Ağır Yaşamlar programına katılan 5 hastanın öncesi-sonrası fotoğrafları ve çıkarmanız gereken dersler

Ağır Yaşamlar programı fenomen oldu, sizin de bir yerlerde karşınıza çıkmıştır ya da duymuşsunuzdur. 300 kiloluk hastalar, boynunda altın stetoskopu ile ailemizin doktoru Dr. Nowzaradan, verilen psikolojik savaşlar bir kez izlemeye başlayanları ekran başına kilitliyor. Tabii, çoğu zaman biz olumlu sonuç alan hastaları izliyoruz. Herkes aynı iradeye, aynı azme sahip değil. Herkes bu süreci başarıyla tamamlamıyor.

Programı izlemeyen varsa, zayıflamaların gastrik bypass ameliyatı sayesinde olduğunu da belirtelim. Çünkü ne yazık ki 300 kilo olduğunuz zaman bu kiloyu sadece diyet yardımıyla vermeniz mucize olurdu.

Sizler için 5 maddede Ağır Yaşamlar hastalarının öncesi-sonrası görüntülerini ve bu kilo verme sürecinden herkesin alması gereken dersleri derledik.

İşte Ağır Yaşamlar ve ardındaki ağır gerçekler

Christina Philips

ağır yaşamlar

Christina programa katıldığı zaman 320 kiloydu. Önce Dr. Nowzaradan’ın istediği kiloya düştü, sonra gastrik bypass ameliyatı olarak midesi küçültüldü. Christina için her şey yolunda gitti gördüğünüz üzere, programa uydu, gayret gösterdi ve 83 kiloya kadar düştü. Ama bir sorun vardı, Christina kendini bir türlü sevemiyordu. Kendini hala 300 kilo gibi görmeye devam ediyordu, kilo verme sürecinde yeterli desteği göremediği sevgilisiyle de ayrılmıştı, iyice zarar görmüştü. Christina daha sonra Dr. Now’un yönlendirmesiyle terapiste gitti ve kendisiyle olan problemlerini çözmeye başladı.

Daha sonra deri aldırma ameliyatı da olarak sağlıklı, fit bir vücuda kavuştu.

Buradan alınması gereken ders, kilo alırken bedeninizden ziyade ruhunuza verdiğiniz zararın farkında olmanız gerektiği. Dışarı çıktığınız zaman insanlar kilonuza bakıyor diye eve gidip daha çok yemek yemek, sonra da evden asla çıkmamak çözüm mü sizce? Aşağılanmış hissetmenizin sebebi gerçekten insanların size aşağılık hissettirmesi mi yoksa sizin kendinize bunu tekrarlamanız mı? Sorunlarınız yemek yediğiniz zaman gerçekten çözüme ulaşıyor mu yoksa siz yemeğe saldırarak odak noktanızı mı değiştiriyorsunuz? Kendinize karşı dürüst olursanız, her şeyi daha çabuk aşabileceğinizi unutmayın. 

Burada mesele sadece yemek bağımlılığı değil, kendinizi bağladığınız her türlü bağımlılık, bunu da unutmayın.

Amber Rachdi

ağır yaşamlar

Amber Rachdi programa katıldığı zaman 299 kiloydu. Program ve ameliyatlar sayesinde 200 kilodan fazlasını verdi. Programını tabii ki sporla da destekledi.

Ağır Yaşamlar programına katılıp başarılı olan çoğu insan, kendini uzun zamandır ilk kez özgür ve birinden bağımsız hissettiğini söylüyor. Her morali bozulduğunda yemek arayan bir insansanız şunu düşünün; hapishaneye girmek istiyor musunuz? Çünkü hızla kilo almaya devam ederseniz evden çıkamaz hale geleceksiniz. Vücudunuz yatakta dönemez hale gelecek. Giyinmek için, yıkanmak için, tuvalete gitmek için yardıma muhtaç olacaksınız. Kim size ne kadar bakacak? Yemeğin tadı mı daha lezzetli özgürlüğün mü?

Paula Jones

ağır yaşamlar

Paula Jones programa 241 kilo katıldı, programdan ayrıldığı zaman 122 kiloydu ve spora, sağlıklı beslenmeye devam etti. Paula da kilolarıyla birlikte stresinin, üzüntüsünün, dertlerinin bir kısmını kaybeden hastalardan. Çünkü birçok hasta gibi Paula da psikolojik problemlerden sonra kendini yemeğe vermeyi tercih etmiş. Kendisi şu an oldukça sağlıklı ve motivasyon konuşmaları yapıyor. Paula’nın instagram adresine buradan ulaşabilirsiniz.

Paula yemeği tercih etmese, alkolü, uyuşturucuyu yahut farklı bağımlılıkları deneyecekti, kendisi yemek bağımlısı olmayı tercih etti. Ama bu da alkol ve uyuşturucudan daha masum bir bağımlılık değil, çünkü onu ölümün kıyısına getirecek bağımlılıklardan biri.

Sorunlarınızı geçici mutluluklarla, anlık tatminlerle bastırmaya çalışmak yerine, görmezden gelmek yerine gerçek çözümün peşinden koşmalısınız. Yemek yemek, alkol almak sizi en fazla birkaç saat mutlu edecek. Peki ya sorunu kökten çözseniz? Affetseniz, unutsanız, üstesinden gelmeye çalışsanız, yardım alsanız? Elinizden hiçbir şey gelmezse bir terapist ile konuşsanız? Belki de ihtiyacınız olan yemek değil yönlendirilmek.

Melissa Morris

Melissa Morris programa katıldığında 296 kiloydu. Programda ameliyat, diyet, spor sayesinde 200 kilodan fazlasını verdi. En büyük hayali anne olabilmekti. Sağdaki resimde elinde tuttuğu bez parçası, Melissa’nın sol resimde giydiği eteği!

Melissa şimdi iki çocuk annesi. Meğerse en büyük hayaliyle arasında duran tek şey kendisiymiş. Yemek mi daha önemliydi O’nun için, anne olmak mı? Karar verip seçimini yaptığı anda zaten başarması gerekeni başarmıştı Melissa. İlk adımı attığınız an yürümenin göründüğünden daha kolay olduğunu anlayacaksınız.

Melissanın instagram adresine buradan ulaşabilirsiniz.

Chuck Turner

ağır yaşamlar

Chuck Turner programa katıldığı zaman 314 kiloydu. Programdan ayrılırken ise 120 kilo civarı.Sol resimde, Chuck Turner ameliyat olmadan önce çekilmiş fotoğrafta sağ tarafta gördüğünüz şişlik bir lenfödem. Program esnasında Chuck ameliyatla lenfödemden de kurtuldu

Ağır Yaşamlar hastalarının birçoğunda lenfödem oluşumları görüyoruz hem de aşırı büyük ve ağrılı lenfödemler. Bir de bacaklarda, kollarda tuhaf, şekilsiz şişlikler, yağ bezeleri oluşuyor ki bu hastaların vücutları birkaç kat, her tarafından farklı büyüklükte yağ parçaları çıkmış vücutlar oluyor. Dr. Now bunu şöyle açıklamıştı bir bölümde: siz yemek yemeye devam ettikçe vücudunuzda yağ depolanacak yer kalmıyor, bu nedenle yağın depolanacağı yeni oluşumlar ortaya çıkıyor. Yağ, olur olmaz yerlerde birikiyor.  Yukarıdaki resimlerde Amber Rachdi’nin bacakları buna örnek.

80 kiloluk vücudunuzda 180 kiloluk yağ taşımak ister misiniz? Hem de vücudun olur olmaz yerlerinde…

Bu bir yakınınızın başına gelsin ister misiniz? 300 kiloluk bir bebeğe bakmaktan sorumlu olmak ister misiniz mesela? Çevrenizde sürekli sağlıksız beslenen, kendini yemeğe adamış insanlar varsa onlarla daha yakından ilgilenmeniz gerekebilir. Bu programa katılan insanların %90’ı yaşadığı bir sorunun üzerine yemek yemeye başladığını ve bunu durduramadığını söylüyor. Onlar için yemek yemek bir sorunla başa çıkma stratejisi. Belki de en yakın arkadaşınızın aniden iştahı açılmadı, hayatında bir sorunu var ve onunla uğraşıyor. Belki kız kardeşinizin devamlı fast food tüketmesinin nedeni evde yemek yapmaya üşenmesi değil o yemeklerin ona yeterli gelmemesi.

İnsanların kilosunu eleştirmek yerine öncelikle kilonun temeline eğilmelisiniz. Onu bu kadar yemeye yönelten nedir? Belki de bu sayede sevdiğiniz bir insanı bağımlı olmaktan kurtaracaksınız.

Bu kadar sağlıklı yemenin öneminden bahsetmişken, sağlıklı bir pizza alır mıydınız?