Spor ve motivasyon ilişkisi

Fark ettiniz mi? Spor yapan insanlar genellikle müzik dinler veya onları motive edecek sözler barındıran yazılar okurlar. Neden buna ihtiyaç duyarlar, neden kendilerini motive etmek için uğraşırlar. Hayatlarının geri kalanında daha sağlıklı olmak ve daha zinde bir vücuda sahip olmak için neden motivasyona ihtiyaç duyarız? Bu normalde yapmamız gereken bir şey değil midir? Belki de yüzyıllardır insanoğlu yaptığı bir işin onay almasını bekler. Karşı taraftan güven oyu aldığında daha başarılı olduğunu düşünür. Bu tıpkı günümüz dünyasında ki iş hayatının bir özeti gibi, aile hayatımızın bir parçası gibi. Başarı muhakkak onaylanmalıdır ki yada ödüllendirilmelidir ki keyfi olsun.

Kendimizi çocukluk yaştan itibaren motivasyona ihtiyaç duyarak yetiştiriyoruz, yetiştiriliyoruz.

Bebekken yedirilen her yemek kaşığından sonra bir aferin alıyoruz. Okul hayatımızda başarılı olduğumuz her dersten sonra bir aferin alıyoruz. İş hayatımız da hemen hemen aynı şekilde geçiyor. Göze girmeye çalışmak için uğraşıyoruz ve sonunda bir aferinde oradan alıyoruz. ve böylece hayatımız boyunca hep desteklenmeye onaylanmaya ihtiyaç duyan bir birey olarak yolumuza devam ediyoruz. Oysaki insan yemek yediği için aferin almamalı ya da derslerinde başarılı olduğu için. Bunlar gündelik hayatımızda zaten yapmamız gereken bize düşen görevler. Şöyle bir düşünün çalışıyorsunuz ve amacınız bir ürün satmak. E bunu satınca aferin bekler misiniz ya da neden beklersiniz amacınız zaten onu satmak değil mi? Satamadığınız zaman normal olmayan bir durumla karşı karşıya olmanız gerekmez mi? Veya şunu düşünün el bebek gül bebek yetiştiriliyorsunuz ki muhakkak olması gereken bu. Sevgi ortamında büyümek her zaman en iyisidir. O dönemlerde yediğiniz her kaşık yemek için aferin oğluma aferin kızıma gibi başarı terimleri duyuyorsunuz. Şu an 30 yaşındasınız ve yemek yediğiniz için aferin duymak ister misiniz?

motive motivasyon

Açık büfe pizza yediğinizi düşünün, en az 10 dilim götürmüşsünüz, her lokma için size bir aferin bizden o zaman 🙂

Gelin görün ki hayatımız bu aferinlerin etrafına kurulu tabi bizde buna kendimizi alıştırdık benimsedik artık. Aferin olarak algılamayın da bunu motivasyon olarak düşünün. Birçok yerde spor müziği motivasyon konuşması gibi içerikler bulabilirsiniz. Bunlarsız spor yapamam diyorsanız eğer her ne kadar tavsiye etmesek de dinleyebilir okuyabilirsiniz. Kendisinden ilham aldığınız kişiler varsa takipte edebilirsiniz. Bizde sizin için birkaç tanesini buradan paylaşalım.

Birbirinden ünlü kişiliklerin sporcular, politikacılar hatta filozoflardan sporla ilgili söylemlerini motivasyon artırıcı konuşmalarını bulabilirsiniz.

Bizim için en önemli birisinden bir söylem ile başlayalım.

‘’Spor, yalnız beden kabiliyetinin bir üstünlüğü sayılmaz. İdrak ve ahlak da bu işe yardım eder. Zekâ ve kavrayışı kısa olan kuvvetliler, zekâ ve kavrayışı yerinde olan daha az kuvvetlilerle başa çıkamazlar. Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim.’’

Mustafa Kemal Atatürk

“Fitness yalnızca sağlıklı bir vücudun en önemli anahtarı değildir. O aynı zamanda dinamik ve yaratıcı entelektüel aktivitenin de temelidir.”

John F. Kennedy

“Acı geçicidir. Vazgeçmek ise sonsuza dek sürer.”

Lance Armstrong

“Her bir bireye ne fazla ne eksik, fakat doğru miktarda gıda ve egzersiz sunabilseydik, sağlığın en emin yolunu bulmuş olurduk.”

Hipokrat

“Spora vereceğimiz mana, gençliğe vereceğimiz mananın öz kardeşidir.”

Peyami Safa

“İnanın bana, mücadele olmadan ödül o kadar da iyi değil.”

Wilma Rudolph

“Hayallerinizi canlı tutun. İnanç, kendinize güvenme, vizyon, sıkı çalışma, azim ve kendinizi adama olduğunda her şeyi başarabileceğinizi bilin. İnananlar için her şeyin mümkün olduğunu unutmayın.”

Gail Devers

“Kariyerim boyunca 9000’den fazla başarısız atış yaptım, 300’den fazla oyun kaybettim, 26 kez oyun kazandıracak atış ıskaladım. Çabaladıkça başarısız oldum, başarısız oldukça daha çok çabaladım. İşte başarımın sırrı.”

Michael Jordan