Olumlama ve gücü

Birçoğumuz olumsuz düşünmeye programlanmışızdır. İç diyaloğumuzun olumsuz olması, refah, kabiliyet ve başarılarımız üzerinde zararlı bir etki bırakır.  Düşüncelerimiz hangi yönde yoğunlaşırsa, onu gerçekleştirir. İç diyaloğunuzu, dünya ve kendiniz hakkındaki olumlu ifadelerle değiştirirseniz, içten dışa doğru bunu olumlayarak gerçekleştirmiş olursunuz. Bi’bilenn olarak bu yazımızda biz de, olumlama oluşturma  ve etkileri üzerine bir yazı kaleme aldık.

Olumlama, kendinizi gerçekleştirmenize, olumsuz düşüncelerinize karşı çıkmanıza ve bunları aşmanıza yardımcı olacak ifadelerdir. Gerçekleştirmek istediğiniz şeyleri sık sık tekrar ettiğinizde ve inandığınızda, onları yaratırsınız. Bu pozitif zihinsel tekrarlar, düşünme kalıplarınızı yeniden programlar.

Yapılan deneyler, olumlamanın somut bir şekilde yararı olduğunu göstermiştir. Yapılan bir çalışma, olumlama alıştırmasının, kronik stresli deneklerin problem çözme yeteneklerini, düşük stresli kişilerle aynı seviyeye yükselttiğini göstermiştir. Yine aynı çalışma, düşük benlik saygısı, depresyon ve bunun gibi rahatsızlıklara sahip kişilerin olumlama ile tedavi edilebileceğini göstermiştir.

Olumlama sadece düşüncelerinizde kalmasın, onları görselleştirin.  Arzu ettiğiniz her neyse, onu yazın, hayallerinizle resmedin  ya da yüksek sesle onaylayın. Olumlamanın gücü, düzenli tekrarda yatar. Günde birkaç kez tekrar edin.

Olumlama kendinizi gerçekleştirmenizi sağlar.

Olumlama nasıl yapılır?

Yaşamınızı değiştirmek istediğiniz alanları düşünün. Örneğin, daha cesur mu olmak istersiniz? Ya da arkadaşlarınızla daha derin ilişkiler? Yoksa verimli bir iş günü mü?

Değişiklik yaratmak istediğiniz şeyleri yazın. Yalnız şunu belirtelim, olumlama yapacağınız düşüncenin erişebilir olduğundan emin olun. Örneğin, şu anda aldığınız maaştan memnun olmadığınızı varsayalım. Maaşınızın iki katına çıkarmak için yapacağınız olumlama birçok insan ve kuruluş için mümkün görünmüyor. Ama bunun yerine zam istemek için güveninizi artırmaya yönelik yapacağınız olumlamalar, etkili olacaktır.

Negatif düşüncelerinizi pozitife dönüştürün. Eğer sürekli olumsuz düşüncelerle mücadele halindeyseniz, sizi rahatsız eden bu düşünceleri ya da inançları yazın. Daha sonra not ettiklerinizin karşısına olumlularını yerleştirin. ‘Ben çok özgüvensizim’ ya da ‘ben özgüvensizim değilim’ cümleleri yerine ‘ben özgüvenliyim’ deyin. Olumsuzluk eklerini dahi kullanmayın.

İnanarak olumlama yapın. Yaptığınız olumlamaların gerçekleşeceğine inanmalısınız. Onları olmuş gibi hissetmelisiniz. İnancın açamayacağı hiçbir kapının olmadığını unutmayın.

İnanarak olumlama yapın.

Olumlama Örnekleri

Hayatımı şu andan itibaren sevgi ve güzellik enerjisi ile dolduruyorum. Kendimi sevmeye, başkalarını sevmeye ve evreni sevmeye karar veriyorum. Evrenden bana gelen sevgi enerjisini mutlulukla kabul ediyorum ve sevgi içinde bir hayat sürmeye niyet ediyorum. Niyetim hemen şimdi gerçekleşmeye başladı ve bunun için teşekkür ediyorum.

 Bolluk ve bereket içinde yaşamayı seçiyorum. Evrenden bana gelen zenginliği sevgiyle kabul ediyorum. kabul ettiğim bu zenginlik için evrene sevgilerimi gönderiyorum. Refah içinde yaşamaya tüm kalbimle niyet ediyorum. Niyetim hemen şimdi gerçekleşmeye başladı ve bunun için teşekkür ediyorum.

Tamamen pozitif enerjilerle çevrelenmeyi ve bana zarar veren bütün negatif enerjileri hayatımdan uzaklaştırmayı seçiyorum. Kendimi olumlu enerjilere açmayı ve güzel enerjiler üretmeyi kabul ediyorum. Bana zarar veren tüm olumsuz enerjileri şimdi kendimden uzaklaştırmaya ve bu enerjilerden korunabileceğim çok güçlü bir enerji kalkanına sahip olmaya hemen şimdi bütün kalbimle niyet ediyorum. Niyetim hemen şimdi gerçekleşmeye başladı ve bunun için teşekkür ediyorum.