Yoğurt kilo verdirir mi? Neden yoğurt tüketmeliyiz?

Sofralarımızdan eksik etmediğimiz, tarihsel olarak, bozulmayı geciktirmek için su içeriği azaltılarak yoğun kıvamlı hale getirilen yoğurt Akdeniz, Orta Doğu ve Güney Asya mutfaklarının geleneksel bir bileşenidir. Büyüklerimizin kilo kilo aldığı sütten ev yoğurdu yapması, eski insanların oturunca 1 kilo yoğurdu yerdim ben demesi, yoğurdun sağlıkla ilişkisini birebir yansıtıyor tabi ki. Pastörizasyon gibi ısıl işlem uygulamaları her ne kadar vitamin ve mineral kaybına sebebiyet verse de, koruyucu katkı maddeleri yoğurdu 1 ay buzdolabında bozulmadan korusa da, günümüz koşullarında başta ev yoğurdu olmak üzere yoğurt, yapılabilecek en doğru besin tercihlerinden biridir. Vitamin ve mineraller açısından zengin bir kaynak olan 100 gr sade düşük yağlı yoğurt; 183 mg kalsiyum, 17 mg magnezyum, 234 mg potasyum, 144 mg fosfor ve çinko içerir. Ayrıca tüm B vitaminlerini içeren önemli besinlerden biridir.

Yoğurt, medyada  her dönem revaçta olan diyet konularının ve listelerinin, birinci ana gıdası olarak sunuluyor. Peki kilo vermede bize yardımcı mı?Bu yardımı hangi yollarla yapıyor? Hadi inceleyelim.

Yoğurdun içinde yüksek oranda bulunan kalsiyum alımı, vücutta yağ yapımını azaltır.

1. İçerisinde yüksek oranda bulunan kalsiyum alımının, vücutta yağ yapımını azalttığı hormonal yollarla yağ yakımını hızlandırdığı çalışmalarca gösterilmiştir.
2. Probiyotik yoğurttaki bakterilerin, yararlı bağırsak mikrobiyotasının gelişimini artırabildiği ve bağışıklık sisteminin düzenlenmesi yoluyla bağırsak işlevini ve uzak dokuları etkileyebileceğine inanılmaktadır. Bu etkiler kilo kaybına veya kilo alımının önlenmesine neden olabilmektedir.
3. Diğer bir mekanizma olarak, yoğurdun tüketilmesi ile sağlanan tokluktan dolayı diğer besinleri (meyve suyu, çikolata vs) tüketim isteğinin azalması sonucu düşük enerji alımı ile kilo alımının azaldığı bazı çalışmalar ile gösterilmiştir.

Bu açıklamalar sonucunda biliyoruz ki yoğurt kilo vermemize yardımcı olabilir ama altın standartlardan biri porsiyon ölçüsünü kaçırmamak. Günde en az 3-4 kaşık mümkünse evde yapılmış, değilse; sade, az yağlı, tercihimiz olmak üzere 6-8 kaşık kadar tüketilmesi araştırmalarca önerilmektedir.

 

KAYNAKLAR:

Sharon M Donovan, Raanan Shamir, 2014, Introduction to the Yogurt in Nutrition Initiative and the First Global Summit on the Health Effects of Yogurt, The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 99, Issue 5

Paul F Jacques Huifen Wang, 2014, Yogurt and weight management, The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 99, Issue 5

Naglaa Hani El-Abbadi Maria Carlota Dao Simin Nikbin Meydani, 2014, Yogurt: role in healthy and active aging, The American Journal of Clintical Nutrition, Volume 99, Issue 5