Neden bir mucize olmadı?

Bir mucize olsun dizisi üçüncü bölümüyle ekranlara veda etti. Büyük bir çoğunluk “ya ne olacaktı?” diyordur tahminimce. Bu proje izleyiciye “sen seversin dramı” diyerek bir eski dizinin ısıtılıp sunulmuş versiyonuydu. Tutmayacağı da öyle belliydi ki. Neresinden tutsan elinde kalan bir proje…

Neden bir mucize olmadı?

Bir mucize olsun dizisinin başrollerini Su Kutlu ve Furkan Palalı paylaşıyordu. Dizinin konusu kabaca evlatlık verilerek büyütülen genç kızı zengin ailesinin bulması ve fakirlikten zenginliğe geçişte yaşanılan sorunlar. Ayrıca tabii ki büyürken fakir ailede çekilen eziyetler. Kaçar mı hiç kötü üvey anne dramı? Her dizide bir “Sindirella” olmak zorunda çünkü.

Yine mi kötü üvey anne?

Çoğunluk nedense Su Kutlu’ya yüklenmiş. Benim düşüncem tam tersi yönde. Hatta iyi ki Su Kutlu dikkati kendi üstüne çekmeyi başardı. Sevgili Furkan Palalı, Best Model of Turkey ve Best Model of the World seçildiğini çoğumuz biliyoruz. Boyunun 1.90 olduğu ve kaslı olduğun da aşikâr. Neden bunları gözümüze gözümüze sokmaya çalışıyorsun? Nedir bu “uzunum, havalıyım, süperim” havaları? Yakışıklı olduğunu görebiliyoruz, senin bunu bas bas bağırmana gerek yok.

Ne yazık ki durum böyle. Furkan Palalı rolünden ziyade kendine önem veriyor gibi görünüyor.

Su Kutlu’ya gelecek olursak, kızcağızın dezavantajı bence partneri oldu. Furkan Palalı’nın yanında görünemedi bile. Belki daha genç bir partner, belki daha neşeli bir rol. Ağlak, masum, ezilen kız rollerinden bıktık usandık, artık neşeli, güçlü, tuttuğunu koparan, hayata sıkıca tutunabilmek için “miras ya da zenginlik” bekleyen değil kendisi bir şeyler yaparak hayatını kuran kadınlar nerede? “Merhamet” diye bir dizi vardı bilmem hatırlar mısınız? Başrolde Özgü Namal vardı, fakirlikten, itilmişlikten, kelimenin gerçek anlamıyla “hiçlikten” geliyordu. Direndi, okudu, avukat oldu, çok başarılı oldu, sıfırdan zirveye bir hayat kurdu. Nerede böyle kadınlar yahu? Nerede böyle hikayeler? Bütün kadınlar hayatta bir yere gelmek için miras mı beklesin? Bize “keşke bir yerden zengin bir akrabam çıksa” dedirtecek hikayeler yerine “ben de hayata bu kadın gibi sıkı tutunabilirim, zengin akrabaya, kapağı zengin bir adama atmaya ihtiyacım yok” dedirtecek hikayeler nerede?

Unutursak kalbimiz kurusun. Özgü Namal’ı da güçlü kadınları anlatan hikayeleri de çok özledik

Su Kutlu bence güzel kadın, bir taze kan. Güzel bir rol ile yıldızının parlayacağından eminim. Zaten sorun çoğu zaman oyuncularda değil hikayelerde yahut rollerde oluyor. Dip dizisi ile ilgili yazımda yanlış insan yanlış rol olayına değinmiştim, tekrar açmayayım konuyu.

Diyeceğim son şey o ki dizide hakkını en çok veren şey adıydı. “Bir mucize olsun” Zaten bu senaryo ile ancak bir mucize beklenirdi, o da olmadı…