Bi’ kitap önerisi: Bi Arkadaşın Başına Gelmiş

Bi Arkadaşın Başına Gelmiş

bi arkadaşın başına gelmiş“Ay bak ne anlatcam, bizim bi arkadaşın başına gelmiş… diye anlatılan hikayeleri bilirsiniz, illa ki duymuşsunuzdur, belki de siz de başınıza gelen bir olayı bir arkadaşın başına gelmiş gibi anlatmışsınızdır. İnanır mısınız, bi arkadaşın başına gelenleri toplayıp kitap yazmışlar!

“Hiç başınızdan geçmiş bir olayı utandığınız, kendinize yakıştıramadığınız ya da aptal durumuna düşmek istemediğiniz için ‘bir arkadaşınızın başından geçmiş gibi’ anlattınız mı?

Farklı çevrelerden doksan dokuz kadın en kuytu köşedeki sırlarını bu kolektif kitap için gün ışığına çıkarıp Bi Arkadaşın Başına Gelmiş diyerek anlattı.

Bu her biri birbirinden farklı kadın itiraflarını okurken, kiminde gülecek, kiminde ağlayacak, kiminden dersler çıkaracak, kiminden ilham alacaksınız! Bu itiraflarda bin bir duygusuyla tam da hayatı bulacaksınız.

Hangi itiraf kime ait, merak ediyor musunuz? Aslında bu bizim sırrımız. Belki siz hangisini kimin yazdığını bulabilirsiniz

Ama biz ser veririz, sır vermeyiz!”

Bi’ Arkadaşın Başına Gelmiş kitabının arka kapağında bunlar yazılı. Arka kapağı okuduğunuz zaman, hele bir iki sayfa karıştırırsanız kitabı almaya ikna olacaksınız zaten. Çünkü her kadının hikayesini bilmek isteyeceksiniz.

Hayat o kadar çeşitli ki! Bi Arkadaşın Başına Gelmiş de bunun kanıtı.

Hayatın içinde de kitabın içinde de her şey var, acı, üzüntü, ölüm, mutluluk, keder, sevinç, gurur… Okurken bazen sizi kızdıracak, bazen gülümsetecek bir kitap ama bence en büyük artısı okudukça “empati” yeteneği kazanıyorsunuz. “O kadın” olabiliyorsunuz okurken.

Kitabın yazarları tam doksan dokuz kadın, derleyenler ise Esra Aylin Akalın, Banu Özkan Tozluyurt ve Mine Çakar. Bu kitap onlar için bir de sosyal sorumluluk projesi çünkü kitap gelirinin bir kısmı Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Onkoloji ve Hematoloji Bölümü’ne ve İstanbul’un en büyük Devlet Çocuk Kemiği İliği Nakil Ünitesi ve Servisi’nin teknik donanım ve fiziksel şartlarını iyileştirme projesine bağışlanacak.

Esra Aylin Akalın, Banu Özkan Tozluyurt ve Mine Çakar’ın ilk kolektif projesi değil “Bi’ Arkadaşın Başına Gelmiş.” Daha önce de kolektif projelerle içinde kalanları söylemişler İmza Kızın, İmza Karın ve İmza Ben kitapları ile. Bu kolektif kitapların hepsi size Bi’ Önerimdir.

Satırlarımı kitabın çok sevdiğim bir bölümüyle sonlandırayım, önsözün son kısmı ile:

Her birimiz farklı bir rengiz ve bir araya geldiğimizde rengârenk bir çiçek bahçesiyiz. Varsın el alem “kadın kadının kurdudur” desin, biz birlikte çoook güçlü, çok güzeliz!