Bahar yorgunluğu ile başa çıkmanın 6 yolu

Bahar mevsimi, ılık zaman zaman tatlı serinliği ile birçok insanın en sevdiği mevsim. Doğa ananın yeniden canlandığı bu mevsim, enerjinin de en yüksek olduğu zamandır. Doğanın enerjisiyle paralel olmayan şey ise insan enerjisi. Birçok insan bu mevsimde kendisini yorgun, uykulu,öfkeli ve stresli hisseder.  Bu duruma bahar yorgunluğu adı verilir.  Güçlü bir enerji kaynağı olan baharın insanlarda yarattığı bu olumsuz etkinin baş faktörü ise iklim değişikliği ile gelen sirkadyen ritimlerin değişmesi.  Peki bahar yorgunluğundan arınmak için ne yapmalıyız. Bi’bilenn olarak sizlere bahar yorgunluğunu önlemenin 6 yolu ile çare olmayı denedik.

1.Zihninizi yeniden programlayın

Kötüyü düşünürseniz, kötüyü yaratırsınız; iyiyi düşünürseniz iyiyi yaratırsınız. Yaşadığınız her şeyin sebebi zihniniz ve zorluklarla başa çıkma yeteneğinizle ilişkilidir. Bahar yorgunluğuna odaklanmayı bırakın. Eğer kendinizi yorgunluk hissine odaklarsanız, sürekli bunu düşünürseniz; onu yaratmış olursunuz. İyimser bakış, en iyi haptır. Kafanızdaki olumsuzluk eklerini atın: ‘Yorgun değilim ‘ demek yerine ‘enerjiğim’ deyin. Şimdi kalkın ve doğanın enerjisini zihninize aktarın.

Bahar yorgunluğu ile başa çıkmak için zihninizi boşaltın.

2.Sağlıklı beslenin

Bahar yorgunluğuna karşı bir sonraki adım sağlıklı beslenme. Bahar yorgunluğunun ana nedenleri çoğu durumda, vitamin eksikliği ve yetersiz beslenmedir. Vücudunuza mineral ve vitaminleri yeniden yükleyin. Öncelikli olarak düzenli beslenin, taze meyveler ve sebzeleri sofranızdan eksik etmeyin. Tercihinizi doğal gıdalardan yana kullanın. Bunun yanı sıra kış mevsiminde biriken toksinlerden kurtulmak için daha fazla su için.

3.Rahatlayın

Bahar yorgunluğu üzerinize çöktüğü anda, her ne iş yapıyorsanız ona o an ara verin.  Vereceğiniz mola sizi rahatlatacaktır. Her gün 30 dakika hiçbir şey düşünmeden temiz havada nefes alıp verin, bu sizi rahatlatacaktır. Telefonunuzdan günün belli bir saatinde vedalaşın. Eğer imkânınız varsa bitki banyosu yapın. Aromatik yağlarla masaj da bahar yorgunluğunuzu atmanıza yardımcı olacaktır.

4.Daha fazla oksijen alın

Birçok uzman, oksijen eksikliğinin, kronik yorgunluk sendromunun başlıca nedenlerinden biri olduğunu söyler. Kışın tıkılıp kaldığımız dört duvar arası, bizde rahatlık ve sıcaklık ikilisinin faydalı olduğunu düşündürse de gerçek öyle değil.

Kötü havalandırılan odalarda çok fazla zaman harcadığınızda, kanınızdaki karbonik asit konsantrasyonu artar. Sonuç olarak, vücudunuzdaki oksijen eksikliği yorgunluk hissi ve diğer hoş olmayan semptomlara yol açar.

Doğanın yenilenişini, vücudunuzda hissedin ve derin derin nefes alarak bahar yorgunluğunuzu azaltın.

Daha fazla oksijen alın.

5.Hareket edin

Zihninizi temizlediniz, besinlerinize dikkat ettiniz, temiz nefes alıp rahatladınız şimdi de bunları daha işe yarar hale getirme zamanı. Bahar yorgunluğunuzu gidermede en iyi doktor: Egzersiz. Nasıl yaparsanız yapın, fiziksel aktivite en iyi doktordur. Metabolizmanızı artırmanın ve kan dolaşımınızı iyileştirmenin en etkili ve doğal yolu hareket etmek. Yorgunluk hissinden mustaripseniz bu kulağınıza hoş gelmemiş olabilir. Bunun için orta yoğunlukta yapacağınız hareketlerde işinize yarayabilir. Egzersizi alışkanlık haline getirirseniz hem yorgunluğunuzu yok etmiş olacaksınız hem de daha sağlıklı olacaksınız.

6.İyi uyuyun

Uykunuzu hiçbir zaman hiçbir şey için feda etmeyin. Düzensiz ya da az uyumak sizi sadece baharda değil, tüm mevsimlerde yorgun hissettirir.  Uyku bozukluğunuz varsa, yatmadan önce gevşeme teknikleri uygulayabilirsiniz. Uygulayacağınız teknikler, uykunuzun kalitesini artırarak bahar yorgunluğunuzun üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır.

 

Siz de ilkbaharda böyle bir yorgunluk yaşadıysanız, nasıl başa çıktığınızı bizimle paylaşın.