Kalori yakmanın en kolay yolları -2

    Bir önceki yazımızda kolay kalori yaktıran egzersizleri ele almıştık. Şimdi listenin devamı olan egzersizleri sıralıyoruz. Egzersiz dediğimiz zaman aklınıza illaki spor salonu gelmesin. Kimisi basit kimisi zor ilginç bir egzersiz yeniden karşımızda. Belki de hepimizin ihtiyacı olan kalori yakmanın birbirinden ilginç ve çeşitli yöntemleri var. Vücudumuz hangisine uygunsa imkânımız hangisine el veriyorsa onları yapmanızı öneririz. Tabi halihazırda bir spor aktiviteniz mevcutsa kendinizi fazla yormadan ve bireysel hocanızın size sunduğu hareketler çerçevesinde bunları da ek olarak yapabilirsiniz.

Şimdi egzersiz sıralamalarımıza geçelim

                Yüksek etkili aerobikegzersiz

Aerobik başlı başına kalori yakmamızı sağlayan egzersiz ve spor türüdür. Her hareketi vücudumuza olumlu etkiler bırakır. Bu öneride ise aerobik hareketlerini biraz daha fazlalaştırarak 1 saatte ortalama 665 kalori yakmanızı sağlar.

                Duvar tenisi (Racquetball)

Yeniden ülkemizde pek fazla ilgi görmeyen bir egzersiz türü ile karşınızdayız. Duvar tenisi iki kişi ile oynayabileceğiniz eğlenceli ve bir o kadar da yorucu bir aktivite. Genellikle dört tarafı duvarla çevrili alanda oynanan ve tenisin çok az farklı bir versiyonudur. Düzenli olarak yapıldığında vücudumuzda çalışmayan kas bırakmayan egzersiz bize saatte 640 kalori yaktırır. Eğer imkânınız varsa eğlenceli olan bu aktiviteyi denemenizi öneririz.

                Buz pateniegzersiz

Yeni dönemle birlikte ülkemizin çeşitli yerlerinde aktiviteleri düzenlenen ve bu aktiviteyi yapmamızı sağlayacak olan yerler alışveriş merkezleri buz pateni alanları açılmış bulunmakta. Buz pateni deyince aklımıza televizyonda yayınlanan olimpiyatlardaki görüntüler geliyor olabilir ama herkesin kolaylıkla yapabileceği ve biraz denge gerektiren bu egzersizde saatte 640 kalori yakabiliriz. Kimse bizden artistik patinaj yapmamızı ya da etrafımızda ayağımız havada hızlı bir şekilde dönmemizi beklemediği sürece sorun yok.

                Doğa yürüyüşü

Hemen hemen her yazımızda yürüyüş yapmanın koşu yapmanın vücudumuza etkili olan yönlerinden bahsettik. Şimdi de temiz havanın, yeni yerler görmenin eğlencesine ulaşırken aynı zamanda kalori yakmamızı sağlayan doğa yürüyüşü ile karşınızdayız. Sırtımıza alacağımız bir çanta ile daha fazla kalori yakarız ama bu zorunlu değil tabi. Doğa yürüyüşünün vücudumuza verdiği olumlu etki koşu bandında yapılan egzersizden daha fazladır unutmayın. Ortalama 1 saat yapılan doğa yürüyüşünde 635-640 arasında kalori yakarız.

                Kürek çekme egzersiziegzersiz

Bu hareketi genellikle spor salonlarında yapabiliriz fakat evimizin bir köşesinde de bu hareketi yapabilecek bir yer ayarlayabiliriz kendimize. Ayaklarımızdan destek alarak önümüzdeki ağırlığa bağlı olan kolu karnımıza doğru çekmemiz yeterli olacaktır. (Farklı yöntemleri de mevcuttur.) Bu egzersiz hareketi bize saatte 550 kalori yaktırır.

                Direnç egzersizleri

Ağırlık kaldırmak bize kalori harcatmaktan çok kas yapmamıza olanak sağlar. Bu sebeple spora başlamadan önce yapılan kardiyo hareketleri vücudumuza etki eder. Listemizin son sırasında bulunan direnç egzersizleri daha önce bahsettiğimiz egzersizlerden daha az kalori yaktırır ama kas yapma olanağı da sağlar. Vücudumuzun imkân verdiği ağırlıklar ile yaptığımız bu egzersizde 1 saatte 400-450 kalori yakarız. Tabi bunları yaparken arada dinlenmek kasları hafifletmek gerekir.

 

Umarım bahsettiğimiz egzersizleri sağlığınız el verdiği müddetçe düzenli olarak yapar ve etkilerini görürsünüz.