Namaste! İlham perisi yoga eğitmeni Elif İmrahor

Bu hafta ilham perisi köşemizin konuğu, bu tabir yetersiz kalacak ama Yoga Eğitmeni Elif İmrahor. Siz de röportajı okudukça anlayacaksınız ki Elif Hoca bir yoga eğitmeninden çok daha fazlası, gerçek bir ilham ve iyilik perisi. Kendisi bana hikayesini anlatırken “Ben uzunca anlatıyorum sen kısaltırsın bunu” dese de hikayesi baştan sona öyle dolu ki, yogayla tanışma sürecini uzunca yazdım. Umarım kendini hayatın çıkmazında hisseden insanlara Elif Hoca’nın hikayesi ilham verir, çünkü bu hikâye yoganın iyileştirici gücü ile zirveye ulaşma hikayesi.

Kendinizden bahseder misiniz? Yogayla nasıl tanıştınız?

1972 İstanbul doğumluyum. Adım Elif İmrahor. Çok uzun yollardan geldim. Lise mezunuyum, açık öğretimi kazandım, turizm ve otelcilik okuyordum. 14 yaşımdan beri  çalışıyorum. Ailem İstanbul dışında olduğu için beni Bursa Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu’na göndermedi. Bir süre otelcilik yaptım. Daha sonra mesai saatlerinden dolayı otelciliği bıraktım. Ardından amcamın kızı beni borsanın duayeni ile tanıştırdı. 1992’de Dündar Altay’ın yanına girdim. Borsaya sıfırdan başladım, tamamen yabancısı olduğum bir sektördü. Bu dönemde ’94 Körfez Krizi ile tanıştım, paranın ne olduğunu daha çok anladım, bir gün içinde batan insanlara, intihar eden insanlara şahit oldum.

Daha sonra 1998 yılında patronum iflas etti. İş aramaya başladım fakat borsada aracı kurumlar üniversite mezunu insanlar arıyorlardı ben de o dönem yakın bir arkadaşla ortak emlakçılığa girdim. Emlakçılık henüz bu kadar popüler değilken Turyap’ın Beşiktaş/Yıldız temsilciliğini açtık. Bir süre sonra arkadaşım evlenip yurt dışına yerleşti dolayısıyla işi kendim idare etmem gerekti, emlakçılık da borsa gibi hiç bilmeden girdiğim bir sektördü. Eski çevremin de yardımıyla emlakçılığı bir süre yaptım.

Daha sonra borsa düzelmeye başladı, ben de bu kez Turgay Ciner’in kurduğu Riva Menkul’e girdim. Sonrasında borsada oluşan bir çalkalanmadan, birtakım yanlış işlemler silsilesinden etkilenerek borsayı bıraktım. Zaten hamilelik dönemimdeydim, uzun yıllar yaptığım borsacılık işini bir kalemde silip attım.

Fakat bunlar bende psikolojik bunalım yarattı, zaten panik atağım da vardı. Bazı olaylar sonucu Yeşilköy’e taşındık. Taşındıktan sonra bir arkadaşımın yönlendirdiği uzman bir psikoterapist sayesinde psikoterapi tedavime başladım. Yogayla da psikoterapistim sayesinde tanıştım.

Bu olaylar, beni yogaya hazırlayan süreçlermiş.

Yaşadığım korkulardan ve güvensizlikten dolayı yogaya ısınma maceram da uzun sürdü, 6 ay boyunca sadece sandalyede oturarak  hocayı dinledim, gözlerimi dahi kapatamadım. Daha önce hiç bilmediğim, okumadığım yoga felsefelerini dinliyordum derste. Tuhaf bir şekilde, derste uyusam bile anlatılanlar bilinçaltıma işlemişti. Belirli bir süre sonra bir sınıf açtım, açış o açış. Bir anda en çok öğrenci çeken hoca oldum. Bu sene 3. yılıma girdim, Allah bana bir kapı daha açtı ve Yeşilköy’deki bir otelin spor salonundan iş teklifi aldım. Şu an orada da ders veriyorum.

Kılavuzum kalbim!

İnsanlara dürüstlükle yaklaşıyorum. Psikoterapiye gitmiş olmaktan utanmıyorum, bunu dürüstçe dile getirebiliyorum. Bu sayede kapı kapıyı açtı. Bana gelen öğrencilerimin ruhuna dokunabiliyorum çünkü hepsinin ruhunu hissedebiliyorum.

Burada oturan Elif’le yoga matının başındaki Elif bir değil…

Yogadan şifa bulmuşsunuz, peki size bunun dışında ne kattı?

Hoşgörü ve empati. Yoga bana hepimizin aynı kanaldan çıktığını, hepimizin bir olduğunu hatırlattı. Öfkemi sevgiye dönüştürdüm.

Türkiye’de yoganın durumu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bence yoga özellikle bu sene çok popüler. Çünkü herkes kendine dönüş yolculuğunda, herkes kendini arıyor. Tabii yoga doğru yolda ama her hoca doğru yolda mı onu bilemem… İnanılmaz bir ego yarışı var. Örneğin yapılan birçok duruş, hareket var yogada fakat bazı hocalar bunu neden yaptıklarını bile bilmiyor. Kökenine inmiyor çünkü.

Ben yogaya Hint felsefesine göre bakmıyorum. Ben Türk topraklarında doğdum, benim kitabım Kuran. En son öğreti Kuran, en son din İslam. Ben yogayı bizim milli değerlerimizle bütünleştiriyorum. Bana sık sık şunu soruyorlar: “Hindistan’a gittin mi?” Hayır, gitmedim. Ben önce Mevlana’ya gitmek istiyorum. Şems, Gazali… Önce bunlar.

Bir yoga eğitmeni olarak mesleğinizle ilgili bir sorun yaşadınız mı?

Yaşamadım, yaşasam da karşımdaki kişiye “Önce kendime şefkat diliyorum, sonra sana şefkat diliyorum. ” derim. Çünkü karşımdaki insanın bana yapacağı bir şey onun bakış açısını gösterir.

Elif İmrahor: İnsanları iyileştirdikçe iyileştim.

Yeşilköy sahilinde de yoga seansları yapıyorsunuz, bize bundan da bahseder misiniz?

Her perşembe akşam 21:00’de, herkese açık, küçük bir bağış usulü ile yapıyoruz bu seansları. Bunun güzel yanı, toplanan para ile ders çıkışı buradaki halk çay bahçesinde çay ya da kahve ısmarlıyorum herkese.

Türkiye’de kadın girişimci olarak, bir yoga eğitmeni olarak bir pozitif ya da negatif ayrımcılık yaşadınız mı?

Ayrımcılık yaşamadım da sık sık “yoga bir din mi?” diye soruyorlar. Yogaya pozitif bakan çok insan var, benim amacım burada farkındalığı açmak. İnsana kendini fark ettirmek. Bu nedenle hiçbir ayrımcılık yaşamadım.

Belki de hiç ayrımcılık yapmadığınız için ayrımcılık yaşamadınız.

Belki de… Neyi ekersen onu biçersin. Benim yaptığım sevgi yogası.

elif imrahor

İleriye dönük projeleriniz neler?

Şu an 3 ortağız, bir “dönüşüm merkezi” açmak istiyoruz, içinde hamilelik yogası olacak, çocuk yogası olacak. Kendi yoga derslerimiz olacak ve atölyeler yapacağız. Amacımız cüzi fiyatlarla daha çok kitleye ulaşmak.

Geçen gün İZEV ‘de (İstanbul Zihinsel Engelliler için Eğitim ve Dayanışma Vakfı) idim. Orada gönüllü elçi oldum. Çünkü zihinsel engelli insanlara “nefes” öğretmek istiyorum. Ben onlar nefes öğretirsem onlar da kendileri gibi zihinsel engelli başka insanlara nefes öğretir.

Tüm kalbimle istediğim şey daha fazla insana ulaşmak, sevgiyi çoğaltmak ve insanlara hizmet etmek.

Elif İmrahor Instagram hesabı için tıklayınız.

Ayrıca #elifilefarkındalıkyarat hashtagi ile Elif Hocanın farkındalık paylaşımlarını takip edebilirsiniz.

Bonus: Elif hocamızdan endişe sebebiyle kalbi çok hızlı atanlara yardımcı olacak bir nefes egzersizi