Endomorf vücut tipi

Yazının birinci kısmı için tıklayınız : Vücut tipleri

Yazının ikinci kısmı için tıklayınız : Mezomorf vücut tipi

Genel olarak balık etli diyebileceğimiz bir vücut tipleri vardır, işte onlar endomorf vücut tipi. Ama bu spor yapmalarını ya da vücut şekillerini düzenleyemeyecekleri anlamına gelmez. Geniş ve kalın bir vücuda sahip olan bu kişiler kolay yağlanır ve bunları zor kaybederler.

Eğer vücudunuz endomorf vücut tipi ise sizin de vücudunuz mezomorf vücut tipine sahip kişiler gibi kolay kas yapabilir ve kolay yağlanabilir. Ama bir fark var, sizin vücudunuzda biriken yağlar vücudunuzun orta bölgesinde veya kalça bölgesinde birikir. Yeme içme alışkanlığı sizin için de önemlidir. Tatlı ve gazlı içecekler sizin vücut tipinize pek faydalı değildir maalesef, hiçbir vücuda olmadığı gibi. Vücudunuzda bulunan yağlar sebebi ile sağlık sorunları ile başınız derde girebilir. Spor yapmaktan çok sağlık sorunları ile uğraşabilirsiniz bu sebeple spora başlamadan önce düzenli bir yeme alışkanlığı edinebilir ve kendinize bir diyet listesi ayarlayabilirsiniz. Eğer bunu yapamıyorsanız size tavsiyem sayfamızdaki diyetisyenimizin yazılarını ve sağlıklı tarifleri takip etmeniz.

endomorf vücut tipi

Spor yapmaya gelirsek siz haftanın 3 günü spor yapabilirsiniz ve bu çalışmalarda vücudunuzun bütün kaslarını çalıştırmanız gerekmektedir. Başlangıcınız tabi ki öncelikle kardiyo olmalıdır. Hareketlerinizi vücut ağırlığınıza göre seçip sıralamayı kendiniz yapabilirsiniz. Çalışmanızda engel olacak bir hareket mevcut olmadığı için bütün hareketleri yapabilir hatta denge hareketleri ile de başlayabilirsiniz. Düzenli diyet ve yaptığınız ağırlıklı spor vücudunuzu daha kolay şekle sokacak ve istediğiniz bir vücuda ulaşmanızda size yardımcı olacaktır. Yağ yakıcı özelliği olan besinler tüketmek daha kolay zayıflamanıza ve yaptığınız sporda daha çabuk sonuca ulaşmanızı sağlar.

Beslenme alışkanlığınızı çok iyi ayarlamanız gerekmektedir.

endomorf vücut

Siz kolay kas yapan bir vücut tipine sahipsiniz fakat kas yaparken bile yağlanma olasılığınız yüksek. Bu sebeple yemeği kesmeden de vücudunuza şekil verebilirsiniz ama önceliğiniz yeme içme alışkanlığınızı yağsız gıdalar üzerinde yoğunlaştırmanız gerektiğidir. Daha kolay yağ yakmak için *definasyon dönemlerinde karbonhidrat diyetleri uygulamanız gerekmektedir.

*Definasyon: yağ yakarak kasların daha belirgin ve düzgün bir hale geldiği dönem.

Peki nedir bu karbonhidrat diyetleri?

Basit olarak düşünürseniz karbonhidrat miktarını en aza indirip tokluk hissini uzun süre tutmayı amaçlar. Bu diyette ne yenir ne yenmez…

endomorf vücut tipi

Endomorf vücut tipi neler yiyebilir onları sıralayalım

 • Kırmızı et
 • Balık
 • Yumurta
 • Sebze, meyve
 • Kuruyemiş
 • Yoğurt
  endomorf vücut tipi

  Endomorf vücut tipi yağlanmaya müsait olduğu için beslenmesine dikkat etmelidir.

Şimdi de neler yiyemeyiz?

 • Şeker
 • Tahıl ürünleri
 • Trans yağlar (cips, margarin, fast food)
 • Yapay tatlandırıcılar
 • İşlenmiş gıdalar

Spora başladığınız andan itibaren bu gıdaları düzenli olarak tüketir ve tüketilmeyecek olanları hayatınızdan çıkartırsanız yağ yakma ve kas yapma olanağınız artar. Günlük olarak sabah kahvaltıda haşlanmış yumurta ve sebze, öğle yemeğinde yiyebiliyorsanız yoğurt ve meyve, akşam yemeğinde balık ya da kırmızı et tüketebilirsiniz. Günlük olarak tükettiğiniz gıdalar sonucunda vücudunuzdaki yağ oranında azalmayı fark edebilirsiniz. Tabi bunun yanında kardiyo ve ağırlık olarak yapılan spor da şart.

Vücudunuzun orta bölgesi ve kalça bölgesindeki yağları eritmek diğer bölgelerde bulunan yağlara göre biraz daha zordur. Bunun için spordan önce iyi bir karbonhidrat diyeti uygulamanız gerekmektedir. Bunu tek başınıza yapamıyorsanız eğer yardım alabilirsiniz.