Boks sporu : Kan ve acıdan daha fazlası

Boks Eski Roma’da önemli bir spordu. Spor dediğime bakmayın, iki taraftan biri ölene kadar devam eden bir karşılaşmaydı daha çok. Genellikle zenginlerin izlediği ve fakirlerin ölene kadar savaştığı ama kimsenin bir şey kazanamadığı bir spordu. Zenginler insanlıklarını, fakirler ise hayatlarını kaybediyorlardı. Daha sonra yasaklanan ve yerini tozlu tarih raflarına bırakan bu spor 18. Yüzyıl başlarında tekrar gün yüzüne çıktı ama çıkış o çıkış. Eski tarihinden pek bir şey kaybetmemiş olacak ki korumasız kuralsız eski anlayışında devam etti hayatımızdaki yerine. 1866 yılında 2 kişi tarafından kurulan bir spor kulübü olarak ilk resmi adım atılmış ve belli başlı kurallar getirilmişti.

Yaklaşık 2 asırdır modernleşen yüzüyle bizimle beraber olan boksun genel tanımı hemen hemen bu şekilde.

Boks vücudunuzun devamlı dinç olmasını, bütün dış etkenlere karşı korunaklı olmasını, taş gibi bir karın, kapı gibi sırt ve en önemlisi de sağlıklı bir yaşam vaat ediyor. En önemlisi de sapasağlam bir bilek sunuyor size.

Boksa başlamadan önce ihtiyacınız olan malzemeleri hazırlamanız veya almanız gerekir. Öyle pahalı ürünleri yok aşırıya kaçmadan evde ki eşyalarınızla bile hazırlayabileceğiniz kullanabileceğiniz pratik malzemeler söz konusu. Bakınız: Yastık, rulo halinde sarılmış ufak halı, damacana, çamaşır ipi gibi kolay bulabileceğiniz malzemeler. Birde işin biraz daha ağır kısmı var, bulmanız mümkünse çalışmalarınızı daha da iyi hale getirebilecek birkaç malzeme. Araba lastiği, kalın halat, kum torbası… Gözünüz korkmasın, vücudunuz çekinmesin. Ben olduğum yerde zıplayamıyorum bunları nasıl yapacağım demeyin.

Öncelikle başta yapamadığınız için kendinizi suçlamayın, alışana kadar zaman geçebilir, yorulabilirsiniz ama pes etmeyeceğinizi hepimiz biliyoruz.

Boks demişken bir boks efsanesi olan Muhammed Ali’yi es geçmek olmaz.

 Evet hadi başlayalım.

Kendinize günlük haftalık ve aylık bir rapor hazırlayın. Bugün şunu yapacağım, bu hafta bunları yapacağım, bu ay bunları şunları yapacağım. Planlamak çok şey ifade eder! Raporu kendinize göre hazırlayacağınız için öncelikle aşırıya kaçmayın, bünyenizi en iyi siz tanıyorsunuz ve neler yapıp yapamayacağınızı biliyorsunuz. Hareketlerimizi olabildiği kadar basite indirgeyeceğiz ki bünyeniz alışsın. Başlar başlamaz 250 kiloluk taşları kaldırın demiyoruz, dağa taşa hunharca saldırmanıza da gerek yok.

  • Kapı kolundan pencere koluna bir ip gerin, ipin yüksekliği omuz hizanızdan birkaç parmak aşağıda olsun. Şimdi bu ipin bir ucundan diğer tarafına birer adım atarak bir sağına bir soluna eğilip geçeceksiniz. Ama komple eğilmenize gerek yok sırtınızı bozmadan dizlerinizi hafif kırarak bir sağa bir sola geçiş yapın. Bu hareket hem vücudunuzu ısıtacaktır hem de hareketsiz kalan yerlerinizi çalıştıracaktır. Bu hareketi birkaç defa tekrarlayın. Biraz canınız yanabilir, sırtınız veya ayaklarınız ağrıyabilir ama bu geçici bir şey. Belki 2. veya 3. gün sonunda bu ağrılarınız tamamen geçecektir. Bu hareketi birkaç gün sonra her yaptığınızda boşluğa bir yumruk atın.

 

 

  • İp atlamayı biliyoruz, bu hareket bizi olduğundan fazla rahatlatacaktır, tabi alıştıktan sonra. Başlarda hayattan o kadar bıkacaksınız ki, lanet olsun spora da yapana da bulana da gelene de gidene de diye söyleneceksiniz. Ama merak etmeyin bu düşünceleriniz de bir iki güne değişecek, ha değişmez ise eğer boş verin sporu. Patlatın mısırınızı, açın bilgisayardan en sevdiğiniz diziyi, yanına bir de soğuk kola oh(!) tamam. Ama ne yapıyoruz bunları yapmadan önce? vücudumuzu bu tür olumsuz etkenlere karşı korumak için hareket ediyoruz.

     Mekik basit bir hareket ama içlerinden en zor görünenidir.

  • Bu hareketi ne kadar çok yaparsanız o kadar harika diye bir şey yok. Ne kadar düzenli ve kıvamında yaparsanız vücudunuz o kadar çabuk şekle girer, karın kaslarınız daha rahat çalışır. Bir oturuşta 200 mekik çekmek size bir şey katmaz. Ama bunu 15’li 20’li setler halinde 3-4 kere yapmanız karın kaslarınızı daha rahat çalıştıracaktır. Başlarda karın bölgenizde oluşan yanmalar ileride sixpack’lerinizin başlangıcı olacaktır. Vazgeçmeyin bırakmayın bunu yapabilirsiniz.

      Yumruk atmak, asıl işimiz bu.

  • Bileğimiz ne kadar güçlüyse, vuruş hızınız ve gücünüz o kadar yüksek olur. Elinizi yumruk yapın ve düz bir şekilde ileriye doğru uzatın. Yumruğunuz bileğiniz hizasından baktığınızda ne aşağıda nede yukarıda olsun, düz bir şekilde durması lazım. İki elinizi yumruk yapın, dirsekleriniz karın bölgesinde dursun ve elleriniz yüzünüze yakın dursun. Öncelik korunmak hem yüzünüzü hem de karnınızı bu pozisyonda durarak rahatlıkla koruyabilirsiniz. Allah muhafaza karşınızdaki kişi elinde bir cisimle size vurmaya kalkarsa kollarınız bunu pek olumlu karşılamaz, bu gibi durumlarda hareket etmeniz gerekir, ayaklarınızla bir sağa bir sola doğru ufak zıplayışlar sergileyin, baktınız yine olacak gibi değil hafiften ayaklarınız arkanıza vurarak uzaklaşın oradan 🙂 sağ yumruk atarken sol yumruğunuz hazırda dursun sağ el uzatıldı ve geriye doğru tekrar yüzünüzü kapatmaya doğru çekerken sol elinizle yumruk atın bu hareketi ne kadar yavaş yaparsanız o kadar iyi. Elleriniz ve beyninizin algılaması lazım. Hareketlere aşina olduğunuz zaman hızlanmaya başlarsınız.

           Genel olarak yapmanız gerekenler yapılması gerekenler bunlar tabi evde çalışacaksanız.

Boksun yararlarını saya saya bitiremeyiz ama en önemli etkisi sağlıklı bir bünyedir. Kafanızın çalışmasını sağlar, (başa alınan darbeler hariç 😊 ) hızlı düşünürsünüz, refleksleriniz gelişir. Kolay hareket edersiniz, çevik olursunuz ve artık olduğum yerde zıplayamıyorum diyenler 3 metre yükseğe zıplayıp röveşata çekmeyi deneyebilirler.

Basit hareketlerle günlük program

  • 5 dakika ip atlama
  • 5 dakika havayı yumruklama
  • 5 dakika mekik / bu 7’şer tane 3 sette olabilir
  • 7 dakika hafif zıplama / olduğumuz yerde ufak tempoda
  • Yastık-halı yumruklama / nerede rahat ediyorsanız eğer yastığı oraya koyun ve hunharca vurmaya başlayın.

Bunu her geçen gün fazlalaştırarak haftalık ve aylık olarak devam edin.

Daha kapsamlı yapmaya niyetiniz varsa eğer evinizde bir kum torbası ve boks eldivenlerinizi olması lazım. Böylelikle daha çabuk form tutar ve istediğiniz sağlıklı vücuda ulaşabilirsiniz.

Yazıyı konuk yazarımız yazmıştır. Bir önceki yazısına “koşu” yazısına buradan ulaşabilirsiniz.