Çocuk da yaptı kariyer de! İlham perisi Betül Ökselier Özkömeç

Bu hafta İlham Perisi köşemizin konuğu Cosiness markasının kurucu ortağı Betül Ökselier Özkömeç. Genç yaşta iş hayatına atılan, biriktirdiği deneyimlerle bir marka oluşturan Betül Hanım yeni alışmaya başladığımız e-ticaret sektörüne öncülük eden isimlerden. Röportajında da girişimci olmak isteyen kadınlar için altın değerinde tavsiyeler var, bizden söylemesi.

  • Sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Betül Ökselier Özkömeç. 2014 yılında ortağımla Cosiness markasını kurduk. E-ticaret markasıyız. Birçok firmaya da tedarik yapıyoruz. 36 yaşındayım, iş dünyasıyla 15 yaşımda tanıştım, hem okudum hem çalıştım. Anneyim, bir oğlum var.

  • Neden e-ticaret sektörü?

Daha önce çalışmış olduğumuz firmada koku ve temizlik ürünleri üzerine çalışıyorduk. Aklımızda pek yoktu e-ticaret sektörü. Daha sonra oradan ayrılıp kendi yolumuzu çizmeye başlayınca biz de koku sektöründe devam edelim dedik. Bildiğimiz bir işi yapmak istedik. Cosiness markasını yarattık ve tescillettik. Fakat biraz piyasanın biraz da çevrenin etkisiyle e-ticaret sektörüne yöneldik. Tabii başlarken işin bu kadar büyüyeceğini tahmin etmemiştik. Birkaç ürünle başladık sadece. Yine talepler doğrultusunda ürün gamımızı genişlettik, bir baktık ki sadece koku diye başladığımız bu yolda e-ticaret tedarikçisi olduk. Şu an birçok bilindik kurumsal firmayla çalışıyoruz. Üretici ve nihai tüketiciyi birleştiren kişi konumundayız.

  • Peki neden “Cosiness”?

Biz işe koku ile başlarken daha kokuya hitap eden, akla kokuyu getiren bir isimle başlamak istedik. Daha sonra ürün gamını genişletmeye de karar verince daha genel bir isim koymaya karar verdik. Cosiness kelimesinin anlamı “konforlu, ferah hayat.” Biz de tescil edilip edilmediğine baktık, bu ismi tescilledik. Sevdik de ismimizi.

 

  • Cosiness markasının varoluş sürecinde en çok ne zorladı sizi?

Varoluş sürecinde eş dost biriktirmiş olmanın çok faydasını gördük. Elbette para çok şey demek ama her şey demek değil, bazen paranız olmadan da iş yapabiliyorsunuz. Biz tanınırlık, güvenilirlik kazanan kadar, insanlara Cosiness’ın kim olduğunu tanıtana kadar, ne yapmaya çalıştığımızı anlatana kadar ve tedarikçilerle sağlam ilişkiler kurana kadar zorlandık biraz. Ne olursa olsun, bir işe başladığınız zaman işi oturtmak 1-1,5 senenizi alıyor, bu sürede ucu ucuna işinizi döndürebiliyorsunuz.

cosiness

  • Genç yaşta çalışmaya başladınız, bir kadın çalışan olmanın zorluğu nedir? Pozitif ya da negatif bir ayrımcılıkla karşılaştınız mı?

Elbette. Bunlar her zaman karşılaştığımız şeyler. Öncelikle ben, kadınların özgüvenine hayranım ve bir kadın olarak hepsini destekliyorum. Ne yaparsanız yapın muhakkak gittiğiniz yerlerde bir ayrımcılıkla karşılaşıyorsunuz, sizi sadece bir müşteri, bir çalışan olarak gören de var sadece kadın olarak gören de. Bu yüzden her zaman tetikte olmak zorundasınız. Bir iş yaparken atacağınız her adımı, söyleyeceğiniz her sözü çok iyi seçmek zorunda kalıyorsunuz. Kıyafetinizi bile gittiğiniz yere göre seçmek zorundasınız. Bunlar aslında çok basit detaylar ama kadınları çok yoran detaylar. Aslında kimseye göre hareket etmek zorunda değilsiniz ama bir savaş vermek, bazen bazı insanları hayatınızdan elemek zorunda kalıyorsunuz. Türkiye şartlarında bir kadının çalışması kolay görünse de aslında çok zor. Hiçbir zaman olduğunuz gibi görünemiyorsunuz.  Benim şöyle bir avantajım oldu, erkek bir ortağım var, bazı durumlarda yükümü omzumdan alabiliyor.

  • Nasıl başa çıktınız bu tip durumlarla?

Birçok şeye dikkat ederek, ne yazık ki kendimden ödün vererek. Bazen alternatifin varsa bir insanla iş yapmamayı tercih edebiliyorsun ama alternatifin yoksa mecbursun. Ya ödün vermeyip iş yapmayacaksınız ya da bazı adımları atabilmek için ödün vermek zorundasınız.

  • Kadın çalışanlara bir tavsiye verir misiniz?

Önce, ne istediklerini bilmeliler. Çok başarılı kadın çalışanlar var. Kafasında bir girişim, bir çalışma fikri olan kadın asla vazgeçmemeli çünkü isteyince oluyor. Belki ayrımcılık olacak ama kadınlar erkeklerden daha başarılı oluyorlar çünkü kadınlar daha titiz ve özverili. Hiçbir kadının başarısız olduğunu düşünmüyorum, sadece yolunu çizmek için biraz desteğe ihtiyacı olabilir. Önemli olan ilk adımı atmaktır.

  • Sizce ülkemizde kadın girişimciler yeterince destekleniyor mu?

Bence hayır, desteklenmiyor. Görünürde destekleniyormuş gibi görünüyor, girişimcilere verilen bazı kredilerle, bazı maddi desteklerle ve saire. Fakat bir yandan verilirken bir yandan alınıyor.

Bir de çalışan ya da çalışmak isteyen  kadının en büyük sıkıntısı çocuğu oluyor. Parasızlık, çevresizlik bir şekilde aşılabiliyor. Ama çalışmak isteyen kadınların çocuklarını bırakabilecekleri bir yer yok. Anne olan girişimciler daha fazla desteklenmeli. Benim çevremde de gördüğüm en büyük sıkıntı  bu.

  • İleriye dönük projeleriniz neler? Cosiness bundan sonra neler yapacak?

Cosiness bundan sonra bir marka daha oluşturuyor: Cosiness Home. Bu markamızı da oluşturduktan sonra hedefimiz mağazalaşmak. Ayrıca bundan sonra tekstil grubuna da girmeyi düşünüyoruz. Kesin bir süre veremesem de en yakın hedeflerimiz bunlar.

Cosiness web sitesi

Instagram sayfası

Facebook sayfası