Sarı kantaron bitkisinin faydaları nelerdir, nelere iyi gelir?

Sarı kantaron bitkisinin temel özelliği aslında sinir stres üzerinde etkili olmasıdır. Çay olarak tüketildiği zaman sinire ve strese, uykusuzluğa, depresifliğe iyi gelmektedir. Fakat sarı kantaronun içindeki etkin madde, suyun içinde tam olarak çözünemez. Bu nedenle sarı kantaron bitkisi depresyonu tedavi amaçlı kullanılacaksa zeytinyağı ile karışım elde edilerek kullanılması önerilir.

Sarı kantaron bitkisi sinir stresin üzerinde etkili olmasının yanı sıra mide rahatsızlıklarını tedavi etmekte de kullanılır. Midedeki ülser ve reflüde gözle görülür olumlu sonuçlar elde edilmesini sağlar.  Aynı zamanda mental yorgunluk dediğimiz vücutta oluşan kronik yorgunluğunu da gidermeye yardımcı olur.

Sarı kantaronun yağ, tablet ya da ekstrakt gibi çeşitli formları vardır. Bunun nedeni ise bitkinin her formunun başka bir tedavi amaçlı kullanılabilmesidir. Örneğin sarı kantaronun yağı vücuda dışarıdan uygulandığı zaman ciltteki yaralara, kesik izlerine, dikiş izlerine, yanık izlerine ve yeni yanıklara iyi gelir ayrıca acıyı giderme, ağrıyı giderme özellikleri gösterir. Aynı zamanda kas ağrıları ve kas spazmlarına da iyi geldiği gözlemlenmiştir. Fakat yanık izi, kesik izi gibi izler vücudun güneş gören bölgelerinde ise örneğin kolda ya da yüzde ise sarı kantaron yağı sürüldükten sonra mutlaka bölge güneşten korunmalıdır. Çünkü bir bölgeye sarı kantaron yağı sürüldükten sonra o bölge güneş görürse cilt lekesi oluşmasına sebep olabilir. Yani lekelenmeden kaçınmak için sarı kantaron yağı sürdüğünüz bölgeyi güneşten korumalısınız.

sarı kantaron bitkisi

Sarı kantaron bitkisi kullanan bir kişi antidepresan kullanmamalı!

Sarı kantaronla antidepresanı aynı anda kullanmaktan kesinlikle kaçının. Çünkü bu iki madde birlikte kullanıldığı zaman depresyonu tedavi etmek yerine kişiyi iyice bunalıma sokabilir, intihara varan zararlara ve yan etkilere yol açabilir. Sarı kantaron bitkisi kullanan kişi bitkiyi tablet ya da ekstrakt halinde kullanıyorsa kişide güneşe karşı hassasiyet ortaya çıkabilir. Bu nedenle sarı kantaronu yaz aylarında tablet ya da ekstrakt olarak kullanmamak daha doğru olur. Sarı kantaronun tablet ve ekstrakt halinde kullanılması mental yorgunluğa iyi geleceği gibi sinir ve strese bağlı unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu ve dikkat dağınıklığına karşı da etkilidir.

Sarı kantaronun çocuklarda kullanılması pek uygun değildir. 11 yaşından küçük çocuklara hiperaktiviteyi tedavi etmek amacıyla verilebilir fakat çocuğunuzda hiperaktivite yoksa sarı kantaronu vermekten kaçının. Küçük çocuklara verilen sarı kantaron bitkisi çocuğun gelişimini durduracak ya da bozacak, beynini etkileyecek etkiler gösterebilir. Fakat belirttiğimiz gibi, doktora da danışıldıktan sonra hiperaktiviteyi tedavi amaçlı kullanılabilir.