Ergenlik çağındaki çocuklar ile iletişim

Ergenlik çağındaki çocuklar ile iletişim

Bir kız çocuğu annesi olarak şu aralar en çok ilgilendiğim konulardan birisi “ ergenlik dönemindeki çocuklara karşı nasıl bir tutum sergilemeliyiz ve nasıl davranmalıyız?”

Ergenlik dönemindeki çocuklar sürekli bir incinme duygusu içindeler. Fiziksel görünüşleri hızla değişim gösterirken sürekli bir bunalım, bir mutsuzluk içindeler. Her şeye sıkça “ama bu bana yaptığın büyük haksızlık” türünden cümlelerle cevap veriyorlar. Anne ve babaya düşen görev ise bu davranışları ve bu sözleri önemsemek.

Ergenlik döneminde çocuğunuza gösterdiğiniz sevgi ve sabrın size geri döneceğini unutmayın.

Eğer bu sözleri sıkça duymaya başladıysanız ona kızmak yerine karşınıza almalısınız, ellerini tutarak, gözlerinin içine bakarak yumuşak bir ses tonuyla çocuğunuza “peki sence ne yapmalıyız?” diye sormalısınız. Bütün bunları yapmak başta belki size zor gelecek ama ona anlayışla yaklaştıkça çocuğunuzu kaybetmek yerine muhabbet ederek, sohbet kurarak kazanmış olacaksınız.

Çocukları ile iletişim kurmakta zorluk yaşayan anne ve babalar onları yetiştirirken nasıl disiplin edecekleri konusunda sorun yaşayabilirler. Çocuğunuzla iletişiminiz sağlıklı ise bir aile ortamında disiplin uygulamanın da daha sağlıklı olacağı kesindir.

Çocukları disipline etmek, onları güzel yetiştirmek aslında hiç de zor değil. Çünkü çocuk doğuştan bizleri örnek almak ve yap dediklerimizi yapmak üzere programlanmıştır.

Unutmayın, ne kadar sevgi gösterirseniz, sabır gösterirseniz çocuğunuzla bağınız o kadar kuvvetli olur.

  • Site İçi Yorumlar
  • Görgü kuralları : Çocuk yetiştirmenin temel taşları – Bi' Bilenn1 sene önce
  • […] Yazarımızın bir önceki “Ergenlik çağındaki çocuklar ile iletişim” yazısını okumak için tıklayınız. […]