Bir DİZİ öneri: Okkupert/Occupied

Bir insan, hakları için değil çıkarları için daha büyük bir savaş verir. (Napoleon Bonaparte)

Bir gün Rusya, Norveç’i işgal etmeye kalksa; Norveç toplumu, hükümeti, komşuları, AB nasıl bir tavır alır? Bir gün Rusya sizin ülkenizi işgal etse siz nasıl bir tavır alırsınız? İşgal, meşruiyet kazanabilir mi? Kapital işgalin haklı sebebi midir? Gücü yalnızca kapital mi belirler?Bir dizi ne kadar gerçek olabilir?

 Norveç yapımı, politik olmanın yanı sıra heyecan ve gerilimi doruklarına kadar hissedebileceğiniz bir dizi Okkupert/Occupied yayınlanan 2 Sezonu boyunca sizi ekran başına kilitlemeye davet ediyor.

Dizi Rusya’nın Norveç’i işgali gibi hayli ilgi çekici bir temaya sahip.Dizi,  Norveç özelinde Avrupa siyaseti konusunda fikir yürütmemiz, politikada değişen parametreler, devlet yönetimi ve baskılar, politikacıların özgür karar alma mekanizmalarının  işlev dışı bırakılması ve toplumun aslında ne kadar siyaset dışına itildiğinin altını çiziyor.

okkupert

Günümüz siyasetinde gücü belirleyen yegâne unsur olan paranın devletlerin yönetimi için ne anlam ifade ettiğini gözler önüne seriyor. Dünyanın yenilenebilirliğinin, sürdürülebilirliğinin aslında “ulu çınar devletler” için ne kadar önemsiz olduğunu aslolanın her daim kapital olduğunu vurguluyor.

Sosyalist fikirler çerçevesinde yönetilen bir ülkenin toprak bütünlüğüne yapılan saldırıların halkın büyük bir tepkiyle karşılaşması, dönemin Başbakanı’nın üzerinde oluşan siyasi baskılar, uluslararası politika, üst yönetim ve Bakanlar Kurulu’nun kendi arasındaki çekişmesi ile karmaşıklaşan dizi, hayli cesur sahnelere sahip.

Rusya, Türkiye’yi işgal etse biz ne tepkiler verirdik? Bu soruyu düşünmenin yanı sıra aslında işgalin  topla, tüfekle, tankla, uçakla değil, ne kadar sinsi bir şekilde gerçekleşebileceğini de gözler önüne seriyor.

Son dönemde patlak veren Facebook skandalının daha geniş çaplısının Rusya tarafından Norveç halkı üzerinde uygulanması, devletlerin halk üzerinde ne kadar hak sahibi olabileceği konusunda sorularıyla sizi düşünmeye mecbur kılacak. Günümüzde özgürlüğün sınırlarının nerede başlayıp nerede bittiğinin kararsızlığını size yaşatacaktır. O sınırlar ki hayli şeffaf, o sınırlar ki hayli tarumar edilmiş.

İnsani değerlerin göreceleşmesi hangi şartlar altında olur? İnsani değerlerin göreceleşmesi, insanlığımızdan ne gibi kayıplar vermemize sebebiyet verir? İnsani değer olmadan bir toplum var olabilir mi? İşgal ve değerler birbirini nasıl yok eder?

Amerikanvari bir işgal sonucu kendi kurallarından, fikirlerinden ödün vermek zorunda bırakılan Norveç halkının bir başkaldırısı, devlet otoritelerinin ve bürokrasinin aslında görünmeyen yüzünün ne denli sert olduğunu gözler önüne seriyor dizi. Bunun yanında halkın isteklerinin aslında ne derece önemli olup-olmadığının da bir resmini çiziyor bize.

okkupert

Vladimir Mayakovski’nin “Sanat dünyayı yansıtan bir ayna değildir, dünyayı biçimlendireceğiniz bir çekiçtir” sözleri temelinde Okkupert/Occupied dizisi, sanatın aslında ne denli önem arz ettiğini, gösterdikleri ve gösterme biçimleriyle toplumun bir işgal karşısında da neler yapabileceğine dair bir ön izleme sunmaktadır bize.

Dizinin jenerik şarkısı olan “Sivert Høyem – Black & Gold”* ise sözleri itibariyle hem Norveç tarihi hem de dizinin içeriği konusunda metaforlar barındırmaktadır. “Black” dizide Rusya’nın ve diğer AB ülkelerinin sahip olmak için işgali başlattıkları “Petrol” temsili iken “Gold” ise bu petrol varlığıyla gelecek olan zenginlikleri simgelemektedir.

Bunun yanı sıra şarkı Viking Dönemi boyunca Norveçli denizci ve savaşçılarının Kuzey Atlantik Denizi’nde süren hükümranlıklarının, tıpkı geçmişinde güçlü imparatorluklara sahip diğer ülkeler gibi, Norveç’in de günümüz büyük güçlerinin (ABD, Rusya, AB) gölgesinde kalmasını eleştirmektedir. Ama unutmamak gerekir ki “Şeytan, yaralı ve fakirler için zayıf bir noktaya sahiptir”.

Salt siyaset temelli olmayan dizi politikayı anlamak ve dünyanın güzel günlere ulaşacağına olan inancımızı biraz kırıyor.Fakat  çabaların asla bitmediğini, elbet bir gün kazananın “doğru” olacağının da umudunu veriyor.

Henrik Mestad(Jesper Berg), Eldar Skar(Hans Martin Djupvik), Ane Dahl Torp(Bente Norum), Ingeborga Dapkunaite(Irina Sidorova ) gibi oyuncuların hayli güçlü performansları ile seyir zevki sunan Okkupert / Occupied’in , adını 3. Sezon itibariyle daha çok duyacağımız bir dizi olmasını umut ediyorum.

 

* Sivert Høyem – Black & Gold open.spotify.com/track/1IF06543H7vfMJp15UrTrJ

İlginizi çekebilir: Bir Tony Gatlif filmi; Exils