The Blacklist

Ekran tahlili köşemizde bu kez bir yabancı diziye yer verelim dedim ve sizlerle uzun zamandır severek izlediğim The Blacklist dizisini paylaşmaya karar verdim. Mümkün olduğunca spoiler vermemeye gayret göstereceğim. Aksiyon-polisiye tarzı diziler seviyorsanız The Blacklist gönlünüzü çelecek.

Başrollerinde James Spader (Raymond Reddington) ve Megan Boone (Elizabeth Keen) yer alıyor. Diğer The Blacklist oyuncuları ise Ryan Eggold (Tom Kenn), Amir Arison (Ajan Mojtabai), Harry Lennix (Harold Cooper), Hisham Tawfiq (Dembe Zuma), Diego Klattenhoff (Donald Ressler), Soraya’yı Taşlamak filminden hatırlayanacağınız Mozhan Marno (Samar Navabi)

Dizi 2013 yılında başladı ve hala final yapmadı, umalım da yakın zamanda yapmasın.

the blacklist oyuncuları

Karakterlerin her birini seveceksiniz, her biri kendi hikayeleri olan derin karakterler. Ayrıca bu dizide izlediğiniz insanlar size gerçekten o karaktermiş gibi gelecek, onları başka bir role yakıştıramaz olacaksınız.

The Blacklist, FBI tarafından yıllardır aranan dünyanın en nitelikli suçlusu Raymond “Red” Reddington bir anda teslim olmaya karar verince yaşananları konu alıyor. Raymond Reddington elinde bir “Blacklist” yani dünyanın en azılı suçlularının yer aldığı kabarık bir liste ile FBI bürosuna giderek teslim oluyor. Peki ama neden? Bir suçlu neden aniden teslim olur? Neden birdenbire tüm suçluları devlete satmaya karar verir? Heyecanınızı hep canlı tutacak bir dizi çünkü olayın ardından yeni bir olay çıkıyor ve sorularınız hiç bitmiyor. Her zaman aklınızda “bu ne olacak?” sorusu canlanacak.

Ve elbette bu dizinin içinde duygulara da yer var. Her şey suçlu peşinde koşturmaktan ibaret değil. Karakterlerle birlikte aşık olacaksınız, kalbiniz kırılacak, üzüleceksiniz, eğleneceksiniz, mutlu olacaksınız, hayran kalacaksınız.

Birkaç The Blacklist karakterlerini kısaca tanıyalım

Raymond Reddington – Red

the blacklist raymond red reddington

Onu tanımayacak iki kelime sorulsa cevabı zeki ve çekici olurdu. Reddington kalite anlayışı ve üstün zevkleri olan elit bir suçlu, hayatı ve hayatın değerini biliyor. Stil sahibi bir adam. Akıllı olması daha da önemlisi pratik zekaya sahip olması ve öngörüsü onu zirveye taşıyan şey. Geçmişinde öyle büyük bir hikayesi var ki ne unutabiliyor ne de etkisinden kurtulabiliyor, yıl oldu 2018 hala detaylarını öğrenemedik. Sırlarını parça parça öğrenebiliyoruz ve ne yaparsa yapsın ona kızamıyoruz. Zengin, karizmatik, kibar, ince ruhlu, tam bir aranılan beyefendi kendisi. Ayrıca gelmiş geçmiş en “baba” kötü adamlardan biri.

Dembe Zuma

the blacklist dembe zuma

Ona ayrı bir başlık açmadan edemedim. Dembe sen nasıl bir kralsın? Tam bir dost, tam bir sağ kol, aslında hemen hemen her şey bu adam. Reddington kadar seveceğiniz bir adam. O’nu hiç yalnız bırakmıyor hem soyut hem somut anlamda. Düşünceli, yardımsever ve sadık bir adam. Gönül ister ki her insanın bir Dembe’si olsun yanında ama nerde…

Raymond Dembe Zuma’yı küçük bir çocukken ölmek üzere bulmuş ve yanına alıp onu eğitmiş, okula da yollamış üstelik. Suçlu olacaksa okumuş suçlu olsun. Severiz böyle kültürlü adamları.

Elizabeth Keen

the blacklist elizabeth keen megan boone

Bu kadıncağız hep üzgün

Bu kadının en olumsuz yanı fazla duygusal bir karakter olması, balık burcu mudur nedir? Bazen o kadar duygusal davranıyor ki doğal olarak hatanın için balıklama atlıyor. Bir de her insan gibi görmek istemediği gerçeği burnunun dibine de soksalar görmüyor.

Yorumlara baktığım zaman Megan Boone hakkında birkaç olumsuz yorumla karşılaştım, oyunculuğunu donu bulanlar olmuş. Fakat zaten Elizabeth Keen bir miktar donuk bir karakter… kadının günahını almamak gerek, hele bir de dizinin bir kısmında gerçekten karnı burnunda rol aldığını göz önüne alınca kendisine saygım artıyor.

Ama keşke daha “mantıklı” hareket etse tabii

Megan Boone bu sahnelerde gerçekten hamile

Keen çok fazla travmaya sahip bir kadın. FBI profil çıkarıcısı olarak işe başladığı gün Reddington teslim olup onunla görüşmek isteyince gözler ona çevriliyor. Sonra kendini yalan ve gerçeğin iç içe olduğu bir dünyada buluyor, doğru bildikleri ve aslında bilmedikleri arasında uçurumda bocalıyor.

Donald Ressler

the blacklist donald ressler

Ressler bir “doğruluk abidesi.” Mottosu “doğru olanı yapmak” ama gerçek dünya koşulları buna bazen müsaade etmiyor. Reddington onun güvenini hiç kazanamadı çünkü Ressler için Red daima bir suçlu, ona karşı bakış açısını hiç değiştiremiyor. Doğru olanı yapma arzusu ve gerçekler arasında sıkışıp kalmış bir adam. Muhtemelen geçmişten gelen bir güven problemi var çünkü kimseye güvenmiyor.

Tom Keen

Elizabeth’in multi meslekli kocası. Bu adam sizi her bölümde şaşırtıyor. Her bölümde beklemediğiniz bir şeyler yapıyor çünkü. İzledikçe ona güvenmekte zorluk çekeceksiniz çünkü bir bölümde yaptığı öteki bölümde yaptığı ile uyuşmayacak. Yine de karizmatik bir karakter olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca fedakar bir karakter olması da beni şaşırttı.

Ajan Mojtabai

the blacklist ajan mojtabai aram mojtabai

Yahu bu adam çok sevimli. Yaşadığımız yüzyıla ait değil gibi. Duygusal, kırılgan, düşünceli, naif. Kötülükten uzak… Aram Mojtabai, Samar Navabi’yi ilk gördüğü an ona aşık oluyor. Ama bir insan bu kadar mı “ince” sevilir?

tle blacklist agent mojtabai

Kendisi ekibin teknik beyni. Bilgisayar dâhisi bir yarı adam yarı çocuk. Umarım Aram Mojtabai’lerin bol olduğu bir dünyada yaşarız bir gün.

Glen

the blacklist glen

Bu adamı da yazmazsam ölürüm, gördüğünüz an dizinin en duygu dolu anıysa bile gülmekten ölüyorsunuz. Konuşmasına bile gerek yok adam bakışlarıyla sizi kahkaha komasına sokabilir. Bir insanın bu kadar komik durabilmesi nasıl mümkün? Glen, Red’in arkadaşı ama Reddington bu adamla nasıl arkadaş olmuş bir fikrim yok. Kayıp insanları, adresleri falan bulan kim olduğu belirsiz garip bir adam Glen.

The Blacklist  bir şans verilmesi gereken bir dizi, size tavsiyem ilk bölümünü izleyin, sizi içine çekerse zaten devam edersiniz. Çekmezse daha sonraki önerilerimi okuyabilirsiniz 😊

Şuraya James Spader’nin gençlik resmini koymadan edemeyeceğim. Reddington’ı iyi ki olgun yaşlarda tanıdık yoksa ciddiye alamazdık. Bu baby face ile dünya çapında suçlu olunur mu ya?

The Blacklist Imdb sayfasına gitmek için tıklayınız.

Diğer ekran tahlili yazılarına gitmek için tıklayınız.