Günün önerisi : Çengelköy Tarihi Çınaraltı Aile Çay Bahçesi

Baştan belirteyim,bu öneri sayfası bildiğiniz öneri sayfalarından değildir. Bir şeyi yapmayı değil yapmamayı da önerebiliriz.

Çengelköy, İstanbul’un en sevilenlerinden. Fakat daha hiç gitmediyseniz ve giderken sakinlik hayal ediyorsanız hayallerinizi yıkmak zorundayım. Bu yazıda Çengelköy Tarihi Çınaraltı Aile Çay Bahçesi (kod adı Çengelköy Çınaraltı) hakkında olumlu ve olumsuz yönleri yazacağım ki, giderek ya da gitmeyerek bir pişmanlık yaşamayın.

Artıları

  • En güzel yönü, en tercih edilir yönü elbette denizin hemen üstünde olması ve Sarayburnu-Bebek manzarası. Evet, ömrünüze ömür katacağı doğrudur.
  • Kendi kahvaltınızı getirebiliyorsunuz, öğlen ya da akşam yemeğinizi de getirebilirsiniz, güzel bir piknik düzenleyebilirsiniz. Yiyecek getirmek serbest ancak içecek ve kabuklu çerezler yasak.
  • Süper Baba dizisinin de etkisiyle olsa gerek, insana nostaljik anlar yaşatan bir mekân.
  • Meşhur Çengelköy Börekçisi hemen yakınında. Burdan börek alıp Çınaraltı’nda kahvaltı etmek adeta bir gelenek

Eksileri

Ne yazık ki sizi biraz üzeceğim, hatta belki eksileri daha ağır basacak. Üzgünüm ama kimseyi kandırmak Bi’ Bilenn’e yakışmaz.

  • Sanırım insanı mekândan en iten yönü bu: Garsonlar ve mekân sahibi kaba, umursamaz. Nasıl olsa gelen olacak ve para kazanacağım tavrı hâkim. Garsonların yüzü yoğunluktan ve çok çalıştırılmaktan mıdır bilinmez hiç gülmüyor, pozitif enerji sıfır. Diyebilirler ki o kadar iş arasında size gülmekle uğraşacak değiliz, tamam ama en azından biraz kibarlık, nezaket? Bir parça? Bazen 5-8 kez seslenmeniz gerekebiliyor hele bazen (ki bizzat başıma geldiği için yazıyorum) sizi görmeleri için, sipariş vermek için yarım saate kadar bekleyebilirsiniz.
  • Hafta sonu ve akşamları dehşet kalabalık. Yine garsonlara yer var mı diye sorduğunuz zaman şurası birazdan kalkacak diye getirip sizi insanların başına dikebiliyorlar. O masadakiler gerçekten kalkacak mı muamma, aradan çıksın diye hesabı ödemiş olabilirler, hesabı ödeyip üstüne bir çay söylemiş olabilirler. Hafta içi ve erken saatlerde giderseniz mis.
  • En başta da belirttiğim gibi sakinlik ve huzur arayışıyla gitmeyin. Yan masadaki çocuk meyve suyu için bağırarak ağlayıp duracak, annesi umursamadan arkadaşlarıyla dedikodu yapacak, öbür masadaki flörtleşen liseli çift birbirlerine naz üstüne naz yapacak, öbür masadaki delikanlılar (!) geçenki mahalle kavgasını anlatırken bir anda hızlı araba kullanma maceralarına geçecekler ve kahkahaları sizin de kulağınızı çınlatacak.
  • Kahve içmeye gidiyorsanız güzel çünkü kahvesi her yerinki gibi sıradan makine kahvesi. Ama çay içmeye gidecekseniz iki kez düşünün, tavsiyem bitki çayı için. Bugüne kadar Çengelköy Çınaraltı çayından memnun olan tek bir kişi bile duymadım çünkü nasıl oluyorsa günün her saati bayat çay vermeyi başarabiliyorlar.
  • Hadi bu da son olsun, kredi kartı geçmiyor, bilginize.

Toparlayacak olursak, Bi’ Bilenn olarak Çınaraltı Çay Bahçesini önermiyoruz. Ama yok ben haftaiçi sabah kahvaltımı yapıp kalkacağım, zaten çaya çok düşkün değilim, asık surat falan da umrum olmaz derseniz neden olmasın? Sonuçta rol çalınmaz bir manzarası yok değil.

Çengelköy Çınaraltı Çay Bahçesine hiç gittiniz mi? Sizin yorumlarınız neler? Siz de yorum bırakarak gitmeyi düşünenlere katkıda bulunabilirsiniz.