Modumuza göre bitki çayı

Sık sık önemini duysak da çoğunlukla verdiği keyif için bitki çayı tercih ediyoruz. Oysa ki verdiği keyfin yanında birçok faydası da var bitki çaylarının. Hangi bitki çayı neye iyi gelir?  Gelin, birlikte inceleyelim.

Daha önce ailemizin diyetisyeni Gamze Altınay yeşil çay hakkında bir yazı yazmıştı, buradan ulaşabilirsiniz.

Bitki çayları sağlıklı içecekler olsa da her gıdanın her insana aynı etki etmeyeceğini, yan etki gösterebileceğini unutmamalıyız. Ayrıca her şeyin fazlası zarar olduğu gibi bitki çaylarının da fazlasından zarar görebilirsiniz, asla diyet ya da zayıflama kürü olarak bitki çaylarını tercih etmeyin. Doktorunuza danışmadan tüketmemenizi öneriyoruz.

bitki çayı

Modumuza göre bitki çayı

  • Uykuya dalmak istiyorsak lavanta çayı
  • Yorgunsak vişne çayı
  • Endişeli veya stresliysek papatya çayı
  • Depresyondaysak limon otu çayı
  • Enerjik hissetmek istiyorsak zencefil çayı
  • Öfkeliysek portakal çayı
  • Gerginsek yeşil çay
  • Ailecek mutlu bir pazar kahvaltısı yapıyorsak Rize çayı tercih edebiliriz 🙂

bitki çayı

Papatya çayı

Bitki çaylarının en bilinenlerinden, en sevilenlerinden. Yatıştırıcı ve rahatlatıcı özelliği var, bazen anne babalar küçük çocuklarına da vermeyi tercih ediyor ama siz siz olun, sakın doktorunuza danışmadan böyle bir şey yapmayın. Bir çocuk bünyesinde nasıl etki göstereceğini bilemezsiniz.

Rahatlık hissi veren papatya çayı kaslardaki ve midedeki gerginliği de azaltıyor.

Papatya çayı nasıl yapılır?

1 fincan içme suyunu kaynatın, içine aktardan aldığınız kuru papatyadan bir çay kaşığı dökün. Birkaç dakika sonra süzüp içebilirsiniz.

Limon çayı

Limon ile sadece detoks suyu mu hazırlanır sandınız? Limon çayı gerilen sinirlerinize birebir gelecek. Ayrıca uyumanıza da yardımcı olacak.

Limon çayı nasıl yapılır?

Bir fincan kaynatılmış içme suyuna yarım limonun kabuğunu rendeleyerek atın. Bal ile tatlandırarak içebilirsiniz. Alternatif bir yöntem ise kaynamış suya limon suyu sıkmak.

Yalnız limon asitli bir sebze olduğu için mide yanması, reflü gibi problemleri olan insanlar iyi gelmeyebilir.

Kekik çayı

Kekik çayı sinüslerin tıkanmasıyla ve bronşitle mücadele etmenize yardımcı olacak bir bitki çayı. Boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi gelir.

Kekik çayı nasıl yapılır?

1 fincan içme suyu kaynatılır, içine iki çay kaşığı kuru kekik dökülür. 10 dakika beklettikten sonra süzüp içebilirsiniz.

Nane çayı

Nane çayı hazımsızlığı iyileştirmeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra bulantı ve kusmaya iyi gelir. Stres kaynaklı baş ağrılarının geçmesinde de etkilidir. Bir dahaki sefere aşınız ağrıdığı zaman ağrı kesici almadan önce doğal yoldan, nane çayı ile iyileştirmeyi deneyin.

Nane çayı nasıl yapılır?

Kaynattığınız bir fincan içme suyuna arzu ettiğiniz yoğunluğa göre birkaç parça nane yaprağı ekleyin.

Biberiye çayı

Baş ağrılarını geçirmede etkilidir. Metabolizmayı hızlandırır. Doğal detoks etkisi gösterir ve ödemin atılmasına yardımcı olur.

Biberiye çayı nasıl yapılır?

Biberiye çayının kaynatılması önerilmez.  Kaynattığınız bir fincan içme suyuna bir çay kaşığı kurumuş biberiye eklemeniz yeterlidir. Kuru biberiye yerine birkaç dal taze biberiye de kullanabilirsiniz.