Ödem Sorunsalı ve Çözümleri

Kadınlarda erkeklerden çok daha sık görülen ödem sorununda daha önce rahatlıkla taktığınız yüzük dar gelir, giydiğiniz ayakkabı, pantolon ya da diğer kıyafetlere girmekte zorlanırsınız. Tartıldığınızda normal kilonuzdan birkaç kilo fazla çıkarsınız ve kilo aldığınızı düşünürsünüz oysaki bu gerçek kilo artışı değil ödemin bir sonucudur.

Ödem vücudun fazladan su tutmasına bağlı olarak eller, ayaklar, yüz ve gözler başta olmak üzere vücudun her yerinde görülebilen şişkinlik durumudur. Tek başına bir hastalık olarak kabul edilmemekle birlikte böbrek, kalp-damar ya da karaciğer hastalıkları gibi pek çok hastalığın belirtilerinden biri olabilmektedir.

Fazla kilolu olmak, uzun süre ayakta kalmak, stres, sıcak ve nemli hava, hamilelik ve adet öncesi dönem ve hatalı beslenmeye bağlı olarak görülebilmektedir.

Ödemin kaynağının ne olduğunun belirlenmesi onun giderilmesinde uygulanacak yöntemlerde belirleyici olacaktır. Ödem hastalık kaynaklı ise medikal tedavi gerekmektedir.

Ancak ödem ister bir hastalığa bağlı ister diğer  faktörlere bağlı olarak gelişsin her durumda doğru beslenme ödemin giderilmesinde etkilidir.

Tuz ve şeker tüketiminizi azaltın

ödem ve tuz

Hazır yiyecekler, et suyu tabletleri, turşular, konserveler tuz yönünden zengin besinler ödemin başlıca nedenlerindendir. Yemeklerinizi pişirirken az tuz ile edin ve tuzdan çok baharat kullanın. İşlenmiş ürünlerin de hemen hepsinde yoğun miktarlarda tuz bulunur. Şarküteri ürünleri, turşular ve salamuralar, konserveler, hazır soslar ve çorbalar, cips ve krakerler gibi pek çok ürün ödeme neden olan tuzdan zengindir. Bu sebeple tuzu kısıtlamanızda fayda var.

Potasyumdan zengin beslenmek vücuttan ödemin atılmasına yardımcı olacaktır.  Muz, kuru kayısı, süt ürünleri, hindi eti, mezgit balığı, incir ve sarımsak iyi potasyum kaynaklarıdır.

Şeker tüketiminize dikkat edin çünkü şekerin sindirilmesinde çok miktarda su gerekir ve vücut suyu tutar. Tüketilen şeker miktarının azalmasıyla ödem sorunu da azalacaktır.

Düzenli uyku saatleriniz olsun

Çok az ya da çok fazla uyumak ödeme neden olabilir. Kilo problemi olanlarda, ödeme daha sık rastlanmaktadır. Fazla kilolarınızdan kurtulmak için doğru bir diyet programına başlamalısınız.

Alkol ve asitli içeceklerden uzak durun

Yüksek miktarda kafein, alkol ve kola tüketimi ödem oluşma riskini artırır. Bunların yerine su, taze sıkılmış meyve suları, tuzsuz ayran gibi içecekleri tercih edin.

Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa gün içinde ödem atımını hızlandıran biberiye, ısırgan otu, kiraz sapı ve funda yaprağı gibi bitkilerin çaylarından faydalanabilirsin.

Diyetisyen Gizem Çetin’e Instagram adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.