Yeni başlayanlar için meditasyon ipuçları

İş, okul, şehir, kalabalık… bunların hepsi birer stres kaynağı. Stresin yol açacağı sorunlarda nedenleri gibi uzunca bir liste oluşturabilir. Bu sorunların ilacı ise meditasyon. Meditasyon sadece zihninizi değil, bedeninizi de dinlendirebilecek reçetesiz bir ilaçtır. Yeni başlayanlar ya da başlayacak olanlar için zor veya çaresiz görünse de dikkatinizi verdiğinizde olumlu sonuçlar alınılabilecek bir yöntemdir, meditasyon. Biz de bu yazımızda yeni başlayanlar için meditasyon ipuçları listesini derledik.

  1. Amacınızı belirleyin

Neden meditasyon yapmak istiyorsunuz. Öncelikle bu soruyu kendinize sorun ve amacınızı belirleyin. Bir hedefe odaklanarak yapacağınız her eylem sizi her neyi istiyorsanız onda başarıya ulaştıracaktır.

Zihninizi sakinleştirmek, sağlığınızı korumak, daha iyi  nefes almak, endişenizi kontrol altına almak ya da kendi içinizle bağlantıya geçmek… bunlardan herhangi biri için meditasyon yapabilirsiniz. Fakat belli bir fayda elde etmek istiyorsanız, öncelikle amacınızı belirleyin.

  1. İdeal zamanınızı seçin

İdeal zaman seçimi oldukça kritik bir madde. Sizi rahatsız edecek herhangi bir ortamda meditasyon yapamazsınız. Gürültü olmadan, sizi engelleyen tüm unsurları ortadan kaldırarak,  meditasyon için ideal zamanınızı seçin.

Bunun yanında her gün aynı zamanda meditasyon yapmaya çalışın. Belli bir rutini oluşturmanız, meditasyonunuzun devamlılığını sağlayacaktır. Gece ya da sabaha karşı yapacağınız meditasyonlar enerjinizin en doğru kullanılabileceği zamanlardır.

Meditasyon için ideal zamanınızı seçin.

  1. İdeal yerinizi seçin

Yeni başlayanlar için ilk basamakta adaptasyon sorunu en yüksek seviyededir. Bu nedenle odaklanmanız için ideal yerinizi seçin. Hafif esintili ya da kuş sesleriyle birlikte yapacağınız meditasyonla, gürültülü bir ortamda yapacağınız meditasyonun verimliliği hiç kuşkusuz aynı olmayacaktır.

Aromatik mumlar, loş ışık ve meditasyon müziği de deneyiminizi keyifli ve verimli hale getirebilir.

  1. Doğru giysiler seçin

Vücudunuzu sıkmayan ve rahat pamuklu giysiler, nefes alabildikleri ve ter seviyenizi düşürdüğünden pozisyonlarınızı kolayca yapmanızı sağlayacaktır. Bunun yanında meditasyon yaparken ayakkabı giymeyin. Çıplak ayak  duruş ve oturuş esnasında sizi rahat ettirecektir.

  1. Isınma egzersizleri yapın

Vücudunuzu meditasyon için zihinsel ve fiziksel olarak hazırlamak için ısınma egzersizleri yapın. Bu egzersizler, vücudunuzu gevşetir, hafifletir, sakinleştirir ve kan dolaşımını iyileştirir.

Yapacağınız ısınma egzersizleri, bedeninizi kuvvetlendirerek, uzun oturma gerektiren meditasyonlarda rahatsızlık hissetmemenizi de sağlayacaktır.

Rahat bir pozisyon belirleyin.

  1. Rahat bir duruş seçin

Meditasyon sırasındaki duruşunuz meditasyon deneyiminize karar vermede çok önemli rol oynar. Düz ve rahat bir şekilde oturduğunuz veya durduğunuzdan emin olun. Boyun ve omuzlarınızı rahat ve gözleri kapalı ,yarı kapalı veya aşağıya doğru bakacak şekilde tutun.

  1. Meditasyondan önce gıda alımınıza dikkat edin

Meditasyon yaparken dikkatli olmanız ve odaklanmanız gerektiğini unutmayın. Bu nedenle herhangi bir açlık hissi varsa, sorununuzu çözün.

Meditasyondan iki saat önce yiyin, böylece sindirim süreciniz pratiğinizde herhangi bir engel oluşturmaz.