Sokak sanatı

9 ilginç ve eğlenceli sokak sanatı çalışması

Crown Çeşmesi – Chicago

sokak sanatı

Chicago Millennium Park’taki sokak sanatının en ünlü eseri, Crown Çeşmesi. Eserin yaratıcısı İspanyol sanatçı  Jaume Plensa.

 

Seyahat Adamı – Dallas

sokak sanatı

Downtown Dallas’ın kalbinde yer alan heykel;  çok kültürlü, müzik merkezli bir semtin ruhunu uyandırmak için üç adet paslanmaz çelik robot benzeri heykelden oluşuyor.

Le Pouce – Paris

sokak sanatı

Sokak sanatının vücut bulmuş hali! Paris’in en büyük iş merkezlerinden biri olan La Défense’nin ortasında, 40 metre uzunluğundaki, 18 tonluk baş parmağı, Le Pouce’yi kaçırmak için zorlanacaksınız. 1965 yılında inşa edilen heykel, tüm buruşuk ayrıntılarıyla César Baldaccini’nin (sanatçının) baş parmağını gösteriyor.

Lady Desert: Nevada

sokak sanatı

Yukarı Mojave Çölü’nde Las Vegas’ın yaklaşık 120 mil kuzeybatısında, halka açık ücretsiz Goldwell Açık Hava Müzesi’nde heykel sanatının en tuhaf koleksiyonlarından birini bulacaksınız. Eser Belçikalı heykeltıraş Hugo Heyrman tarafından yapılmış.

Dev Clothespin – Liege, Belçika

sokak sanatı

Sokak bizim! Belçika’nın Liege şehrinin eteklerinde bulunan Chaudfontaine Park’ı ziyaret edenler, Türk sanatçı Mehmet Ali Uysal’ın devasa eserini muhtemelen görecekler. Heykel, çimleri çok gerçekçi bir şekilde sıkıştıran dev bir mandal gibi görünüyor.

Lastik Ördek – Birden Çok Yer

sokak sanatı

Florentijn Hofman’ın  web sayfasına göre, topluca “Lastik ördek” olarak bilinen, yaşamın ötesinde sanat eserleri dizisi, hiçbir sınır tanımıyor, insanları ayırt etmiyor ve politik bir anlam ifade etmiyor. ” Florentijn Hofman’ın sarı ördeği şimdiye dek Pekin, Pittsburgh, Sydney ve Hong Kong’da ortaya çıktı. Bir daha nerede görebileceğinizi asla bilemezsiniz.Sokak sanatı her yerde.

Mavi Ayı – Denver

sokak sanatı

 

 

Denver Kongre Merkezi, belki de en iyi 40 metrelik röntgenci hayvanların, gözetlemesi  ile bilinir. Mavi Ayı’nın yaratıcısı Lawrence Argent.

Fremont Troll – Seattle

sokak sanatı

Trollerin sadece masalların bir parçası olduğunu düşünebilirsiniz, ama Seattle’ın Fremont mahallesinde öyle değil. Steve Badanes’in önderliğindeki bir ekip tarafından yaratılan Fremont Troll, Aurora Köprüsü’nün altında bir Volkswagen Beetle’ı devasa parmaklarıyla tutuyor.

Digital Orca – Vancouver

sokak sanatı

Vancouver’da gerçek katil balinaları keşfetmeyi istiyorsan, korkma! Douglas Coupland’ın Digital Orca’nı kaldırımdan sıçradığı görüntüsünü Vancouver Kongre Merkezi’nde   göreceksiniz.

 

Kaynak:

10 use today best