Aleo vera bitkisinin kullanım alanları ve kullanım şekli

Aleo vera bitkisi hem dahilen hem haricen kullanılabilen bir bitkidir. Dahilen kullanıldığı durumlar ile haricen kullanıldığı durumlar birbirinden farklıdır. Haricen kullanıldığında yara iyileştirici, kesik izi, dikiş izi gibi izleri giderici özellik gösterir. Sedef, egzama, mantar gibi rahatsızlıklarda da rahatlatıcı etki sağlar. Ayrıca aleo vera ciltteki ince kırışıklıkların ve çizgilerin tedavisinde, akne ve sivilce tedavisinde de kullanılır.

Aleo vera bitkisinin dahilen kullanıldığı durumlar mide rahatsızlıkları, kabızlık ve sindirim sistemi problemleri ve kanser tedavisi gibi durumlardır.  aleo vera bitkisi ölümsüzlük bitkisi gibi lanse edilmektedir, bunun nedeni milattan önce 3500lü yıllardan beri kullanılıyor olmasıdır. Ancak aleo veranın yenileyici özelliği, kanser hücrelerini de yenileme özelliği gösterebilir. Aleo veranın etken maddesi hücre yenileyici bir madde olduğundan dolayı kan kanseri riskini arttırmakta fakat akciğer kanseri veya karaciğer kanseri riskini de azaltmaktadır. Aleo verayı kan kanseri riski taşımayan hastalar kullanmalı, kullanan bireyler de bilinçli kullanmalıdır.

aleo vera

Aleo veranın kendi içi jel kıvamındadır. Bu jelin sıvılaştırılmış hali dahilen kullanılır. Direkt jel hali ise haricen, deri üzerine kullanılır. Aleo veranın tam etkisinden faydalanmak için öncelikle kan kanseri riski taşımadığımızdan emin olmalıyız, sonrasında ise %100 saf aleo vera jeli temin etmeliyiz.

Ne yazık ki piyasada bulunan aleo vera jellerinin içeriğinde jele eklenmiş kimyasal maddeler bulunmakta, bu şekilde yoğunlaştırılmış kremler ve jeller elde edilmekte.

Bunun nedeni de ülkemizde aleo veranın tarımının yapılmamasıdır.

Aleo veranın içinde birçok farklı mineral vardır. Ayrıca aleo veranın çekirdeği bio yakıt olarak kullanılabilen tek bitki çekirdeğidir.

Aynı zamanda bu bitki diyabete karşı, astıma karşı, epilepsiye karşı da tedavi edici özelliktedir. Tabii jelinin içilebilir bir formda olması şartıyla. Kesinlikle kaynatma usulüyle hazırlanıp içilebilecek bir bitki değildir. İçindeki jelinin sıvılaştırılıp içilmesi gerekir.