Şekerin zararları ve şeker detoksunun 7 kolay yolu

Şeker detoksu, adından da  anlayacağınız üzere şeker bağımlılığından kurtulmanızın yolu. Şekerin bağımlılık yaptığını bilmeyen, eminiz ki birçok kişi vardır. Şekerin kokainden 8 kat daha fazla bağımlılık yaptığını ise belki de şimdi duydunuz.

Günde 6 çay kaşığı şeker bize önerilen miktar, fakat çoğu yetişkin 22 çay kaşığı belki de daha fazlasını tüketiyor. Çocuklarda ise bu miktar gittikçe artarak 34 çay kaşığına kadar çıkabiliyor. Bu tatlı zehir, obezite, diyabet, kalp hastalığı vb. birçok hastalığın sebeplerinden birisi.  Biz de bu yazımızda şeker bağımlılığından kurtulmanın yollarını, şeker detoksunun neden önemli olduğunu anlatmaya çalışacağız.

şeker

Aşırı şeker tüketimi bağımlılıktır.

Aşırı şeker tüketiminin vücuda zararları nelerdir?

Obezite : Şeker denince akla gelen ilk kelime. Vücudunuzda çok fazla şeker olduğunda, üstüne bir de hareketsiz ya da orta derece aktif bir yaşam tarzı sürdürdüğünüzde, ekstra şeker yağ olarak depolanır. O depoyu yakmak ise sizi oldukça uğraştırır.

Diyabet: Yüksek kan şekeri insülin direncine yol açar. Sonuç olarak, vücudunuzdaki hücreler mevcut glikozu kullanamaz. Bu, daha fazla besin / şeker alımını tetikleyerek  şeker seviyesini yükseltir. Bu tehlikeli döngünün sonucu ise diyabet olur.

Artan LDL Kolesterol :Aşırı şekerin tüketimi obeziteye neden olur. Obezite LDL kolesterol seviyesini artırır. LDL kolesterol, arterlerdeki plaklara neden olur ve sizi kalp krizi riskine sokar.

PCOS ve kısırlık :  Aşırı şeker tüketimi obezite ve insülin direncine yol açar, bu da vücutta hormonal dengesizliğe neden olarak yumurtalıklarda çoklu kist oluşumuna yol açar. Düzensiz periyotlar, yüz kılları, erkek tipi karın yağları vb. PCO’ların belirtileridir.  Tedavi edilmediğinde, kadınlarda kısırlığa  yol açabilir.

Depresyon: Evet tam olarak doğru yere yazdık. Depresyondayken tükettiğiniz tatlı zehir yuvası çikolatalar depresyonunuzun sebebi olabilir. Vücudumuz, fazla miktarda rafine şeker tüketiminin oluşturduğu fizyolojik tepkileri dengelemek için hormon salgılar. Oluşan bu hormonal tepki de ruh hali değişimlerine, yorgunluğa ve depresyonun diğer semptomlarına neden olabilir ya da var ise seviyesini arttırabilir.

 

Şekeri bırakmak neden zor?

Alkol, sigara veya uyuşturucu gibi daha iyi hissetmek için tükettiğimiz şekere duygusal olarak bağımlı olduğumuz için şekeri bırakmakta oldukça zorlanıyoruz. Özlem duyduğunuz şekerli bir yiyeceği bulamadığımızda, fiziksel ve zihinsel acı çekeriz . Şekeri bırakmaya çalıştığımızda ise baş ağrısı, öfke, fiziksel ağrı ve ruh hali ile karşı karşıya kalırız. Bunun çaresini ise yine şekerde bularak ona döneriz.

Bu yanlışa son vermenin yollarını size sunmadan önce siz de zihninizi buna hazırlayın.  İşte şeker detoksunun 7 yolu:

şeker

Bu aslında koca bir göbek, kötü bir cilt, sağlıksız bir vücut.

1.Mutfak detoksu yapın

Mutfağınıza giriyorsunuz ve dolaplarınızdaki  şekere dair herşeyi buna  ‘acil durum yiyecekleri’ de dahil bütün besinlerinizi ortadan  kaldırıyorsunuz.

Evde (veya işte) fazla şeker içeren yiyecekleriniz olmadığında, düşük şekerli  gıdalara yapışmaktan başka bir yolunuz olmayacaktır. Evinizi ya da işyerinizi taze sebzeler, meyveler (düşük şekerli), fındık, fasulye, yağsız et, balık, yumurta, tam yağlı süt ve tam yağlı yoğurt ile doldurun.

2. İçtiklerinize dikkat edin

Şeker bağımlılığından kurtulmaya çalışırken, ne içtiğinize de dikkat edin. Bunun nedeni, paketlenmiş meyve ve sebze suları, sporcu içecekleri, enerji içeceklerinin (vb.) şeker  yüklü olmasıdır.

Paket meyve sularının sağlıklı olduğunu düşünüyorsanız hemen bu yanılgıdan kaçının. Bu yanlıştan caymak için de etikete bakın. Bunun yerine su, detoks suları, taze sıkılmış meyve/sebze suları veya ayran için.

şeker

Bu ise sağlıklı bir vücut, mutlu bir ruh.

3.Besinlerinize protein ekleyin

Proteinler sindirmek için zordur ve dolayısıyla vücut tarafından emilmesi daha uzun sürer. Bu, uzun süre doygun hissetmenize yardımcı olur. Yani, her öğüne bir yağsız protein kaynağı ekleyin.

Kahvaltıda yumurta, süt veya yoğurt olabilir. Aperatif birkaç kabuklu antepfıstığı içerebilir. Öğle ve akşam yemeklerinde tavuk göğsü, balık, mantar, mercimek veya fasulye bulunabilir. Bu durum açlık hissinizin ortadan kalkmasını sağlayarak şekerden uzak tutacak.

4.Sağlıklı atıştırmalıklar tüketin

Atıştırma çok önemlidir. Metabolizmanızı ateşler, zayıf ve halsiz hissetmenizi engeller.Düşük şekerli meyveler, havuç , humus, yeşil çay, filtre  kahve, yoğurt gibi besinleri atıştırmalık yapın.

şeker

O aslında mutsuzluğunu devam ettiren bir bağımlı.

5. Stresten uzak durun

Stresten uzak durmaya çalışın. Evet söylemesi pek kolay uygulaması zor bir şey söyledik yine.

Stres sizi şekerli yiyeceklere yöneltir. Şekerli yiyecekler derdinize çare olmaktan ziyade bir döngünün içerisine sokar sizi. Bu döngüye son vermek için sizi sıkıntıya sokan durumdan uzaklaşmaya çalışın, meditasyon yapın, uzun yürüyüşlere çıkın.

6. Düzenli uyku

Uyku yoksunluğu obeziteye neden olur ve stres seviyenizi artırır.Günde en az 6 saat uyumalısınız. Uyku, toksinleri temizlemenize, duygusal olarak yemekten korunmanıza ve genel sağlığınızı iyileştirmenizde yardımcı olacaktır.

şeker

Başarmak için yapılması gereken tek şey ise sadece bu.

7.Hassas olduğunuz gıdalardan kaçının

Alerjik reaksiyonu tetikleyen veya hassas olduğunuz gıdalar vücudunuzdaki stres seviyelerini artırabilir. Bu olduğunda, şekerle yüklü yiyecekleri tüketme dürtüsünü hissetmeye başlarsınız. Yani, bu tür gıdalardan kaçının.

 

 

Kaynaklar:

stylecraze