Vajina hakkında bilmeniz gereken 10 gerçek

1.Vajina sandığınız şey aslında vajinanız değil

Muhtemelen siz de bu kelimeyi yanlış anlamda kullanıyorsunuz. Kadınların çoğu genital organı için “vajina” kelimesini kullansa da aslında vajina rahim ağzından kızlık zarına kadar uzanan elastik, kaslı yapıya sahip bölgenin adıdır. Çoğumuzun vajinamız sandığı bölgenin adı ise “vulva”dır.

.Kızlık zarı tamamen iş yaramaz

Kızlık zarı, hiçbir işe yaramayan bir organcıktır. Zaten eğer işe yarar bir parça olsaydı vücudunuzdan eksilmesi durumunda bir problem oluşurdu, değil mi? Kızlık zarı sadece embriyo aşamasında oluşmuş bir mukoza birikintisidir.

Yeri gelmişken, kızlık zarının adı da aslında “himen.” Kızlık zarı diye bir kavram yok bile, olmamalı da. Sizin kızlık durumunuzu belirleyecek şey bir organ parçası değildir. Bir zar parçası ile sizi niteleyecek insanlardan uzak durun, sizin değerinizi belirleyen şey bakire olup olmamanız olamaz. İnsanların değerini “insanlığı” belirler.

3.Vajinanız cinsel uyarılma sırasında boyut ve şekil değiştirebilir.

Bu duruma “vajinal çadır” (vaginal tenting) adı verilir ve tamamen normaldir. Cinsel birliktelik esnasında rahim yukarı çekilir bu da ağız kısmının şekil değiştirmesine neden olur. Ayrıca yine cinsel birliktelik sırasında vajina daha rahat ve daha geniş olur.

4.Pubik kıllarınızın bir amacı var

Genital bölgenizdeki pubik kıllar öylesine var olmuş değil. Pubik kıllar bölgeyi dış etkenlerden, sürtünmeden ve mikroplardan koruyor. Ayrıca bu bölgeye tamamen hijyenik olmak kaydıyla ağda yapmak, jilet ile tıraş etmekten çok daha güvenli çünkü mikrop kapma riskini azalıyor.

vajina kendi kendini temizleyebilen bir organ

  1. 5.Vajinanız kendi kendini temizleyen bir organ

Vajina duvarının astarı kendini temizlemeye programlanmış bezlerle doludur. Dıştaki pubik kılların olduğu alan dışında genital bölgenizi ve vajinanızı sabunla yahut başka bir ürünle temizlemeye çalışmanız sadece pH dengesini bozmanıza neden olacaktır ve sonrasında pamukçuk gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle, vajinaya müdahale etmeye çalışmayın, vajinayı sabunla temizlemeye çalışmak böbreği sabunla temizlemeye çalışmakla eşdeğer.

6.Kegel egzersizleri vajina için anti-aging kremlerdir.

Kegel egzersizleri yapmanız, özellikle de doğumdan sonra, vajinanız için bir gençleştirici. Övünmek gibi olmasın, şu yazımızda Kegel egzersizleri nasıl yapılır, ne işe yarar sizinle paylaşmıştık.

7.Adet sancılarınıza keyifli bir çözüm önerisi ister misiniz? Orgazm olmak

Adet döneminde sevişmeyi tercih edip etmemek size kalmış, tıbbi açıdan hiçbir zararı yok. Eğer regl iken sevişmeyi tercih ediyorsanız, seksin adet kramplarını geçirmesi de artık tercih nedenleriniz arasında olacaktır.

8.Bütün vajinaların kokusu farklı

Her kadının salgı bezlerine, beslenme tarzına, giydiği kumaşa, hijyen durumuna ve bakteri duruma bağlı olarak her vajina kendine has bir kokuya sahiptir.

9.Vajinanın pH dengesi 4.5’tir

Böylece sperm içeri girdiği zaman hayatta kalabilir ve “amacına ulaşana kadar” yüzebilir.

10.Son olarak anlamlı bir bilgi ekleyelim. Vajina ne demek?

Vajina, Latince’de “kılıf” anlamına gelir. Sizce de anlamlı değil mi?

Kaynak : Glamour