Daniil Kharms (Yuvachov) ve Ufak Tefek Olaylar…

Ufak Tefek Olaylar: “Amma da saçma şu dünya.”

 “İşten çıkan adam eve dönerken yolda bir dilim

Polonya ekmeği almış olan bir başka adama rastlar.

Bununla ilgili bütün anlatacaklarım bu kadar.“

Daniil Kharms

Daniil Yuvachov, Kharms diye çağrılmak ister; görünüşü kadar etkili bir isimdir bu. Deneysel absürt hikayeleriyle gün geçtikçe daha geniş kitlelere ulaşan Kharms 1941 yılında vatana ihanet suçundan hapse atıldı. Kharms 37 yaşında hücresinde açlıktan öldü.

Sovyet edebiyatının en önemli avangart temsilcilerinden Daniil Kharms’ın “Ufak Tefek Olaylar” isimli kitabından bahsetmek istiyorum.

Bazen bir sayfayı dahi doldurmayan hikayelerinin her birinin anlattıkları belki de ciltlerce yazılmış metinlere denktir. Az sözcükle anlattığı hikayelerinde o denli güzel imgeler seçmiştir ki yazıldığı dönem hakkında çok şey anlarız. Aslında anlamak istemeyiz ama yaşadığı döneme şahitlik ederiz.

daniil kharms yuvachov

Yazar bizi küçük olayların küçük kahramanlarıyla baş başa bırakır ve derin sorgulamalara dalmamızı ister. Adeta düşünce okyanusunda çırpınmamızdan zevk alır. Okunması kolay, sindirmesi zor olan “Ufak Tefek Olaylar” sizi zora sokacak bir kitap.

“İnsan yavaş yavaş biçimini kaybeder ve küreye dönüşür. Ve bir kere küreye dönüştü mü de bütün arzularını yitirir.  

-Perde-”

 Yazdığı hikayelerle bize kelimenin büyüsünü, ufak tefek olayların aslında ne kadar önemli olduğunu bize gösterir. Hayat zaten ufak tefek olayların bütününden ibarettir. Yazar, ufak tefek ama dikkat çekilmeye değer olayları gözden kaçırmamayı bize öğretir bu kitabıyla.

Hakkında söylenecek çok söz olmayan ama okunmayı bekleyen ”Ufak Tefek Olaylar” ile Kharms’ın fildişi kulesinden çağına meydan okuyuşuna şahit olacaksınız. Bu meydan okumayı bilmeye hakkımız var.

Ayrıca yazarın hayatını anlatan,  Ivan Bolotnikov’un hem senaristliğini hem de yönetmenliğini üstlendiği, Wojciech Urbanski’nin Daniil Kharms’ı canlandırdığı 2017 yapımı “Kharms” filmi de yine yazarı daha yakından tanımak isteyenler için güzel bir kaynak sunmaktadır.

Kharms Imdb