A vitamini ve faydaları

A vitamini hastalık önleyici besin değerleri sayesinde sağlık açısından büyük önem taşır. A vitamini doğada iki farklı şekilde bulunur. Bunlardan biri sadece hayvansal gıdalarda bulunurken, diğeri ise dolaylı yoldan pigmentli bitkiler tarafından A vitaminine dönüştürülür.  Buna en iyi örnek ise havuçtur.

A Vitamini Bulunan Bitkisel Gıdalar

Tatlı patates, havuç, ıspanak, kale, şalgam, pazı, kabak, mercimek, kavun, papatya, kırmızı biber, domates, pırasa, greyfurt, bezelye, kuşkonmaz, karpuz, kayısı, maydanoz, brokoli

A Vitamini Bulunan Hayvansal Gıdalar

Keçi sütü, inek sütü, tavuk, ciğer ezmesi, yumurta, peynir, yoğurt, somon, sardalye, ton balığı, karides

A vitamini eksikliğinin cildimize etkisi

A vitamini antioksidan fonksiyonuyla hücreleri hastalıklara karşı korur, yaşlanma sürecini yavaşlatır. A vitamini eksikliğinde bağışıklık sistemi zayıflar, vücut direnci azalır, deri pullanması ve akne gibi sorunları görülebilir.

a vitamini

Vitamin A’nın Cilde Faydaları

Vitamin A cilt için önemli vitamindir
A vitamini cildin oluşumu ve gelişimi için önemli rol oynar.Kış ekzeması denilen burun üstü, kaş çevresi, bölgesinde oluşan kuruluğu kısa zamanda giderir.
Vitamin A komedon oluşumuna karşı etki yapar yağ fonksiyonlarını dengeler
Atrofi olgun ciltlerde  sertleşmiş ve elastikiyetini kaybetmiş cilt dokusunu yumuşatır
Vitamin A cildin doğal kolejen üretimini destekler
Özellikle A vitamini cildin gençleştirici ve cilt kırışıklığı , lekelerini yok edici özelliğe sahiptir.

Cilt çatlaklarına A vitamini

Hamilelik kilo alıp verme ağır sporlar gibi durumlarda Ciltteki kolejen ve elastin yapısı yırtılır bu durumda çatlaklar açığa çıkar. A vitamini hem bu çatlakların önlenmesinde Hem de oluşan çatlakların giderilmesinde oldukça önemli bir işlev görür.

Gelelim  A vitaminini cilt üzerine nasıl uygulayacağımıza.

A vitamini maskesi yapımı

Havuçları soyun ve kaynatın. Haşlanmış havuçları bir çatal kullanarak iyice ezin. Püre kıvamına getirin. Kalın bir macun haline getirmek için içerisine yoğurt veya yulaf unu ekleyin.

Bu karışım cildi nemlendireceği gibi aynı zamanda ciltteki ölü hücreleri soyma görevi de ifa edecektir.

Cildinizi balın antibakteriyel özellikleriyle beslemek için bal ekleyin. Daha sonra kremsi karışımı yüzünüze ve boynunuza uygulayın, 15-20 dakika bekletin ve ılık suyla yıkayın. Gözenekleri kapatmak ve her zamanki gibi nemlendirmek için soğuk suyla yıkamaya dikkat edin. Kapağı kapatın ve buzdolabında karıştırarak bırakın ve bir hafta içinde kullanın.

Ebru Özovalı