BİTKİ ÇAYI REHBERİ

Bitki çayı onlarca farklı seçenekle karşımıza çıkıyor. Tek bir bitkiden yapılmış çayların yanı sıra farklı bitkilerin karışımından oluşan çaylar da mevcut. Bu çayların ortak özelliği ise bolca antioksidan içermesi ve sağlığımıza olumlu etkileri…

Peki, sizin bitki çayınız hangisi?

Yeşil çay

Kateşinler, tokoferol, gallik asit içeriği ile stres azaltıcı ve enerji verici etkiye sahiptir. Yüksek antioksidan kapasitesi ile kanserden koruyucu özellik göstermektedir. Kan basıncını düzenleyerek tansiyonun düşürülmesine yardımdır. Ödem atıcıdır. Günde 2 fincan yeşil bitki çayını ( limon, tarçın ekleyebilirsin.) ara öğünlerinize ekleyebilirsiniz.

 

Beyaz çay

Siyah çay ve yeşil çaya göre daha az işlenmiştir. Antioksidan oranı en fazla olan çaydır. Kalp-damar sağlığından, cilt sağlığına kadar olumlu etkileri vardır. Günde 3-4 kupa içilebilir. Beyaz çay ne kadar uzun süre demlenirse antioksidan  potansiyeli o kadar artmaktadır.

Biberiye çayı

Rozmarinik ve karzonik asit gibi güçlü antioksidanların etkisiyle toksin atıcı özelliği bulunmaktadır. Sindirim sistemini düzenler ve kabızlığa iyi gelir. İdrar söktürücü özelliğinden dolayı enfeksiyonlara karşı koruyucudur. 1 su bardağı kaynamış suya 1 tatlı kaşığı biberiye ekleyerek demleyebilirsiniz.

Isırgan otu çayı

Kuersetin ve C vitamini içeriği nedeniyle kan temizleyici ve toksin atıcı etkiye sahiptir. Kaynamış suya 1 çay kaşığı ısırgan otu ekleyerek demleyebilirsiniz.

Rezene

Fenkon içeriği nedeniyle baş ağrısı giderici etkisi bulunmaktadır. İçerisindeki anetol, solunum sistemi rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Vücutta gaz ve mide spazmlarını gidermede destek olmaktadır.

Mate çayı

Klorojenik asit sayesinde uyarıcı etki göstererek zihinsel ve fiziksel yorgunluğun ortadan kalkmasında etkilidir. Kan şekerini düzenleyerek iştahı baskılamaktadır. İdrar atıcı etkisi de bulunan mate çayı terletici ve ödem atıcı etkilere sahiptir. Bu nedenle kalp damar hastalıkları ve yüksek tansiyonda kullanılması önerilmeyen bir bitki çayıdır.

Kekik çayı

Mide ve bağırsak kurtlarının temizlenmesinde, kan dolaşımını hızlandırarak toksinlerin atımında etkilidir. Bronşit, astım gibi rahatsızlıklara iyi gelip, boğaz ağrısı ve öksürüğe fayda sağlamaktadır.

Zencefil çayı

Safra arttırıcı olup, yağlı yemeklerin sindirimini hızlandırır. Antienflamatuar etkisiyle, ağrıyı hafifletmektedir. Kan şekerini dengede tutar. 2 çorba kaşığı kıyılmış zencefili sıcak suyun içerisine atarak 5-10 dk demlemeniz yeterli. Taze zencefil çayına bal katarak tatlandırabilirsiniz.

***Son bir not emzirme döneminde ve gebelik döneminde, kan sulandırıcı kullananlarda bitki çayı kullanımı sakıncalıdır.

İlginizi çekebilir: Yeşil çay ve zayıflama