Psikolojik rahatsızlıklar ile başı dertte olan 6 ünlü

Kimisi şöhretten kimisi çocukluktan gelen nedenlerden… İşte 6 ünlü ve muzdarip oldukları psikolojik rahatsızlıklar:

1.John Nash

John Nash 1950’lerin sonunda, oyun teorisinin genişletilmesi ve matematik alanlarında çığır açan katkılar yaptıktan sonra şizofreni belirtileri göstermiştir.

Kibirli ve ürkütücü olarak tanınan Nash bir gün akademisyenlerle dolu bir odaya dalar ve başka galaksiden  New York Times’ta kendisine rakamlardan oluşan şifreli mesaj geldiğini söyler. Arkadaşları bunun bir şaka olduğunu düşünür. Boston’daki akıl hastanesine yatırıldıktan sonra dahi şaka olduğu inancı devam eder. Ancak Nash’a paranoid şizofren tanısı çoktan konulmuştur.

25 yıl boyunca kapatıldığı hastanede halüsinasyonlar gören Nash bu süreç içerisinde nümeroloji ile ilgilenmiştir. Uzunca yıllar şok terapileri ve ilaç  tedavilerinin ardından John Nash oyun teorisi ile iktisat alanında Nobel kazanmıştır.

Oyun Kuramcısı John Nash, Sylvia Nasar’ın 1998 tarihinde kaleme aldığı biyografisinin ve 2001 yılında  çekilen “A Beautiful Mind” filminin de konusudur.

2.Carrie Fisher

Carrie Frances Fisher, Oscar ödüllü oyuncu Debbie Reynolds ve şarkıcı Eddie Fisher’ın kızı olarak 21 Ekim 1956’da doğdu. Star Wars filminin Prenses Leia’sı  olan Fisher’ın psikolojik rahatsızlıkları ilk kez yirmili yaşların ortalarında kendini gösterdi. Bipolar bozukluk tanısı konan Fisher, 28 yaşına kadar bunu kabul etmedi ve tedaviyi reddetti. Ölümcül doz aşımı sonrasında  kendisini 30 günlük bir rehabilitasyona soktu. Bipolar bozukluk ve bağımlılıkla savaşan Fisher, yazdığı kitaplarla yaşadıklarını ve kurtuluşunu anlattı.

3.Chris Evans

Psikolojik rahatsızlığı ansksiyete olan  Evans, geçen sene Rolling Stone ile yaptığı röportajda; anksiyetenin genellikle prömiyerlerde baş gösterdiğini söylemiş ve kırmızı halıyı ‘sıcak kömürde 30 dakika yürümeye’ benzetmiştir. Meditasyondan, Budist metinleri okumaya kadar herşeyi denediğini söyleyen Cris Evans,  zaman zaman bunların da çare olmadığını belirtti.

4.Cara Delevigne

Uzunca bir süre depresyon gibi bir psikolojik rahatsızlıkla mücadele eden Delevigne, yaptığı bir röportajda depresyonda olduğu için suçluluk duyduğunu belirtti. Bu psikolojik hastalıktan kurtulmanın yolunu ise şöyle anlattı: ‘kendinizi sevin ve başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğünü umursamayın, sadece hayallerinizi takip edin.’

5.Emma Stone

psikolojik rahatsızlıklar

La La Land’ın yıldızı Emma Stone’un psikolojik rahatsızlığı ise anksiyete. Rolling Stone’a yaptığı röportajda 9 yaşındayken çizdiği küçük yeşil canavarı anksiyetesini temsil etmek için çizdiğini belirtti. Bu psikolojik rahatsızlığıyla başa çıkmak için ise terapi aldığını ve oyunculuğa odaklandığını söyledi.

6.Mehmet Ali Erbil

Araya bir Türk koymasaydık olmazdı!

Kaçış sendromu adı verilen bir psikolojik rahatsızlığı olan Erbil, halen doktor kontrolünde yaşıyor. Erbil’e 28 günlük süre içinde 16 litre ilaç veriliyor.

Hastalarda kan basıncının azalması ve tansiyonun düşmesiyle birlikte yaşanan bu rahatsızlık hastaların şoka girmesine sebep olmaktadır. Hastanın psikolojik açıdan buhrana girmesine neden olan septik şok reaksiyonunun zamanı belli değildir.

 

Kaynaklar

livescience

paratic