PMS (regli öncesi) beslenme önerileri

En yaygın kadınsal problemlerden biri premenstrual sendromdur bilinen adıyla PMS. Regli dönemi öncesinde başlayan 1-2  haftalık dönemde fiziksel ve duygusal değişiklikler görülebilir. Yorgunluk, iştah değişikliği, şişkinlik, baş dönmeleri, bulantı, gerginlik, sıkıntı, üzüntü gibi değişken ruh halleri…

PMS

 

Bu dönemde beslenmenize dikkat etmeniz yukarıda saydığımız semptomları hafifletmeye yardımcı olacaktır. Aşağıdaki beslenme önerilerini regli dönemi öncesinde hemen uygulamaya başlayın;

  • Tuz ve rafine şeker içeren gıdalardan uzak durun. Şeker ruh hali değişimlerini kötüleştirir, tuz ise vücutta su tutulumunu arttırır ve şişkinliğe yol açar.
  • Günlük kafein alımınızı azaltın, alkolden bu dönemde özellikle durun. Kafein ve alkolün premenstrual sendrom semptomlarını kötüleştirdiği araştırmalarla kanıtlanmıştır.
  • Kırmızı et ve yumurta sarısı bu dönemde vücuttaki inflamasyonu artırabilir. Bu gıdaların tüketimini mentstrasyon döneminde azaltın.
  • Diyete eklenen omega-3 yağ asitlerinin kramp ve ağrıyı azalttığı görülmüştür. Daha fazla balık tüketerek, balık yağı, keten tohumu yağı veya ceviz tüketimini artırarak kramp ve ağrıları azaltabilirsiniz.
  • Vitamin takviyesi alabilirsiniz. Bazı kadınlar için, günlük multivitamin almak veya magnezyum, vitamin B6, vitamin E ile takviyesi krampları hafifletmeye yardımcı olabilir.
  • Uzun saatler boyunca yemek yenmediğinde, kan şekerinin düştüğünü ve vücudun daha fazla adrenalin üreterek gerginlik ve sinirlilik hali ortaya çıkartabileceği bilinmektedir. Bu durum PMS semptomlarını şiddetlendirir, 2-3 saat ara ile beslenmeye özen gösterin.

En çok merak edilen konu; PMS döneminde neden kilo alınır?

Bu dönemde alınan kiloların sebebi progesteron ve östrojen hormonlarında meydana gelen değişimler sonucunda oluşan ödemdir. Vücutta biriken bu sıvı karın, göğüs, el, ayak şişmelerine neden olur.

Ayrıca bu dönemde sindirim sisteminin düzenli çalışamaması sonucu kabızlıkta yaygındır. Tüm bu faktörler tartıda size kilo artışıyla geri döner. Adet dönemi bitmesiyle, bağırsakların normal çalışmaya başlar ve vücuttan ödem atılır. Bunun sonucunda kilo düşüşü yaşanır,  gerçek kiloya inilir. Ancak regli dönemi iştah artışını kontrol edemeyip yediğiniz besinlerin de yağ olarak depolanabileceğini unutmayın 😉

PMS semptomlarını hafifletmeye yarayan besinler

Bitter çikolata

PMS

Evet, doğru duydunuz… Bitter çikolata regli öncesi semptomları hafifletmeye yardımcı. İçerdiği antioksidanlar sayesinde kan basıncını düşürür ve dolaşımı düzenler. Araştırmalar iki hafta boyunca her gün 10 gr bitter çikolata tüketmenin stres hormonu seviyelerini azaltabileceğini gösteriyor. Ayrıca, şişkinlik, yorgunluk, depresyon ve sinirlilik gibi PMS semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğu keşfedilen bir mineral olan magnezyumu da içerir.

Nasıl tüketelim? Sütlü bir kahvenin yanın 2-3 kare bitter eklemeniz yeterli.

Yulaf

PMS

İçerdiği magnezyum ve çinko sayesinde yulaf regl sancılarını hafifletmeye yardımcıdır. Lifli yapısı sayesinde sindirim sisteminizi çalıştırır. Ayrıca sinir sistemini destekler, stresi azaltarak kötü düşüncelerden arınmanızı sağlar.

Muz

PMS

Regl ağrılarına iyi gelen meyvelerden biri de muz. Şişkinliğin azalmasına yardımcı olur. Kasık ve kramp ağrılarının azalmasında etkilidir.

Nasıl tüketelim?  3-4 yemek kaşığı kadar sıcak suda yumuşamış yulafı, bir adet muz, yarım bardak yağsız yoğurt ve yarım bardak süt, 1 tatlı kaşığı bal, tercihe göre badem ekleyerek blenderden geçirip tüketebilirsiniz.

İlginizi çekebilir:Bitki çayı rehberi