Diyetteyim, dışarıda ne yemeliyim?

İş yemeklerine mi davetlisiniz ? Evde vakit olmadığından dışarıda yemek mi yiyeceksiniz ?

Aperatifler, ana yemekler, pizza ve makarnalar, salatalar…Diyetteyim, acaba hangisini yesem? Yemesem mi? Diyor iç sesiniz. İyi haber, diyetini bozmadan dışarıda yemek yiyebilirsin. İşte senin için hazırladığım püf noktaları.

Doğru restoran seçin

İlk önce restoran menülerini inceleyin. Artık çoğu yer daha sağlıklı, daha az yağlı alternatiflere yer veriyor ve yanına ne kadar enerji (kalori) içerdiğini belirtiyor. Yiyeceklerin içerdiği enerji miktarı seçim yaparken size yol gösterebilir.

dışarıda yemek yemek

Farklı besin gruplarını tercih edin

Dengeli bir ana yemek tercih ettiğinize emin olun. Örneğin, tavuklu veya deniz ürünlü bir salata hem proteinden hem posadan hem vitaminlerden zengindir. Yanına 1-2 dilim tahıllı ekmek ilave edip sosunu da doğru seçerseniz oldukça sağlıklı bir yemek tercih etmiş olursunuz.

Sağlıksız yiyecekler yerine, sağlıklıları koyun

Kremalı sosta pişirilmiş, kızartılmış veya tereyağlı yiyecekler yerine, Izgara, buharda, fırında pişmiş yiyecekleri tercih edebilirsiniz.

Ana yemeklerle birlikte gelen pirinç pilavının,  bulgur pilavı ile değiştirilmesini isteyin. Mayonezli veya kremalı soslar yerine, domatesli veya sebzeli sosları veya baharatları deneyin. Patates, biber kızartmasını, çiğ sebzelerle değiştirin.

dışarıda yemek

İçecekleri hafife almayın

İçecek tercihi ayran, su, sade Türk kahvesi veya şekersiz ürünlerden yana kullanabilirsiniz. İçkilerde ise alkol içeriğinin düşük olmasına dikkat edin. Kokteyl gibi şeker içeriği olan içecekleri de tüketmeyin.

Salata soslarına dikkat edin

Salatalar masum bir seçenek gibi görünse de dikkat edilmezse kalori tuzağı olabilirler. Bu nedenle kremalı, mayonezli sosları tercih etmeyin.Bunun yerine limon, sirke, nar ekşisi, yoğurt gibi lezzetlendiricileri  sos olarak rahatlıkla tercih edilebilirsiniz.

Unutmayın, önüne gelen her yemeği sonuna kadar tüketmene gerek yok, kalanını evine götürebilir ya da arkadaşınızla paylaşabilirsiniz.