26. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası devam ederken Queer Filmler Listesi

Bu sene ‘SINIR’ temasıyla karşımıza çıkan 26. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’nda sizin için 20 filmden oluşan bir queer filmler listesi hazırladık.

Genel dünya düzeninde hayatımız, siyasi, politik sorunlar, göç dalgaları, seçimler, referandumlarla sarsılırken, kültürümüze pek de yabancı olmayan ‘Sınır’ kavramı etrafında sınırlandırılmamış bir hafta geçirmeyi arzu ediyoruz.

Teknolojinin de gelişmesiyle sınırları aşma konusunda belki en önemli sanatsal üretimlerden olan filmler bize LGBTİ+ kültürü, yaşam biçimi, toplum içinde kayboluşları hakkında çok önemli kaynaklar sunmaktadır. Bazen bir bireyin dışlanması, kabul edilememesi, yaşıt zorbalığına uğraması, bulunduğu kültüre yabancılaşması, bilgisizlik sonucu hayatında geri dönülemez sorunların ortaya çıkması gibi önemli konularda çok önemli izlenimler sunmaktadır. Her bir film kendi gerçekliğinde bize HIV+, yalnızlaşma, dışlanma, ötekileştirilme, aşk, aile, gibi birçok konuda ufkumuzu genişletmek için fırsat vermektedir.

Farklı coğrafyalarda, farklı kültürlerden gelmiş, farklı dönemlerde üretilmiş olan filmleri izlediğimizde hak arayışı ve özgürlük isteklerinde ne kadar ilerleyebildiğimizi(!) görmekteyiz. Birbirimizi anlamaya en çok ihtiyacımız olduğu şu günlerde her  rengin kendine yaşam alanı bulduğu şehirlerde dahi yasaklara rağmen queer filmlerin daha fazla gösterim şansı bulmasını ümit ediyoruz.

Daha mutlu bir gelecek hayali kurduğumuz şu günlerde, yaşanan zorlukları, yasakları, zorbalıkları görmek, geçmiş ve gelecek kıyası yapabilmek, çeşitlenerek güzelleşmek için, sınırların olmadığı bir dünya için, queer kültür hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek adına bu listeyi sizlerle paylaşıyoruz.  İyi seyirler, iyi haftalar dileriz.

Queer filmler listesi

Milk (2008) – Gus Van Sant

queer filmler

Un Chant d’Amour (1950) – Jean Genet

Thelma (2017) – Joachim Trier

Holding the Man (2015) – Neil Armfield

queer filmler eşcinsel filmleri

Ah-ga-ssi (2016) – Park Chan-Wook

lgtbi filmler

Benim Çocuğum (2013) – Can Candan

Teorema (1968) – Pier Paolo Pasolini

All About My Mother (1999) – Pedro Almodóvar

Love, Simon (1999) – Greg Berlanti

Ma Vie en Rose (1997) – Alain Berliner

120 Beats Per Minute (2017) – Robin Campillo

Pride (2014) Matthew Warchus

C.R.A.Z.Y. (2005) – Jean-Marc Vallée

A Special Day (1977) – Ettore Scola

Zenne (2011) – M. Caner Alper, Mehmet Binay

Mine Vaganti (2010) – Ferzan Özpetek

Carol (2015) – Todd Haynes

Pray for Bobby (2009) – Russell Mulcahy

Free Fall (2013) – Stephan Lacant

Boys Don’t Cry (1999) – Kimberly Peirce