Nuri Bilge Ceylan ve filmleri

Fotoğraf gibi filmlerin yönetmeni Nuri Bilge Ceylan, Kış Uykusu filminden bıraktığı başarıyı devam ettiriyor. Ahlat Ağacı ile yeniden gündeme çiçek gibi oturan Nuri Bilge Ceylan’ın 9 filmini sizler için derledik. Filmlerin içeriğine çok vermediğimiz bu derleme, aslında kendinizi bulmanızı sağlayacak küçük ipuçlarıyla sarılı.

İşte Nuri Bilge Ceylan ve 9 eseri

Koza (1995)

“Koza, teknik ve estetik birikimime rağmen film yapmaya bir türlü başlayamadığım ve sürekli ertelediğim için korkak ve mıymıntı olmakla suçladığım kendime ettiğim işkenceleri sona erdirmek için giriştiğim umutsuz bir denemeden başka bir şey değildi. Kendimi fırlatır gibi başladım o filmi çekmeye. Bitirdiğimde de neye benzediği konusunda gerçekten bir fikrim yoktu. Ama yine de Koza’yı çekmek, kendi yapıma uygun üretim koşullarını yaratmamı sağlayacak bütün ipuçlarını verdi bana.”  NBC

Koza, Cannes Film Festivali Uluslararası Kısa Film Yarışması’na davet edilen ilk Türk kısa filmidir. Nuri Bilge Ceylan’ınsa ilk ve son kısa filmi.

Nuri Bilge Ceylan’ın ilk yönetmenlik deneyimi olan film, her karesiyle fotoğraf albümüne bakıyormuş gibi hissettiriyor. Filmin konusu; yeniden birlikte yaşamayı deneyen ama başaramayan yaşlı bir çifti anlatıyor. Çifti oynayanlar ise Nuri Bilge Ceylan’ın annesi ve babasıdır.

Oyuncular: Mehmet Emin Ceylan, Fatma Ceylan, Turgut Toprak.

Kasaba (1997)

Bilemeyiz, Allah’tan başka da kimse bilemez. Her şeyi bilmek olmaz. Yaşamak için ne kadarını bilmen
gerekiyorsa o kadarını bil yeter. Fazlasını bileceksin de ne olacak. İnsana dört kulak değil de
iki kulak verilmiştir. Çünkü iki kulakla da duyulabilir.

Yönetmenin daha sonra çekeceği Mayıs Sıkıntısı filminin çıkış noktası olarak adlandırılmıştır. Siyah beyaz çekilen film Nuri Bilge Ceylan’ın ilk uzun metrajlı filmidir. ‘Dört mevsimlik’ olan filmin hikayesi yarı otobiyografiktir.

Kasaba, tipik bir Anadolu kasabasında yaşayan ve üç kuşağı bünyesinde barındıran bir ailenin hayatını çocukların gözlerinden anlatan bir film. İlk bölüm, bir kış günü, ailenin 11 yaşındaki kızının okuduğu ve onun toplumsallaşma sıkıntılarını ve çevresindeki hayatın birtakım sosyolojik özellikleriyle tanışmasını sağlayan bir ilkokul sınıfında geçer. İkinci bölüm, okuldan çıkan kızın, kendisinden dört yaş küçük erkek kardeşini de yanına alarak, tabiatın ve hayvanlar dünyasının gizemleriyle yüzyüze gelmelerine neden olan bir yolculukla, kasabanın dışındaki ve ailelerinin kendilerini beklemekte olduğu mısır tarlasına kadar olan yolculuklarını anlatıyor. Üçüncü bölümde, o ana kadar birbirlerinin ve doğanın gizemleriyle yüzyüze kalmış olan iki kardeş, büyükler dünyasının karanlığına ve karmaşasına tanık olmak durumunda kalırlar. İlerleyen gece içersinde çocuklar uyku ile uyanıklık arası bir bakışla ateşin etrafına oturmuş ve her biri başka bir şeyi temsil eden büyükler dünyasının çatışan, çelişen, zaman zaman sertleşen, bazen şefkate dönüşen ve yumuşayan gizemli dünyasına tanıklık ederler.

Oyuncular: Fatma Ceylan, Mehmet Emin Ceylan, Mehmet Emin Toprak

Mayıs Sıkıntısı (1999)

Ben bu Mayıs aylarını hiç sevmem hep içime bir sıkıntı çöker. Hep bir terslik olur…

Her filminde olduğu gibi bu filminde de görsel bir şölen yaratıyor Nuri Bilge Ceylan. Film Kasaba’nın devamı niteliğindedir. Film, doğduğu kasabaya film çekmek üzere dönen Muzaffer’in hikayesini anlatır. Babası Emin, tarlasının yanındaki küçük bir ormanlık bölgeyi tarlasının hudutları içine katma mücadelesindedir. Dokuz yaşındaki yeğeni Ali ise babasına bir müzikli saat aldırabilmek için uğraşır. Bu uğurda halası tarafından bir sınava tabi tutulmayı kabul eder. Eğer bir yumurtayı kırk gün kırmadan cebinde taşımayı başarırsa saat konusunda bir şansı olabilecektir. Ve kuzeni Saffet, şansı ve talihi pek yolunda gitmeyen bir kasabalıdır ve renkli bir yaşam vaat eden İstanbul’a göç etmeyi hayal eder.

Oyuncular: Emin Ceylan, Muzaffer Özdemir, Fatma Ceylan,  Mehmet Emin Toprak

Uzak (2002)

Bazı insanlar çok uzaktalar. Bizim asla gidemeyeceğimiz yerdeler.

Göç ve yabancılaşmayı harmanlayarak anlatan bir film…Herkese ve her şeye uzak fakat uzak durduklarını da yakınında bulduklarıyla gidermeye çalışan Mahmut’un ve İstanbul’a gemilerde iş aramaya gelen genç akrabasının hikayesi.

Oyuncular: Muzaffer Özdemir, Mehmet Emin Toprak, Zuhal Gencer Erkaya, Nazan Kırılmış, Ebru Yapıcı, Fatma Ceylan

İklimler (2006)

Nuri Bilge Ceylan ve Ebru Ceylan / İklimler

İnsanlar basit nedenlerle mutlu, daha da basit nedenlerle mutsuz olacak şekilde yaratılmıştır.

Nuri Bilge Ceylan ve eşi Ebru Ceylan’ın başrollerinde olduğu, kadın ve erkeğin filmi.İsa ve Bahar, sürekli değişen iç alemlerinde mutluluğun peşinde sürüklenen iki ruhtur.

Oyuncular: Nuri Bilge Ceylan, Ebru Ceylan, Fatma Ceylan, Ufuk Bayraktar, Nazan Kesal

Üç Maymun (2008)

Türkiye, Fransa ve İtalya ortak yapımı film.

Küçük zaafların büyük yalanlara dönüşerek parçaladığı bir ailenin gerçeği örtbas ederek her şeye rağmen bir arada kalma çabası. Altından kalkamayacağı acılara ya da sorumluluklara maruz kalmamak adına gerçeği bilmeyi  istememek, onu görmemek, duymamak, hakkında konuşmamak ya da günümüz tabiriyle “üç maymun”u oynamak, onun varolduğu gerçeğini ortadan kaldırır mı?

Oyuncular: Yavuz Bingöl, Hatice Aslan, Ercan Kesal, Ahmet Rıfat Şungar

Bir Zamanlar Anadolu’da (2010)

Halay başı olacaksın, Arap. Bu dünyada halay başı olacaksın.

Cannes’da Jüri Büyük Ödülü’nü alan film, BBC’nin de hazırladığı 21. Yüzyılın en iyi 100 filmi listesine adını yazdırmıştır. Anton Çehov’dan alıntıların da olduğu filmin senaryosunu yine Nuri Bilge Ceylan yazmıştır.

Film, hikayesi olan insanları konu ediniyor…

Oyuncular: Yılmaz Erdoğan, Tanel Birsel, Ercan Kesel, Fırat Tanış, Ahmet Mümtaz Taylan, Cansu Demirci.

Kış Uykusu (2014)

 

“Herkes tarafından kabul görmüş pozitif değerlere sahip çıkarak kendini sevdirmeye çalışıyormuş gibi.”

Kış Uykusu, Nuri Bilge Ceylan’ın çektiği en uzun metrajlı film olmasının yanı sıra Altın Palmiye kazanan en uzun film. Aynı zamanda Türk Sineması adına Altın Palmiye kazanan ikinci filmdir.

Kış Uykusu filmi, eski bir tiyatro oyuncusu olan Aydın’ın, Anadolu bozkırlarının ortasında, adeta bir kış uykusuna yatmış gibi görünen ıssız bir mekanda, kendisiyle, hayalleriyle, sevdikleri ve taşrayla kurduğu ve düşe kalka sürdürmeye çalıştığı ilişkilerini konu alıyor. Karı-koca ve kardeşlik bağları da dahil her türlü insan ilişkisinin, çaresizlik, hayal kırıklığı, ön yargılar ve çıkışsızlıkla mühürlenmiş olan o ağır kapısını aralıyor…

Oyuncular: Haluk Bilginer, Melisa Sözen, Demet Akbağ, Nejat İşler, Serhat Kılıç, Nadir Sarıbacak.

Ahlat Ağacı (2018)

Bu yıl Cannes’da ödül alamasa da, damgasını vuran bir film, Ahlat Ağacı. Türkiye’de kendini var etmeye çalışan bir genci ve onun etrafını kuşatan değer yargılarını anlatmaya çalıştığını söyleyen Nuri Bilge Ceylan’ın Ahlat Ağacı’nı merakla bekliyoruz.

Oyuncular: Doğu Demirkol, Ahmet Rıfat Şungar, Bennu Yıldırımlar, Hazar Ergüçlü.

 

İlginizi çekebilir: 1900 Efsanesi

Kaynak:

nuribilgeceylan.com