Vücut tipleri ve vücut tiplerine göre egzersizler

‘’Ben neden spor yapamıyorum, her türlü sporu denememe rağmen istediğim başarıyı elde edemiyorum. Kollarım gelişmiyor, bacaklarım sağlamlaşmıyor, yeteri kadar kondisyon sağlayamıyorum.’’ Sizin de bu tip sorunlarınız varsa bunun temel nedeni kendi vücut tipinize göre bir spor yapmıyor olmanızdır. Genel olarak spor salonlarında dikkat edilen kişinin vücut tipi değildir, yapmak istediği spora göre programlar yapılır ve bu yaptığımız hataların sadece birisidir. Spor hocası gelir, ne istiyorsun diye sorar, vücut ölçülerini alır ama senin neye ihtiyacın olduğunu ya da yapman gereken sporun hareketlerini sana söylemez. Vücut geliştirmek için gittiğimiz spor salonunda klasik yapılan şeyler vücut ölçüsü almak, ağırlıklar ve çalışılması gereken spor malzemelerinde ne kadar vakit harcayacağımızdır. Ama es geçilen önemli bir konu var ki oda bizim vücudumuzun standart olarak hazırlanan spor salonlarındaki listelere uymuyor olmasıdır ya da uyduramıyor olmamızdır.

                Önce bir duralım ve vücudumuzu tanıyalım. Bunun yolu vücut tipi nedir onu öğrenmek öncelikle.

Bünyemiz nasıl vücut tipimiz bizi nasıl tanımlıyor onlara bakalım. Listelenmiş olarak üç tip vücut tipi vardır: ektomorf, mezomorf, endomorf.

Soldan sağa: endomorf, ektomorf ve mezomorf vücut tipi örnekleri

EKTOMORF

Vücut tipi ektomorf olan bir kişi zayıf ve incedir. Vücutları yağsız ve kasları incedir. Belirlenen vücut tipleri içerisinde kas yapmaları en zor olan tiptir. Kolları ve bacakları ince uzun, omuzları ve kalçaları dardır.

MEZOMORF

Bu tipte vücuda sahip olan kişiler atletik yapılı, kaslı ve kuvvetlidirler. Her ne kadar kolay kas yapsalar da bir o kadarda vücutları yağlanmaya daha da müsaittir. Testosteron hormonları diğer tiplere göre daha gelişmiştir ve bu onların vücutlarında bir kas yığını olmalarına müsaade eder.

ENDOMORF

Genel olarak balık etli diyebileceğimiz bir vücut tipleri vardır. Ama bu spor yapmalarını ya da vücut şekillerini düzenleyemeyecekleri anlamına gelmez. Geniş ve kalın bir vücuda sahip olan bu kişiler kolay yağlanır ve bunları zor kaybederler.

Soldan sağa ektomorf, mezomorf ve endomorf vücut tipi örnekleri

Vücut tiplerini öğrendiğimize göre kendimize göre nasıl spor yaparız, hareketlerimiz neler olur, yapmamamız gereken sporlar nelerdir, hangi tür sporlar daha kolay kas yapmamızı sağlar onları inceleyelim.

EKTOMORF VÜCUT TİPİ

Bu vücut tipine sahip olan bir kişi genel olarak dayanıklılık üzerine spor yapmalıdır. Vücudu hayatta başına gelebilecek olaylara karşı dayanıklı olsa da iş spor yapmaya gelince 40-50 kiloluk ağırlıklarla pek bir şey yapamaz. Bu yüzden neden yapamıyorum demeyin, nasıl yapmam gerekiyor diye sorun kendinize. Spora başlarken ağırlıklardan önce vücut dengenizi sağlayacak hareketler yapmanız gerekir. Peki bunlar nelerdir diye sorarsanız eğer;

Flamingo egzersizi: Adını kafaya takmanıza gerek, yok sizi şekilden şekle sokmayacağız merak etmeyin.

Hareketimiz çok basit ve defalarca yapılabilir. Dik bir şekilde ayakta durun ve dizlerinizden birisini havaya kaldırın, eğer yapabiliyorsanız ayağınızı yan çevirmeye çalışın, bu hareketi 10 saniye kadar yapın ve sonra diğer ayağa geçin.

Havaya tekme atma: Bu hareketi hepimiz biliyoruz. Balona röveşata çeken, durduk yerde oraya buraya tekme sallayan bir milletiz sonuçta 🙂 Yapmamız gereken tek bacağımız üzerinde dengede durmak ve diğer bacağımızla havaya tekme atmak. Burada amaç ayağımızı ne kadar havaya kaldırdığımız değil tek ayak üzerinde düzgün bir şekilde durmak. Bu hareketi yaptıktan sonra ayağımızı yere koymadan arkaya doğru iki tekme daha atın. Bunu en az 5 kere tekrarlayın ve dengenizi kaybetmemeye çalışın. Diğer bacakta da aynı hareketleri yapmayı unutmayın tabi.

Engelli egzersiz: Yere bir minder ya da üzerinden kolay atlayabileceğiniz bir engel koyun. Tek ayak üzerinde birkaç defa zıplayın ve sonunda bu engel üzerinden ileri geri 2 defa sıçrayarak atlayın. Daha sonra diğer bacak ile de aynısını gerçekleştirin.

Ters yön egzersizi: Yapılabilecek en basit hareket bu. Dik durun ve sol kolunuzu yukarı kaldırın, sağ bacağınızı geriye itin. Bu şekilde 10 saniye kadar bekleyin sonra diğer kol ve bacağa geçin.

Denge egzersizlerinde yapmamız gereken hareketler bunlar. Amacımız öncelikle vücudumuza denge kazandırmak. Ben zaten dengeliyim diye kendinizi avutmayın, önce bu hareketleri düzenli olarak yapın, sonra vücudunuzun ne kadar sağlam ve dayanıklı olduğunu hep beraber görelim. Burada bahsettiğimiz hareketleri mümkün olduğunca yavaş ve 6-8 setler halinde yapmaya çalışın. Bu hareketlerin yanı sıra koşu yapmak da dengemizi sağlamamıza yardımcı olacak sporlardan birisidir.

Eğer bu hareketleri yapacak imkân bulamam, fırsat yaratamam diyorsanız size günlük hayatta da nasıl dengeli bir vücuda sahip olacağınızı söyleyelim

 • Çoraplarınızı tek ayak üzerinde dengede durarak giyin ya da çıkarın.
 • Basamakları kenarlardan destek almadan dik bir şekilde ikişer ikişer çıkın inin.
 • Bir bardak suyu evinizin içinde dökmeden dik durarak oda oda dolaşın.
 • Dişlerinizi tek ayak üzerinde dik bir şekilde fırçalayın.
 • (Bu hareket süper kahramanlara özgü olsa da) otobüste metroda, metrobüste yani kullandığınız toplu taşıma araçlarında bir yere tutunmadan dik durarak yolculuk etmeye çalışın. Ama dikkat bu işlemi fazla uzun sürdürmeyin zarar görebilirsiniz 🙂

Hareketlerimiz bu kadar bunların yanı sıra yemek yeme alışkanlığınıza özen gösterin zayıf ve ince olduğunuz için yemekten kesin ya da diyet yapın demiyoruz. Öncelikli olarak düzenli yemek yemeye özen gösterin ve proteinli gıdalara öncelik verin…

Bir sonraki yazımda mezomorf vücut tipini inceleyeceğiz.

Yazımızı kendisine yazar adı bulamadığı için hala konuk yazar olarak kalan yazarımız yazmıştır. Sanıyoruz ki haftaya adını “konuk yazar” yapacağız.

 

 

 • Site İçi Yorumlar
 • Kalori yakmak için kolay ve eğlenceli egzersizler – Bi' Bilenn1 sene önce
 • […]   Daha önceki yazılarımızda nasıl spor yapmanız gerektiğini ve vücut tipinize göre spor hareketlerini öğrenmiştik. Şimdi hep beraber daha kolay nasıl kalori yakabiliriz nasıl zayıflayabiliriz onlara bakalım ve egzersizlerini gözden geçirelim. Spor yapmak başlı başına bir sanat hareketleri, ağırlıkları her bünye kaldıramaz ama düzenli çalışma sonucu yapamayacağımız herhangi bir şey yok. Önceki yazılarımızı okuyanlar vücut tiplerine göre yapacakları spor hareketlerini benimsemişlerdir umarım ve yeme içme alışkanlıklarını da gözden geçirme şansları olmuştur. Uzun süreli spor yapma imkânı olmayanlar için de geçerli olacak olan bu yazımızda hazır havaların ısınması ile fit bir vücuda kavuşmak, kalori yakmak isteyenler içinde bir yardımcı kılavuz olacaktır. […]

 • Endomorf vücut tipi nedir? endomorf vücut tipi egzersizleri – Bi' Bilenn1 sene önce
 • […] Yazının birinci kısmı için tıklayınız : Vücut tipleri […]

 • Mezomorf vücut tipi nedir? Mezomorf vücut tipi nasıl egzersiz yapmalıdır?1 sene önce
 • […] önce “Vücut tipleri ve vücut tiplerine göre egzersizler” yazımda vücut tiplerini anlatmış, ektomorf vücut tipinin özelliklerinden […]