Makyaj bazı nedir? Neden makyaj bazı kullanmalısınız?

Makyaj bazı artık makyaj yapan her kadının makyaj rutininde yer alıyor. Eğer hala makyaj bazı ile tanışmadıysanız neden ona bir şans vermelisiniz, neden makyaj çantanızda yer almalı sizin için sebeplerini derledik.

Artık çeşit çeşit makyaj bazı var. Gözenekleri küçülten (ya da küçültmüş efekti veren) mi dersiniz, yağlı ciltler için cildi matlaştıran mı dersiniz, donuk ciltler için cilde parıltı veren mi dersiniz… İlla ki bir tanesi işinizi görecektir. Cildinizde hiçbir problem yoksa bile makyaj bazı kullanmalısınız çünkü bu sayede fondötenin direk cildinize temasını önlemiş olursunuz. Bazınız cildinizin üstünde bir koruyucu bariyer oluşturur.

makyaj bazı

Ayrıca makyaj bazınızı sadece fondötenden önce kullanmak zorunda değilsiniz. Makyaj yapmayacağınız zaman da cildinize makyaj bazı uygulayabilirsiniz. Bu cildinize daha sağlıklı ve canlı bir görünüm verecektir.

Peki makyaj bazının etkileri sadece bu kadar mı?

Blurlama

Hani bazen fotoğraf çektirince üzerine filtre ekleme gereği duyarsınız ya, makyaj bazının bir görevi de budur. Cildinize 3 boyutlu filtre eklemiş olursunuz, daha yumuşak ve daha pürüzsüz bir görüntü elde edersiniz.

Fondöteni sabitleme

Fondötenden önce sürdüğünüz makyaj bazı fondötenin daha homojen yayılmasını, sabitlenmesini ve daha kalıcı olmasını sağlar.

makyaj bazı

Cildinizin rengini düzenleme

Bazlar ilk çıktığı zaman sadece şeffaf ve beyaz renklerdeydi fakat şimdi farklı sorunlara yönelik farklı renklerde makyaj bazları var. Cilt tipinize uygun renkli bir makyaj bazını “color corrector” olarak kullanabilirsiniz.

Aydınlatma

Birçok makyaj bazının içinde aydınlatıcı mineraller ve pigmentler vardır. Bu da cildinize sağlıklı bir ışıltı katar.

Nemlendirme

Her makyaj bazının nemlendirici özelliği olmasa da bazıları bu özelliğe sahip. Eğer tek ürün ile hem nemlendirme hem baz özelliği istiyorsanız nemlendirici bazları tercih edebilirsiniz. Fakat çok amaçlı ürün kullanmayı sevmiyorsanız önce nemlendirici kullanıp üzerine makyaj bazınızı sürebilirsiniz.

Makyaj bazı nasıl kullanılır?

Öncelikle unutmamanız gereken bir şey var, asıl baz sizin cildiniz. Uygulayacağınız makyaj bazınız mucizeler yaratmaz. Bu nedenle asıl bazınızı sağlıklı tutmalı, içerden ve dışardan beslemeyi ihmal etmemelisiniz. Su içmek ve sağlıklı beslenmek burada anahtar kelime.

Baz kullanmak cildi nemlendirmek için yeterli değildir. Cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

Makyaj bazınızı uygulamaya yüzünüzün orta kısımlarından başlayın ve yavaşça dış kısımlara doğru yayın. Çok fazla ürün kullanmamaya özen gösterin, bazın fazlası da fondötenin fazlası gibi kötü görünecektir.