Sakral Çakra: Duygusal Enerjinin Yeri

Daha önceki yazımızda Kök Çakra nedir, ne değildir ona yoğunlaşmıştık. Sıradaki,  7 ana çakranızın ikincisi olan Sakral Çakra’nızı da tanımak ister misiniz?

Sakral Çakra

Sakral Çakra veya Swadhisthana, karın bölgesinin 3-6 cm aşağısında yer alır. İkinci çakranın rengi turuncu ve elementi sudur. Öncelikle duygusal tepki ve düzenleme ile ilişkilidir, sıklıkla duyguların yeri olarak anılır. Ayrıca tat duyusu ve üreme fonksiyonu ile de ilişkilidir.

sakral çakra

Muladhara çakrasına ya da Kök Çakra’sına yakın olan bu çakra, hayatta kalma, güvenlik ve içgüdüsel duyusal algı ile ilgili kaygılardan atılmış bir adımdır. Deneyimlerimizden ortaya çıkan şeylerle yaratıcı bir şekilde ilgilenmemize ve duygusal örüntülerimiz ile zekâmızın bilgilendirdiği ölçüde yanıt geliştirmemize izin verir.

Pelvis alanı ve üreme organları ile yakın fiziksel bağlantısı nedeniyle, bu çakra, aynı zamanda duyusal veya günlük yaşam deneyimleriniz aracılığıyla da zevk arayışının merkezidir.

“Hayatı tam olarak seviyorum” Sakral Çakra’nın sloganı olabilir. Açık, dengeli bir Sakral Çakra, özgürce ve tam olarak sevmenizi, arzularınız hakkında dürüst ve yargısız olmanızı, korkmadan kendiniz gibi yaşamanızı sağlar.

Sakral Çakra neden önemli?

İkinci çakrada ki bir tıkanıklık, iyileşmediği takdirde hem fiziksel hem de duygusal sıkıntıya neden olabilir. Çakralar vücutta enerjiyi ılımlılaştıran, serbestçe akmasını, sağlığını ve canlılığını sürdürmesini sağlayan noktalardır. Ne yazık ki, çakralar bu enerji akışını sınırlandıran tıkanıklıklar geliştirebilir. Çakra iyileşmesi, dengeyi yeniden sağlamayı ve enerji bedeninizde herhangi bir tıkanıklığı veya tıkanıklık yaratmayı engeller.

Aşırı aktif bir Sakral Çakra’nın sebep olabilecekleri

  • Duygusal aşırı tepkiler
  • İnsanlara veya nesnelere aşırı duygusal bağlanma; ilişkilerde aşırı ihtiyaçlar
  • Kas gerginliği ve karın krampları

sakral çakra

İkinci çakrada bir enerji eksikliğinin sebep olabilecekleri

  • Mutluluk ya da zevk korkusu, kendini sabote etme
  • Yaratıcılık ve özgünlük eksikliği
  • Düşük libido
  • Karamsarlık, depresyon
  • Düzensiz adet döngüsü, idrar veya mesane enfeksiyonları

Sakral Çakra’nın yarattıkları

1.Yerine getirme ve doyumsuz arzuların eksikliği

Elinizde olanı derinden ve dürüstçe takdir etmek, Sakral Çakra şifalarının bir parçası. Kendinize aşırı takılmadan yaşamın basit zevklerinden zevk almak, dengeli bir ikinci çakranın geliştirilmesinde anahtardır.

2.Bağımlı Davranış

Sakral Çakra’nın şifa edilmesi genellikle denge ve uyumla ilişkilerin getirilmesi anlamına gelir. İlişkiler güçlü duygusal yükler taşıyabilir ve ikinci çakraya kolayca bağlanabilir. Ne yazık ki, aile dinamikleri genellikle rahatsızlık kaynağıdır, özellikle Sakral Çakra ile ilgili olarak. Bu çakrayı dengelemek ve iyileştirmek için, özellikle insanlardan gelen enerji drenleri ve kötü alışkanlıklar konusunda ayrımcılık geliştirmek önemlidir.

3.Negatif ve Yıkıcı Duygular

Kıskançlık, öfke,  dengesiz bir ikinci çakranın özellikleridir. Eğer bir kişi size meydan okuduğunda veya farklı fikirlere sahip olduğunda aşırı tepki verme eğiliminiz varsa bunun yanı sıra kolayca veya yoğun bir hayal kırıklığıyla öfkeleniyorsanız, duyguları daha iyi yönetme tekniklerine dikkat edin. Farkındalık ve denge.

 4.Fiziksel Sağlık ve Sakral Çakra

Fiziksel sağlık perspektifinden, ikinci çakranızı iyileştirmek, infertilite, ektopik gebelikler veya çoklu düşükler, prostat ve testis hastalıkları, endometriozis ve yumurtalık kistleri gibi daha ciddi sorunların iyileşmesine veya önlenmesine yardımcı olabilir.

İkinci çakradaki enerjinin blokajı, enerjinin içine akmasına ve fazla enerjinin dağılmasına izin veren çakranın uyarılması için tasarlanmış düzenli uygulamalarla iyileştirilebilir.

Meditasyon yapabilirsiniz

Meditasyon çakra temizleme ve dengeleme için çok yararlıdır. Örneğin, basit bir Sakral Çakra şifa meditasyonu, pelvis alanında ikinci çakra bölgesinde turuncu bir nilüfer veya turuncu bir ayın öngörülmesini içerir. Derin nefes alırken bu görüntüyü birkaç dakika aklınızda tutun.

sakral çakra

Besinlerinizi değiştirebilirsiniz

Besin değişiklikleri de ikinci çakranızı temizlemeye yardımcı olabilir. Portakallar, kavunlar, hindistancevizi ve diğer tatlı meyveler Sakral Çakra’nın şifalı besinlerdir.

Uçucu yağlardan faydalanabilirsiniz

Sandal ağacı, paçuli, portakal, gül ve ylang-ylang esansiyel yağları ikinci çakra şifası için aromaterapi olarak kullanılabilir. Bunlar tek başlarına, meditasyonda ve çakra kristalleri ile birlikte kullanılabilir.

Şifalı taşları edinebilirsiniz

Sakral Çakra şifalı taşlar arasında sitrin, carnelian, turuncu kalsit ve diğer turuncu taşlar bulunur. Ay taşı, bu çakranın su ve ay ile olan ilişkisi nedeniyle de kullanılabilir.

Yoga ikinci çakrayı açmak için poz veriyor

Sakral Çakra iyileşmesi için yoga, Upavistha Konasana veya Open Angle Pose gibi kalça açma pozlarına odaklanmalıdır. Baddha Konasana veya Bound Angle Pose, basit ama kullanışlı bir pozdur.

Su

Sakral Çakra’nın elementi su olduğundan, dışarı çıkıp açık suya yakın dinlenmek ikinci çakranızı açmanıza yardımcı olabilir. Göller, akarsular, deniz veya okyanusun hepsi faydalıdır. Mümkünse, enerji akışına yardımcı olmak için ayaklarınızı suda bekletin ya da sallayın. Banyo yapmak ya da duş almak, duygularınızın akmasını sağlamak için gereken rahatlığı sağlarken çakranızı dengelemeye de katkıda bulunabilir.

Kaynak:

Chakras.info