Altın Oran nedir? İnsan yüzündeki Altın Oran nasıl olmalıdır?

Altın Oran, doğada sayısız canlının ve cansızın şeklinde ve yapısında bulunan özel bir orandır ve sayısal değeri 1,618034’dir. Doğada bir bütünün parçaları arasında gözlemlenen, yüzyıllarca sanat ve mimaride uygulanmış ve göze son  derece hoş gelen geometrik ve sayısal bir oran bağıntısıdır.

Bu oran, bir dikdörtgenin boyunun enine olan “en estetik” oranı olarak tanımlayanlar da vardır. Altın Oran, aynı zamanda altın bölüm, altın sayı gibi ifadelerle de  tanımlanır.

Altın Oran, matematik ve sanatta, bir bütünün parçaları arasında gözlemlenen, uyum açısından en yetkin boyutları verdiği sanılan geometrik ve sayısal bir oran bağıntısıdır.

Eski Mısırlılar ve Yunanlar tarafından keşfedilmiş, mimaride ve sanatta kullanılmıştır. Altın Oran’ı eserlerinde en çok kullanan kişi de birçoğumuzun bildiği gibi Leonardo da Vinci’dir.

Altın Oran
Altın Oran için;

Burun, yüzde estetiği belirleyen organdır. Yüzün diğer organlarına ve tamamına oranı yüz güzelliğinde önemli yer tutar. Alın-burun-çene üçgenindeki bölgenin yaklaşık 1/3 oranında birbirine yakın dengede olmasına dikkat edilir. Kulak ile burun, aynı paralel eksende ve yaklaşık uzunlukları birbirine yakın olmalı. Aynı şekilde; burnun eni, iki burun kanadı arasındaki mesafeden fazla olmamalı, burun sırtı, kaş kavisi ile uyum içinde paralel olmalıdır. Bu oranları sağlamak için burun küçültülebilir, büyütülebilir, ucu kaldırılıp indirilebilir veya burun uzatılıp kısaltılabilir.

Altın Oran

Alın, düz bir alın yağ/doku enjeksiyonları ile alın konveks bir şekle getirilebilir.

Dudaklar, anatomik olarak üst dudak hafifçe alt dudağın (1-2 mm) önündedir ve alt dudak üst dudağa göre daha kalındır. Bu oran kişiden alınan yağ dokusu ya da haylüronik asit dolgularla zahmetsiz ve güvenli biçimde sağlanabilir.

Çene; çene geride ise dolgularla desteklenebilir, fazla çıkıntılı ve (kadınlar için) erkeksi ise törpülenebilir.

Kulaklar, kepçe kulak görünümü basit bir operasyonla giderilebilir ve yandan görünüme büyük katkıda bulunur

Altın oran herkeste var mı?

Hayır. Özellikle de yüzü Altın Oran’a sahip kişiler hemen tüm kültürel değerlendirmeleri aşarak güzel kabul edilmektedir. Yüzde altın oran estetikte mükemmelin temsilidir. Jessica Alba, Charlize Theron, Megan Fox, Rihanna, Adriana Lima, Liz Hurley gibi ünlülerde bu oran mevcuttur.

Altın Oran

Kaynak: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Onur Erol 

İlginizi Çekebilir: Cilt tipi ve ona uygun nemlendirici