Koşu sporu üzerine: Zaten hep koşmuyor muyuz?

İnsanoğlu yaklaşık 4-5 milyon yıl önce hayvanları avlamak, onlardan kaçmak ya da bir şeyleri kovalamak için koşu sporu ile tanışmıştır. Ve bu tanışma günümüze kadar sağlıklı yaşam için, fit bir vücut için, hatta ve hatta bağırsaklarımızın iyi çalışması için bile gerekli bir şey. Koşu ile tanışmamızın üzerinden milyon yıllar geçmiş olmasına rağmen hayatımızda yeri pek değişmedi. Ne hareketleri ne bize kattıkları ne de bizim için önemi.

İnsanoğlu devamlı “koşma” halinde değil mi?

Ömrümüzün her deminde istemeden bile olsa bu koşu sporunu yapıyoruz. İşe yetişmek için koşuyoruz, okula yetişmek için koşuyoruz, vapura yetişmek için koşuyoruz, sevgilimize yetişmek için koşuyoruz, bineceğimiz otobüsün peşinden koşuyoruz… Her alanda o kadar çok koşu yapıyoruz ki bunu spor olarak düşündüğümüzde nerede koşacağız, vaktimiz yok, imkânımız yok, yaşadığımız çevre müsait değil diye kendimizi geçiştiriyoruz. Aslında bir durup şöyle bir geriye baksak hayata başladığımız günden itibaren nasıl koşmuşuz ne kadar yol kat etmişiz hepsini göreceğiz ama bunun için şartlar elvermiyor.

Bizim aklımıza koşu dediğimiz zaman 100 metreyi 9,5 saniyede koşan Usain Bolt geliyor ama kimse kendisine bakmıyor. Belki de işe gitmek için o vapurun peşinden koştuğunuzda o dünya rekorunu siz kırdınız  ya da daha da ufakken annemizden o terliği yememek için kaçtığımız zamanda kırmış olabilirsiniz. “Kardeşim ben sabah 8 akşam 8 çalışan bir insanım benim koşacak ne vaktim var ne de ihtiyacım.” diyorsanız eğer haklısınız, siz koşmayın zaten, sizin koşmaya değil dinlenmeye ihtiyacınız var. Şunu da unutmayın; hayatınızı yoluna sokmaya çalışırken sağlam bir bünyeye ve bizi ayakta tutacak sağlam ayaklara ihtiyacımız var. Koşamıyorsanız bile mümkün oldukça hızlı tempoda yürümeye çalışın.

Koşu da diğer egzersizler gibi depresyon riskini azaltıyor.

Şimdi gelelim koşu yapmanın bünyemize kazandırdığı faydalara

 • Dinçliğinizi artırmakla beraber solunum sisteminizi güçlendirir.
 • Obezite riskini azaltarak zayıf kalmanızı sağlar.
 • Diyabet ve kalp hastalığı rahatsızlıklarını en aza indirgeme özelliği vardır.
 • Yüksek tansiyon-inme-kanser hastalıklarının düşmanıdır.
 • Uyku problemi yaşamazsınız. Düzenli olarak yapılan koşularda daha rahat uyuyabilirsiniz.
 • Beyninizi güçlendirir. Genç yaşta başlanan koşular Alzheimer riskini azaltır.
 • Stresi azaltır ve buna neden olan sıkıntıları daha kolay aşmanıza yardımcı olur.
 • Ve herkes için en önemlisi depresyonu önleme özelliği vardır. Nasıl derseniz; düzenli olarak koşu yapan kişilerde daha sosyal ve beceri geliştirmede daha üstün oldukları saptanmıştır. Ve koşu “endorfin” gibi kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak olan vücut salgılarını arttırır.
 • Bir diğer önemli faydası ise kendinizi her zaman iyi hissettirir ve bu yüzden hayattan zevk almaya başlarsınız.

Koşuya yeni başlayanlar için haftanın her günü belirli aralıklarda ve mesafede koşmak daha faydalıdır. Haftada 2 gün kendinizi dinlendirerek kas yaralanmalarını ve damar çatlamalarını engellemiş olursunuz.

Yazımızı konuk yazarımız yazmıştır, kendisine teşekkür ediyoruz.

 • Site İçi Yorumlar
 • Boks sporu : Kan ve acıdan daha fazlası – Bi' Bilenn1 sene önce
 • […] konuk yazarımız yazmıştır. Bir önceki yazısına “koşu” yazısına buradan […]