Tam buğday unundan pita ekmeği

Malum bahar geldi, havalar ısınmaya başladı, deniz sezonu çok da uzaklarda değil artık. Pazartesi günü başlanmak üzere diyet listeleri de hazırlanmıştır muhtemelen. Diyet listenizi hazırlarken en büyük hataya düşmeyin, bir anda tüm karbonhidratı kesmeyin olur mu? Vücudun karbonhidrata da ihtiyaç duyduğunu unutmayın. Bunun yerine nispeten “sağlıklı” yoldan almaya çalışın karbonhidratı. Bunu yapmanın kolay yollarından biri de beyaz ekmeğinizi tam buğday unundan yapılan ekmeklerle değiştirmek. Tarifini vereceğim tam buğday unundan pita ekmeği de hem sağlıklı hem lezzetli bir tarif.

Pita ekmeği bir “Arap ekmeği.” Bizde “balon ekmek”, “tombik ekmek” adıyla da biliniyor.

Kimdir bu pita ekmeği?

Pita ekmeği bir “Arap ekmeği.” Bizde “balon ekmek”, “tombik ekmek” adıyla da biliniyor. Hani tombik döner yediğimiz ekmek var ya, işte o ekmek pita ekmeği. Şimdi onu tam buğday unu ile yaparak sağlık puanını da yükselteceğiz. Tabii içine bol yağlı patates kızartması koyarsanız pek bir anlamı olmayacak, bilginize

Malzemeler

  • 1 su bardağı ılık süt
  • Yarım su bardağı ılık su
  • Yarım su bardağı yoğurt
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 paket hazır kuru maya (instant maya)
  • 5 su bardağı tam buğday unu (Eksik gelirse kontrollü bir şekilde maksimum bir bardak kadar artırabilirsiniz)
  • 3 yemek kaşığı soğuk süt (üzerine sürmek için)

Yapılışı

Öncelikle bir kapta ılık süt ile mayayı karıştırıyoruz. Mayanın aktifleşmesi için beş dakika bekliyoruz. Daha sonra içine yoğurdu, sütü ve zeytinyağını ekliyoruz. Unumuzu azar azar ekleyerek yumuşak bir hamur elde edene kadar yoğuruyoruz. Bu noktaya dikkat, hamurumuz çok sert olmayacak, çok tok bir hamur olursa fazla kabarmaz ve balon ekmek olmaz. Yine lezzetli bir ekmek elde edersiniz fakat daha düz olurlar.

Yoğurduğumuz hamurun üzerini nemli bir bezle kapatarak yarım saat dinlendiriyoruz. Yarım saat sonra hamurumuz mayalanıp kabarmış olacak. Hamurumuzdan mandalina büyüklüğünde parçalar koparıp merdane yardımıyla açıyoruz fakat çok inceltmemeye özen gösteriyoruz. 1,5-2 cm kalınlığında olması makbuldür. Üzerlerine fırça yardımıyla süt sürüyoruz. Önceden ısıttığımız 200 derecelik fırına veriyoruz tepsiye dizdiğimiz hamurlarımızı. 10-15 dakikada ekmekleriniz hazır, afiyet olsun.

Ben tuz kullanmayı tercih etmedim çünkü tuz kullanımımı sınırlamaya çalışıyorum. Siz dilerseniz ekleyebilirsiniz.