Yeşil çay ve zayıflama

Çay, Camellia sinensis olarak bilinen bir bitkinin yapraklarından elde edilen ve dünyada sudan sonra ikinci sırada yer alan en yaygın içecektir.

çay

 Günümüzde, ticari amaçla üretimi yapılan, birbirinden farklı üç tip çay vardır.

Çay tüketimi ülkeden ülkeye değişmektedir. Kuzey İrlanda’da çay tüketimi, yılda kişi başına 3.16 kg (yaklaşık 8.7 g/gün), İngiltere’de 2.53 kg (yaklaşık 7 g/gün), Türkiye’de 2.25 kg (yaklaşık 6.2 g/gün) olduğunu bildirilmektedir.

Günümüzde, ticari amaçla üretimi yapılan, birbirinden farklı üç tip çay vardır. Bunlar: Siyah çay, yeşil çay ve oolong çaydır. Yeşil çay fermente edilmemiş, siyah çay tam fermente edilmiş ve oolong çay ise, yarı fermente edilmiş bir özelliktedir. Dünya çapında üretilen çayın, yaklaşık % 76’sını siyah çay, % 22’sini yeşil çay ve % 2’sini oolong çay oluşturmaktadır.

İnsan sağlığı bakımından antioksidan fonksiyonları ile ön plana çıkan maddeler E ve C vitaminleri, karotenoidler ve fenolik maddelerdir. Fenolik maddeler, meyve, sebze, baharat, tahıl ve içecekler gibi bitkisel gıdalarda yaygın olarak bulunmaktadır. Çay, fenolik maddelerce zengin içeceklerden birisidir.

çay

Dünyada sudan sonra ikinci sırada yer alan en yaygın içecek çaydır.

Çay içerdiği flavanoller nedeniyle güçlü antioksidan aktiviteye sahip olup birçok hastalığın oluşum ve gelişimini önlemektedir. Bu özellikleri dışında zayıflama diyetlerinde sıklıkla önerilen yeşil çay, özellikle çayın ana vatanı olan Asya ülkelerinde yapılan çalışmalarda kilo vermeye yardımcı olduğu gösterilse de tam tersini gösteren birçok çalışma bulunmaktadır.

Asya ülkelerindaki çalışmalarda yeşil çayın bulunan etkilerinin genetikle alakalı olabileceği ve diğer ülkelerdeki çalışmalar sonucunda çayın kilo vermeye yardımcı olmadığı fakat antioksidan içeriği ile birçok hastalığı önlediği bilinmektedir.

Günde tüketilen 1-2 bardak yeşil çay kronik hastalık riskini azaltmaktadır. Günlük tüketilmesi önerilen sıvı miktarının bir kısmını yeşil çaya ayırabilirsiniz.

 

 

  • Site İçi Yorumlar
  • Bitki çayı: Her derde bir bitkisel deva var – Bi' Bilenn1 sene önce
  • […] önce ailemizin diyetisyeni Gamze Altınay yeşil çay hakkında bir yazı yazmıştı, buradan […]