapın.

Asansörlerle vedalaşmanın zamanı geldi. Daha önce hiç merdiven egzersizi yapmadıysanız, eksikliğinizi kapatmanın tam sırası. Peki, neden merdiven egzersizi yapmalısınız. Merdivenleri inip çıkarak yapacağınız egzersiz sayesinde kalp atış hızınızın artmasının yanı sıra bacaklarınız ve sırtınız da güçlenecektir. Spor salonlarına gidemiyorsanız, asansörü terk ederek ya da evinizdeki merdivenleri 3 4 kez inip çıkarak, kalori yakımınızı hızlandırabilirsiniz.

Vücut ağırlığınızı kullanın.

Ekipman olmadan vücut ağırlığınızı kullanarak yapacağınız egzersizler kaslarınızı güçlendirir, kalp atış hızınızı artırır, kalori yakımını hızlandırır. Evde yapacağınızı vücut egzersizleri:

Serbest squat: Ellerinizi başınızın arkasına koyun. Dirsekleriniz arkada, göğsünüz dik olsun.  Dizlerinizi kırarak kalçanızı aşağıya doğru indirin. Bu sırada gövdenizin duruşunu bozmayın. Kalçanızı sıkın ve tekrar başlangıç pozisyonuna dönün.

Şınav: Klasik şınav pozisyonu alın. Bacaklarınız ve sırtınız düz bir çizgi oluştursun. Karın kaslarınızı sıkın ve göğsünüz yere iyice yaklaşana kadar vücudunuzu aşağıya indirin.

Zıplamak: Ayaklarınız omuz genişliğinde açıkken dizlerinizi kırın ve yukarı doğru sıçrayabildiğiniz kadar sıçrayın. Yere mümkün olduğu kadar yumuşak bir şekilde inin ve hareketi tekrarlayın.

Kapalı şınav: Klasik şınav pozisyonu alın, ama dirseklerinizi vücudunuzun yan tarafında kilitleyin ve bu şekilde göğsünüzü yere iyice yaklaştırın. Tekrar başlangıç pozisyonuna dönün.

Arabalarınızı kenara çekin ve bisikletinizi çıkarın.

Duvar ile egzersiz yapın.

Duvar egzersizi diğer adıyla wall sits egzersizi,  hiçbir ekipman gerekmeden vücudunuzun sıkılaşmasından duruş bozukluğunuzu gidermeye kadar birçok faydayı içeriyor. Duvar egzersizi için yapmanız gereken; duvara yaslanın ve squat pozisyonunda çökün. Pozisyonda ellerinizi dizlerinizin üzerinde konumlanacak şekilde ileriye doğru uzatın ya da duvara dayalı şekilde konumlandırın. Sırtın belli bir yere, düz zemine yaslanması çok önemlidir. Dizlerin açısı kesinlikle 90 derece olmalıdır. Bu şekilde mevcut konumuzu bozmadan minimum 1 dakika olacak şekilde durabildiğiniz kadar durun.

Arabalarınızı kenara çekin ve bisikletinizi çıkarın.

Bisiklet kullanarak hem zamandan tasarruf edeceksiniz hem de vücudunuzu sıkılaştırıp, kilo vereceksiniz. Küçük alışverişleriniz de markete gitmek için bisikletinizi kullanabilirsiniz. Yapabiliyorsanız işe bisikletle gidin. Bisiklet egzersizini düzenli bir şekilde yaparsanız, sonuçlara daha hızlı varırsınız.

 

  • Site İçi Yorumlar
  • Rosie Huntington-Whiteley :Podyumdan sokağa taşan şıklık – Bi' Bilenn1 sene önce
  • […] eski formuna çok kolay döndü. İşte bunlar hep egzersiz arkadaşlar, umarız siz de en azından evde yapabileceğiniz egzersizlere başlamışsınızdır. Rosie gibi “personal trainer” olan, size egzersiz yaptıracak […]