Yağlı ciltler için fondöten önerileri

Yağlı ciltler, sebum salgılanması en yüksek olan cilt tipleridir. Siyah nokta problemi çok olur, sabah akşam temizlenip toniklenmezse sivilcelenmesi çok olur, neredeyse haftada 2 kez peeling ihtiyacı hissedersiniz. Ne yazık ki cildiniz gözenekli olur.  Ama güzel bir yanı da var, cildiniz neredeyse hiç kırışmayacak.

Havalar ısındıkça yağlı ciltler için fondöten kullanımı da eziyet haline gelmeye başlayacak. O yüz parlayacak, fondöten akacak. Size yardımcı olabilecek bir yazı hazırlamak istedim çünkü yağlıya dönük karma ciltten muzdaribim. Bu yazım için halihazırda kullandığım, yağlı/karma ciltler için tavsiye edilen üç fondöteni denedim.

Ekranlarda ve bloglarda yapılan kandırmacalara aldanmamanız açısından 5 tane ışık açarak değil doğal gün ışığı altında çektim ki fondötenlerin görünüşü daha dürüst ve bilgi verici olsun.

3 ürünü de nemli makyaj süngeriyle uyguladım. Fotoğraflarda herhangi bir efekt, ışıklandırma yok, fondötenin tenimdeki birebir görüntüsü. Baz da dahil ekstra hiçbir ürün kullanmadım.

Yağlı ciltler için fondöten önerileri

İlk ürün: Revlon Colorstay

Revlon Colorstay yağlı ciltler için oldukça gözde bir ürün.

Tenim açık beyaz ve pembe alt tonlu olduğu için Revlon Colorstay 110 Ivory rengini kullandım. Yüzümün sol tarafında görebilirsiniz. Kapatıcılık oranı orta-yüksek, kalıcılığı ise uzun süreli. Yüzümün sol tarafında görebilirsiniz. Gün içinde en az parlama yapan fondöten Colorstay, özellikle de pudra ile desteklendiği zaman. Pompalı bir şişesi olan kullanışlı bir ürün. Bir şans verebilirsiniz.

İkinci ürün: Note Mattifying Extreme Wear

Note Mattifying Extreme Wear fondöten yüksek kapatıcılık sağlıyor.

Bu fondötenin de en açık rengini yani 01 numarasını kullandım, yüzümün sol tarafında görebilirsiniz. Kapatıcılık oranı yüksek ama ne gün içinde en çok parlama yapan fondöten Note Mattifying Extreme Wear, tabi diğer iki ürüne kıyasla. Bir dezavantajı da sadece sarı alt tonlu olması. Yine de çok sağlıklı bir görüntü vermesinden dolayı tercih edilebilir bir ürün, iyice dağıtabilirseniz.

Üçüncü ürün ise Flormar Mat Velvet Matlaştırıcı Fondöten

Yağlı ciltler için en ideal fondöten olabilir: Flormar Mat Velvet Matlaştırıcı Fondöten

Gerçekten adının hakkını sonuna kadar veren bir ürün. Kalın yapılı, kapatıcılığı yüksek. Gördüğüm en pembe alt tonlu fondöten, bildiğiniz pembe renkte. Fakat işin garip yanı fondötenin bu rengini başka hiçbir yerde bulamıyorum. Sanırım kullandığım V203 Porcelain rengi. Websitesinde sarı gibi görünüyor ama dediğim gibi, bildiğiniz pembe renk. Ülkemizde sarı alt ton yaygın olduğu için piyasadan kalkmış olma ihtimali söz konusu. Hafif “arko kremimsi” bir kokusu var bu arada, bilginize. Ama hemen hemen hiç parlama yapmıyor gün içinde.