Cinsiyet ve cinsel yönelim

Cinsel yönelim kişinin karşı cinsine, hemcinsine veya her iki cinsiyete karşı duygusal veya cinsel çekim hissetmeye yönlendiren fantezi, duygu, istek ve davranışların bir bütünüdür. Günümüzde oldukça popüler ve politik bir konu olan cinsel yönelim basitçe kişinin hangi cinsiyete karşı çekim hissettiğidir.

Cinsel yönelim toplumda cinsel tercih olarak adlandırılsa da cinsel tercih ve yönelim arasında önemli bir ayrım vardır. Cinsel tercih dediğimizde kişinin cinsel ve duygusal çekim yaşayacağı kişileri kendisinin seçtiği gibi bir algı ortaya çıkar, bu tamamen yanlıştır!

Kişi hoşlandığı cinsiyete göre bir yaşam tarzı belirler, bu her insanın son derece normal olarak yaptığı bir davranıştır. Örneğin: muhafazakâr görüşe sahip bir kişinin kendisi gibi muhafazakâr bir görüşe sahip bir insanla olması.

Herkes insanların ona yadırgamadan yargılamadan bakacağı, cinsel yönelimini rahatça yaşayacağı bir ortam oluşturup kendi yaşam tarzına göre bir insanla birlikte olmak ister, bu her insanın yaptığı bir şeydir, birçok kişi bunu ‘eşcinsel yaşam tarzı’ olarak çarpıtabilir heteroseksüellik, homoseksüellik, biseksüellik, transseksüellik ve aseksüellik bir yaşam biçimi değil cinsel yönelimdir.

Hiçbir insan kendini baskı altında hissettiği, dışlandığı, yanlış anlaşıldığı bir ortam yaşamak istemez.

cinsel yönelim

Bilinen aksine cinsel yönelim doğuştan gelir ve değiştirilemez! Kişiler cinsel yönelimini ergenlik çağında fark etmeye başlarlar ve kendini tanıma sürecine girerler. Bu süreç kişinin hangi cinsiyetten hoşlandığını, cinsel olarak neleri sevip sevmediğini anlamaya başlaması ve cinsel yönelimini kabullenmesi ile hayat boyu sürecek bir kendini ve bedenini tanıma serüvenidir aslında.

Birçok insan cinsel yönelimin değişebileceğini düşünür, kişi kendini homoseksüel/heteroseksüel bir ilişki içerisinde bulabilir, bu çok normal bir durumdur, kişi başından beri cinsel yönelimini yanlış biliyor olabilir, doğru kişi ile karşılaştığında gerçek cinsel yönelimini keşfetmiş olabilir ya da kişi biseksüeldir ve bunu yeni keşfediyordur.

Toplumumuzda birçok insan cinsel yönelimin; çocukluk çağındaki travmalar, kötü yaşam koşulları, otoriter aile, yanlış çocuk yetiştirme, anne/baba figürlerinin hayatta olmaması gibi faktörlerden etkilendiğini düşünür.

Kişinin hayatındaki kadın/erkek figürlerinin onu sürekli üzmüş/terk etmiş/yıpratmış olması kişinin o cinsiyetten soğuyacağı anlamına gelmez. Çok basit bir mantıkla bakarsak; heteroseksüel bir birey ‘karşı cins beni çok üzüyor o yüzden artık kendi cinsimle olacağım’ demez, aynı şekilde homoseksüel bir birey ‘ ben annesiz/babasız büyüdüm o yüzden erkeklere/kadınlara ilgim var’ demez. Konu fizyolojik bozukluklar olduğunda (hormonal bozukluklar) kişinin bedeninde bozukluklar olabilir, bir erkeğin hormonal olarak memelerinin büyümesi, bir kadının bıyıklarının çıkması onu gay/lezbiyen yapmaz.

cinsel yönelim cinsiyet

3 adet cinsiyet ve 5 adet cinsel yönelim vardır

Kadın, Erkek ve İnterseks

Kadın ve erkek hepimizin bildiği gibi XX veya XY kromozomlarına ve sağlıklı bir üreme sistemine sahip kişilerin cinsiyetidir.

İnterseks birçok kişinin yeni duyduğu bir cinsiyettir ve son yıllarda literatüre geçmiştir. Tıbbi durumlar nedeni ile bedenleri ve kromozomları birbirine uymayan kişiler için interseks cinsiyeti kullanılmaya başlamıştır. Kromozomları XX veya XY olmayıp XXY gibi farklı bir dizilişe sahip olan, ya da kromozomları normal olsa bile bedenlerindeki üreme sistemleri tam olarak erkek veya kadın olmayan kişiler interseks kategorisine girer.

Heteroseksüel: Karşı cinsiyetteki kişiler cinsel ve duygusal çekim hisseden kişi.

Homoseksüel: Kendi cinsiyetindeki kişileri cinsel ve duygusal çekim hisseden kişi.

Biseksüel: Hem karşı cinsiyete hem de kendi cinsiyetindeki kişilere cinsel ve duygusal çekim hisseden kişi.

Aseksüel: Cinsel ve duygusal olarak hiçbir cinsiyete çekim hissetmeyen kişi.

Transeksüel: Kendi bedenindeki cinsiyete ait olmadığını hisseden ve kendisini ait hissettiği cinsiyete göre davranan kişi. (Kadın/Erkek bedeninde doğmuş bir transeksüel birey kadınlara/erkeklere ilgi duyabilir, bu kişi homoseksüel değildir çünkü kendini erkek/kadın olarak hisseder, kendini ait hissettiği cinsiyete geçtikten sonra kişi Trans erkek/kadın olarak adlandırılır.)

Baki Serin

Zihin Eğitim ve Danışmanlık Kurucu Ortağı