Hareket meselesi: ilk adımdan son nefese kadar

İlk adım ilk hareket dedik, yola çıktık. Herkes hayata yürümek için ilk adım attı fakat sonrasında okul iş hayatı derken hareketsiz ve monoton bir hayatın içinde bulduk kendimizi.  Peki insan fizyolojisi hareket etmek için tasarlanmışken biz nasıl hareketsiz bir hayata geçiş yaptık ?

Günlük hayatta hareket etmenin dışında o kadar fazla önceliğimiz var ki spora vakit bulamaz hale geliyoruz.

Biz bu düzensizlik içinde hareketsiz monoton hayatımıza devam ederken neler kaçırıyoruz ?

Yöneticiye gitmesi gereken raporlar, akşam yapılacak yemekler, çocukların alışverişi , akşam partileri , sabah şekerlemeleri arasında sporu hep son sıralara atıp “VAKTİM YOK” diye söyleniyoruz plajda fit vücuduna bikinisini giyip sahilde dolaşan insanları izlerken.

Ya işimize ya eşimize ya çocuklarımıza ya ailemize ya da herhangi bir şey ya da birine o kadar çok zaman ayırıyoruz ki aynada sarkan kollarımızı, kotun içine girmeyen kalçamızı, gömlek düğmesi arasına saklayamadığımız göbeğimizi bile fark edecek vakit bulamıyoruz kendimize?

Bir saatlik egzersiz günün %4’ü

Peki ne yapmalıyız? Hareket etmeliyiz. Evimize yakın neresi varsa, spor salonu, özel ders stüdyosu hiçbir imkan yoksa düzenli yürüyüş.

Ben 5 yıldır spor sektöründe çalışmaktayım. Gerek birebir ders gerek grup dersleri verdim ve aktif olarak kendi stüdyomda mat pilates, aletli pilates ve postür düzeltici egzersizleri için özel ders veriyorum. Hedefinize uygun yapılan çalışmalar, daha sağlıklı ve hızlı ilerlemenize yardımcı olacaktır. Pilates , pilates reformer ve mat pilates çalışmaları hem hareket etmenizi hem de sağlıklı ve zinde olmanızı sağlayacak.

Hareket hayatımızdan eksilmesin , sağlıklı , fit ve mutlu bir hayat için sporu ve egzersizi hayatınızdan eksik etmeyin.

Özge Öztürk