Spor yapmak ya da yapmamak işte bütün mesele bu

Spor yapmak meselesinin faydaya çıkış yolunu anlatıyoruz!

Spor yapmanın özellikle de düzenli spor yapmanın fiziksel olarak vücudumuza faydalarını hepimiz biliyoruz. Daha sıkı bir vücut, harikulade sixpackler, tam başımızı yaslayıp ağlamak için omuzlar ve herkesin imrenerek baktığı fevkaladenin fevkinde bir vücut. Tabi bunlar dışarıdan baktığımızda vücudumuzda gördüğümüz değişiklikler. Peki içeride neler oluyor, spor bünyemize nasıl etki ediyor , faydaları neler? Gelin hep birlikte  spor yapmak meselesine bakalım.

 • Spor yapmak ilk olarak sağlığımızın değerini anlamamıza yardımcı olur. Düzenli olarak spor yaptığımızda sağlık sorunlarından olabildiğince uzaklaşmış oluruz ve bu bünyemizin güçlenmesine olanak sağlar.
 • Spor yapmak yaşam kalitemizi arttırmakla beraber sosyal olarak kendimizi güvende hissetmemizi sağlar.
 •  Anaerobik eşiği arttırır, çabuk yorulmayı ve kanda laktik asit birikiminin çabuk oluşmasını engeller. Bknz. spor yapan birisi ile spor yapmayan birisini 100 metre koşuda yarıştıralım acaba hangisi daha çabuk yorulacak tahmin etmek isteyen var mı?

spor yapmak

 •  Spor yapmak tam anlamıyla fiziksel performansınızı geliştirir. Vücut hareketlerinde daha önce yapamadığınız hareketleri yapabilirsiniz. Size esneklik sağlar.
 •  Hamilelikte karşılaşılan çeşitli rahatsızlıklardan kurtulmanıza olanak sağlar. Mide ekşimesi, bel ağrısı, kabızlık gibi başı çeken sorunları gidererek doğum sırası veya sonrası rahatlamanızı sağlar.
 •  Kalp rahatsızlığı ile oluşabilecek sağlık problemlerini en aza indirir. Kalp krizi, kalp yetmezliği veya diğer kalp sorunlarını yaşayan insanlar spor yapan insanlara göre daha fazladır. Düzenli spor yapmanın bu rahatsızlıkları engellediği bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Kalbinizi seviyorsanız spor yapın.
 •  Bu hayattan aldığınız nefesi en üst seviyede yaşamanızı sağlar. Yani oksijen kapasitenizi geliştirir. Örneğin ormanlık bir alana gittiniz eğer düzenli spor yapmıyorsanız burada ilk olarak algılayacağınız şey mangal kokusudur. Ama spor yapıyorsanız toprak kokusu, ağaç yapraklarının rüzgarda çıkardığı hışırtılar ve o güzel yeşillik alanda alınabilecek oksijeni hissedersiniz.

spor yapmak

 

 Kanımızda oluşan triglycerid miktarını azaltır. Peki nedir bu triglycerid? Bitkisel ve hayvansal yağların ana bileşenidir. Yani vücudumuza giren yağların tıbbi ismi olarak çıkar karşımıza. Yediğimiz ve içtiğimiz yağlı şeylerin vücudumuzda birikmesi, katılaşması ve sağlığımıza da zarar vermesi işte bu  bileşenden kaynaklanmaktadır. Tabi yine spor yaparak bu katı yağların vücutta birikmesini engellersiniz.

 •  Kalbimizin sağlık sorunlarına faydası haricinde bir atımda pompalanan kan miktarını da arttırır. Böylece vücudumuzda temiz kan ve kirli kan daha çabuk yer değiştirir. Buda sağlıklı kan akışı sağlar.
 •  Özellikle yaz aylarında bizi perişan eden sıcaklığa karşı tahammül sınırını arttırır. Vücudumuzda ki kaslar ne kadar düzenli çalışırsa eğer sıcağa yada soğuğa karşı dayanıklılığımız o kadar çok gelişir.
 •  Yine bir sağlık sorunu olan yüksek tansiyon riskini azaltır. Türk halkının hemen hemen hepsinde baş gösteren bu sağlık sorunu aslında spor yaparak bile geçiştirilebilecek bir rahatsızlık. Hastalık başlamadan önce spora başlamak sizce de daha mantıklı değil mi?
 •  Sıralamasını yaptığımız faydalar arasında olan kalp krizi riskini azaltma özelliği tutun ki devre dışı kaldı ve kalp krizi geçirdiniz. Spor yapan bir insanın kalp krizi geçirme riski çok düşük bile olsa bu aşamada hayatta kalma şansı daha fazladır.

İlginizi çekebilir: Kadın ve spor