Kegel egzersizleri nedir? Ne işe yarar?

Kegel egzersizleri, pelvik taban kaslarını güçlendirmek için yapılan egzersizlerdir. Pelvik taban kasları ise leğen kemiği (pelvis) dediğimiz kemik çatının alt kısmında bulunan kas ve bağ tabakalarıdır. Zayıf bir pelvik taban, bağırsaklarınızı veya mesanenizi kontrol edememeniz gibi sorunlara yol açabilir. Ayrıca pelvik kaslar cinsellikte de önemli bir işleve sahiptir. Kegel egzersizleri, zayıflayan kasları yeniden güçlendirmenize yardımcı olur.

Pelvik kaslar

Pelvik kaslarınızı bulmak için idrar akışınızı tutmaya ve yavaşlatmaya çalışın. İdrarı tutmanızı sağlayan kaslar pelvik kaslardır. Fakat bu egzersizi sadece pelvik kasların yerini tespit etmek için kullanın çünkü idrarınızı çok fazla tutarsanız “mesanenin eksik boşaltılması” sorununa yol açabilir.

Pelvik kaslarınızın yerini tespit ettiniz. Ya sonra?

Sonrasında pelvik kasları güçlendirmek için egzersizlere başlayabiliriz.

Sıkma

Öncelikle mesaneniz boş olmalı. Uzanın. Yerini tespit etiğiniz pelvik kaslarınızı 3 saniye kadar sıkıp bırakın. Bunu 10 kez tekrar edin. Her gün 10 tekrardan oluşan bu programı uygulamaya gayret edin.

Top sıkıştırma

Top sıkıştırma hareketleri pelvik kaslarınızı da sıkılaştırmanıza yardımcı olacak.

Oturun, bacaklarınızın arasına bir top alın. Yavaş yavaş topu sıkabildiğiniz kadar sıkmaya çalışın.

Dizleri çekme

Bu poz, mesane kontrolünüzü arttıran bir pozdur. Sırtüstü uzanın, dizlerinizi göğüs hizasına kadar çekip ellerinizle tutun. Sırtınızı da yerden kaldırabildiğiniz kadar kaldırın. Dizinizi çenenize doğru çekin ve bu pozisyonda 10 saniye bekleyin.

Köprü pozu

Kegel egzersizleri bazı yogatik hareketleri de içeriyor.

Bu pozu pelvik kaslardaki kan akışını sağlamada etkilidir. Kollarınızı yere düz uzatın ve sırtınızı yükseltin. Ayaklarınız yere sıkıca bassın, belinizi yükseltin. Bu pozisyonda dayanabildiğiniz kadar bekleyin.

Tekne pozu

Dik oturun. Ayaklarınızı 45 derecelik açıyla havada doğru kaldırın, ayaklarınızı kaldırırken sırtınızı da aynı açıyla zemine yaklaştırın. Ellerinizi bacaklarınıza doğru düz uzatın.

Karın germe

Karnınızı ve vajinanızı aynı anda sıkmak zorunda değilsiniz. Zorlanıyorsanız önce karnınızı 10 saniye kadar sıkıştırın daha sonra vajinal kaslarınızı.

Sırt üstü uzanın, ayak tabanlarınız yere basacak şekilde dizlerinizi bükün. Ellerinizi vücudunuzun yanına uzatın, avuç içleriniz yere baksın. Şimdi karnınızı ve vajinal kaslarınızı sıkın.

Cinsel hayatınızı etkileyen faktörler adlı yazımızı okudunuz mu?

Kaynaklar: Women’s Ok

                    Health Line

 

 

  • Site İçi Yorumlar
  • Vajina hakkında bilmeniz gereken 10 gerçek – Bi' Bilenn1 sene önce
  • […] özellikle de doğumdan sonra, vajinanız için bir gençleştirici. Övünmek gibi olmasın, şu yazımızda Kegel egzersizleri nasıl yapılır, ne işe yarar sizinle […]