Kıştan bahara: cilt bakımı için mevsimsel geçiş alarmı

Kış bitti, martı da atlattık. Kıyafetleri mevsime uyarladık, kalın montları attık, sezonun renklerine merhaba dedik. Peki ya cilt bakımı rutinimiz? O da yaza geçiş yapmayı hak etmedi mi, o da bir güncelleme istemiyor mu? İster elbette. Vücudunuz nasıl yazın farklı kıyafetler istiyorsa cildiniz de yazın farklı bir cilt bakımı istiyor.

Peki kıştan bahara geçerken cilt bakımınızda neler değişmeli? Bahar aylarında cilt bakımı nasıl olmalı? Bi’ Bilenn sizler için sıraladı.

1.Daha hafif bir nemlendiriciye geçiş yapın.

Kıştı, soğuktu, üşüdük, hava kuruydu, cildimiz gerildi gün oldu pul pul dökülme yaşadık ama güneşli günlere olan umudumuzu kaybetmedik. Kuruyan cildimiz için kremlerimizi bi’ tık ağırlaştırmadık mı, daha yağlı ürünler seçmedik mi a dostlar? Gün geri adım atma günü. Nemlendiricimizi daha hafif bir nemlendirici ile değiştirebiliriz. Daha su bazlı nemlendiricilere yönelebiliriz. Tabii ki cilt tipimizi yine göz önünde bulundurarak

2.Daha sık peeling yapabilirsiniz.

Dedik ya, nem oranı artmaya başladı. Nem oranı arttıkça da cildimizin hassasiyeti azalmaya başladı, duyarlılığı azaldı. Kışın kurumaya bağlı peeling işlemimizin sıklığını azaltmıştık ya, şimdi yine haftada bir olan düzenimize dönebiliriz.

3.Antioksidan serumlara göz kırpın.

Yaz geliyor, harika pazar sabahlarını evde geçirecek değiliz kimse kusura bakmasın! Artık dışarıda daha çok vakit geçireceğimiz için serbest radikallerin hücumuna uğramak da kaçınılmaz. Cilt bakımı rutinimize antioksidan serumları eklemek için ideal bir zaman.

4.Yağ emici maskelere yer açmanın zamanı.

Kışın yağ yoktu kuruluk vardı, bu nedenle yağ emici maskelere gerek duymadık. Ama yaz öyle mi? Yağlı ve karma ciltler için yağ emici maskelere başlamanın tam zamanı. Hiçbirimiz yüzümüzde yağdan bir tabakayla gezmek istemeyiz, değil mi

5.Yüksek SPF dostumuzdur.

25 SPF kış için yeterli idi, yaz boyu evde duracaksak yine yeterli olabilir ama dışarıya çıkacaksak asla yeterli olmayacak. Güneşli günlerde minimum 50 faktörlü güneş kremi kullanmak evden çıkarken yanınıza cüzdanınızı almak kadar önemlidir. Yüksek SPF koruyucumuz ve en yakın arkadaşımızdır, korumasız cilt mutlu değildir. Kesin bilgidir, yayalım.

Ayrıca akne ve roza hastalığı tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar güneş ışığına hassasiyetinizi artırabilmektedir, tedavi görüyorsanız bu konuda doktorunuza bir danışmak isteyebilirsiniz.

6.Hadi bu da Bi’ Bilenn’in tavsiye maddesi olsun.

Artık renkli makyaj paletlerine geçmenin zamanı geldi. Her yerde kahverengi ve nude göz makyajları, nude ya da koyu rujlar nereye kadar? Açık ve canlı renkleri görmek de hakkımız değil mi? Baharın renklerini makyajınıza da katmaktan çekinmeyin.