10 ilginç psikolojik rahatsızlık

Daha önce belki de hiç duymadığınız 10 psikolojik bozukluk bu yazımızda.

1. Paris Sendromu

psikolojik bozukluk

Sadece Japon vatandaşlarını etkileyen bir bozukluk olan Paris Sendromu; kişilerin ünlü şehri ziyaret ettiklerinde ortaya çıkıyor. Bu çok kültürlü hareketli metropolün gerçekleri, mekanın yarattığı romantik imajla çatıştığı zaman, kültür şoku yaratıyor. Daha akut semptomlardan bazıları anksiyete, halüsinasyonlar, sanrılar, duyarsızlaşma ve dermatozdur.
Bu bozukluğun, Japonya ile dünyanın diğer bölgeleri arasındaki (özellikle de batı dünyası) kültür farkından ya da gerçeklerin dayatılanlardan farklı olmasından kaynaklandığı için oluştuğu düşünülüyor.

2. Obsesif Kompulsif Bozukluk

psikolojik bozukluk

Genelde şırıngayı çok fazla temizlemekten hoşlanan birini tanımlamak için şakada sıkça kullanılan OKB tanısı, birisinin mantıklı bir eylemi abartarak daha fazla yapmasıdır. Örneğin, bir kişinin bir odadan çıkmadan önce ışığı 10 kez açıp kapatması.
Sıklıkla belli bir düşünce hakkında endişeyle başlar ve sonra tekrarlayan davranış anksiyeteyi bastırmak için gelişir. Bu daha sonra alışkanlık haline gelebilir ve her seferinde aynı davranışı üretmek zorunda kaldıklarını düşünmelerine sebep olabilir.

3. Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu

psikolojik bozukluk

Birden çoklu kişilik bozukluğu olarak bilinen bu listedeki bozuklukların en ünlüsü. Çoklu kişilik bozukluğu kişinin, davranışını dönüşümlü olarak kontrol eden 2 veya daha fazla farklı kişiliğe sahip olmasıdır. Nüfusun% 1 ile% 3’ü arasında bir şekilde etki eden DKB, teşhis ve tedavi için en zor bozukluklardan biridir, çünkü diğer ruhsal bozukluklarla birlikte birkaç çapraz belirtilere sahiptir ve en iyi tedaviler konusunda fikir birliğine ulaşılamamıştır. Şu anda çoğu tedavi bilişsel davranışçı terapi içeriyor ve çoklu kimlikleri tek bir kişilik haline getirmeye çalışılıyor.

4. Fregoli Sendromu

psikolojik bozukluk

Sık sık paranoya ile kombine edilen nadir bir psikolojik bozukluk olan Fregoli Sendromu, bir insanın aslında tamamen farklı bir kişinin, tanıdığı kişi olduğunu düşünmesidir. Örneğin sokaktan her gecenin annesi, arkadaşı olduğunu düşünür. Bu daha sonra kişileri paranoyak bir duruma düşürebilir. Ayrıca nesneler, yerler ve olaylar hakkında kafaları karışabilir. Bu bozukluk kişilerin şemaları ya da akıl haritası ile ilgilidir.

5. Cotard sendromu

psikolojik bozukluk

Bu bozukluk, kişinin ölmüş olduğuna, var olmadığına, çürüdüğüne veya tüm iç organlarını yitirdiğine inanmasını sağlar. Cotardı olanlar sıklıkla kendilerinin ve dünyanın varlığından şüphe duyarlar. Bu sanrılara sıklıkla (paradoksik şekilde) intihar girişimleri ve düşünceleri eşlik etmektedir. Bu yanılsamada kişi daha sonra artık yiyecek ya da suya ihtiyaç duymadığına ikna olabilir. Çünkü belli ki ölü bir insan bu şeylere ihtiyaç duymaz. Kişi bu durumda olduğunda ciddi depresyona ve sosyal geri çekilme yaşar.

6. Yabacı El Sendromu

psikolojik bozukluk

Beynin iki bölümü arasındaki bilgi akışının kesilmesi durumunda sağ ve sol hemisferin birbirinden bağımsız hareket ettiği nörolojik bir rahatsızlıktır. Bu sendrom beyin ameliyatı, inme ve enfeksiyon sonucu oluşabileceği gibi genellikle epilepsi hastalarının cerrahi tedavisinde uygulanan beynimizin iki yarım küresini birbirine bağlayan, yarıküreler arasında bilgi alışverişini sağlayan milyonlarca sinir lifinden oluşan corpus callosum adlı bölgenin kesilmesi sonucu oluşur. Bilinen ilk araştırmalar 1908 yılında Almanya’da bir kadının gece uyurken sol eli ile kendini boğmaya çalışması şikayetiyle başlar. Bu sendromda bir el kendini boğmaya çalışırken diğer el kurtarmaya ya da bir el düğme iliklemeye çalışırken diğeri açmaya çalışır. Bu gibi tezatlıkların yaşandığı Yabancı el sendromu fizyolojik temelleri olan psikolojik sorunlara yol açan bir rahatsızlıktır.

7. Capgras Sendromu

psikolojik bozukluk

Bu sendroma sahip kişiler, yakın çevresindeki insanları zamanla sahte bir gösterici olarak görür. Şüphe içerisinde olurlar. Kişinin yakın ilişkide olduğu kişilerin yerini aynı görünümde olan ama sahtekar benzerlerinin aldığı ve kendisine bu şekilde bir komplo kurulduğu sanrısıyla karakterize ettiği bir bozukluktur.

8. Alice Harikalar Diyarında / Todd Sendromu

bozukluk

Lewis Caroll’un ünlü kitabından sonra adı geçen bu sendrom, acı çeken kişinin gerçekte olduğundan daha büyük veya daha küçük nesneleri hayal etmesine neden olur. Bu, belli halüsinojenler, migrenler, beyin tümörleri tarafından ortaya çıkabilen ve Epstein-Barr virüsünün başlangıcında görülebilen geçici bir durumdur.

9. Görsel Agnosia

psikolojik bozukluk

Her insanın beyninde, bir şeyin ne olduğuna ve bunun ne anlama geldiğine karar vermek için göze bir dizi bağlantı kuruludur. Görsel agnoza sahip olduğunuzda bu algılar birbirine karışır ve artık doğru anlamı doğru nesne ile ilişkilendiremezsiniz, bu yüzden onun büyük bir saatle el sıkışması için harika bir fikir olduğunu düşünebilirsiniz. Bu senaryoda iki tip görsel agnoziden, apperceptive agnosia tanımlanmıştır. Birleştirici agnoz olarak bilinen diğer bir şey, bir nesne hakkındaki her şeyi ve ne olduğunu hatırlayabileceğiniz, ancak onun adını söyleyemediğiniz zamandır. Çoğu insan, çalınan şarkının ismini hatırlamaya çalışırken, bunun hafif bir formunu deneyimliyor, ancak ilişkisel agnoza ile sandalyeler, masalar ve hatta insanlar bile adını hatırlayamıyorsunuz.

10. Stendhal Sendromu

psikolojik bozukluk

Bu çok spesifik bozukluk, özellikle güzel bulduğunuz bir çok sanat ya da sanata sahip bir yerde bulunduğunuzda, soluklaşarak, baş dönmesine, kalp atış hızınızı artırmanıza ya da halüsinasyon görmenize neden olan bir durumdur. Bu durum, Paris Sendromu’na benzer bir şekilde, zihninde bu mekanı ziyaret etmek için romantik bir imaj oluşturulduğunda daha kolay bir şekilde getirilebileceği için benzerdir.

 

Kaynak:

psychologized