Hint yağı düşündüğümüz kadar masum mu? Hint yağının zararları

Hint yağı, saç için ve cilt için kullanılabilmesinin yanı sıra gıda olarak da kullanılabilir. Saçlarda kepeklenme, kuruluk, kaşıntı, egzama gibi saçta ve saç derisinde oluşan hastalıkları önleme ve tedavi etme amaçlı kullanılabildiği gibi ciltte eklem ve romatizma ağrıları gibi durumlarda da kullanılmaktadır. Ancak Hint yağının içinde bulunan “Risin” adı verilen etken maddesi bazı kişilerin vücudunda alerjik reaksiyona neden olmaktadır. Risin, içinde siyanürden  6 bin kat daha fazla zehir bulunduran, sadece 3 tane tohumu bir çocuğu öldürebilecek olan bir maddedir. Normalde satışı yasak olan Hint yağı, ülkemizde bütün aktarlarda ve hatta eczanelerde halen satılmaktadır.  Oysa ki birçok Avrupa ülkesinde satışı yasaklanmıştır.

hint yağı

Hint yağının bilinen başka bir özelliği ise sindirim sistemi rahatsızlıklarında ve ishal gibi durumlarda da kullanılabilmesidir. Ancak Hint yağının içinde bulunan Risin maddesi, zehirlenmelere sebebiyet verebilir. Bu nedenle Hint yağı maksimum 7 gün kullanılmalıdır. Diğer bir özelliği ise boyamada, dolgu malzemelerinde, kaplama, yapıştırıcı metal işlerde kullanılabilmesidir. Hint yağı kendi öz yapısında “Poliol (polyol)” bulunduran 5 bitki yağından biridir. Poliol bulunduğu için yapıştırıcı olarak mekaniklerde, aynı zamanda da dolgu malzemelerinde çok rahat kullanılabilir. Hint yağının boya dolgu malzemelerde kullanılmasının en büyük amacı birleştirmeyi sağlayan doğal ajan görevi görmesidir. Ayrıca hidrolik santrallerde de kullanılmaktadır.

Vücudun Hint yağına verdiği tepkilerden biri de Risin nedeniyle oluşabilecek zehirlenmedir. Bu zehirlenme belirtileri kusma, böbrek yetmezliği, dolaşım sistemi sorunları, nefes darlığıdır, iç kanamaya varan zararlara sebebiyet verebilir. Hint yağı öksürük, bronşit, astım ve nefes darlığını tetiklemektedir. Ülkemizde satışı yasak olmasına rağmen bu konu göz ardı edilmektedir.

Alerjik reaksiyon tehlikesine karşı Hint yağı kullanmadan önce mutlaka test yaptırılmalıdır.